یافتن انگیزه ی درونی برای  تناسب اندام

متیو جیمز ۹ فوریه ۲۰۱۵

“اگر یخچال و تلویزیون از هم فاصله ی دوری نداشتند، خیلی از ما اصلا از جایمان تکان نمی‌خوردیم”.

جوی آدامز

برای روشن شدن اذهان نیاز به نوشتن مقالات، کتاب‌ها و وبلاگ‌ها می‌باشد. امیدوارم که بتوانم تمام دانشجویانم را قدرتمند سازم تا بتوانم جهان را تغییر دهم.

جالب است که بدانید زمانی که من از لحاظ وزنی در وضعیت خوبی نبودم، اصلا کاهش وزن خودم را نمی‌فهمیدم. اگر شما هم از وزن خود راضی نیستید مطمئنا میزانی را که کم می‌کنید، تشخیص نمی‌دهید.

تعدادی از ما بدون داشتن انگیزه ی درونی و شخصی سفت و سخت به برنامه ی کاهش وزن می‌چسبیم.

چرا؟ زیرا خارج شدن از شکل فعلی مان نیاز به تلاش، تعهد، پشتکار و اراده و نیاز به تغییر دارد. فقط می‌خواهیم لاغر شویم و وزن کم کنیم در صورتی که به انگیزه ی درونی بیشتر از  انگیزه ی بیرونی ( نظر همسر و دکتر و اطرافیان) نیاز داریم.

محققان انواعی از ورزش‌ها را برای فعال بودن و کاهش وزن معرفی می‌کنند. کاهش وزن با ورزش نشان داده است که فشار خون، برخی سرطان ها(کلون، رحم، مثانه، شش و پروستات) را کاهش می‌یابد و سیستم ایمنی در برابر عفونت‌ها قوی تر می‌شود.

روان شناسان نیز نشان داده اند که ورزش‌‌‌های فیزیکی تاثیر بزرگی بر سلامت عاطفی ما دارد. دکتر جیمز بلامنتال از دانشگاه داک می‌گوید: ” اطلاعات همه گیر شناسی نشان می‌دهد که افراد فعال، کمتر از افراد نافعال افسرده می‌شوند و افرادی که فعالند سریع تر افسردگی شان بهبود می‌یابد. در واقع ورزش مانند داروهای ضد افسردگی در تسکین نشانه‌‌‌های افسردگی کارامد است”.

مراکز کنترل و پیش گیری بیماری‌ها اعلام کرده است که: ” چند تغییر کوچک و جزئی در سبک زندگی، اثر بزرگی بر سلامتی جسمانی ما دارد. افرادی که در طول هفته ۷ ساعت فعالیت دارند ۴۰% کمتر از کسانی که ۳۰ دقیقه در طول هفته فعالیت دارند در معرض خطر مرگ زودرس هستند”. مطالعه ای نیز نشان داد که فعالیت جسمانی در ۶۵ ساله‌ها منجر به افزایش سن ۱۲.۷ سال می‌شود البته زندگی و طول عمر همراه با سلامتی و کارامدی  و نه زندگی همراه با ناتوانی.

علاوه بر آن، محققان دریافتند که شبکه ی نرون‌ها (سلول‌‌‌های عصبی) افرادی که ورزش می‌کنند سالم تر و از لحاظ  شناختی انعطاف پذیری بیشتری دارد.  در واقع هوشمندتر خواهند بود.

قهرمان هندی سابق جهان شطرنج ویسواناتان آناند می‌گوید:” من هر روز به باشگاه می‌روم و تلاش می‌کنم که تناسب اندامم را حفظ کنم. بدون ورزش من نمی‌توانم در صفحه ی شطرنج چالش داشته باشم”.

در واقع، فعال بودن به زیرک تر بودن ما کمک می‌کند، بهداشت روانی ما را افزایش می‌دهد و از بیمار شدن جلوگیری می‌کند تا عمر طولانی تر و سالم تری داشته باشیم و حتی ممکن است بازی شطرنج مان هم بهتر شود!

دلیل این که خیلی‌ها ورزش نمی‌کنند این است که انگیزه ی درونی ندارند.

یک انگیزه ی درونی مثل: ” من می‌خواهم بیشتر عمر کنم و سالم بمانم تا فارغالتحصیلی دخترم را ببینم. من می‌خواهم سالم باشم تا بتوانم سال آینده به  تانزانیا بروم. یا می‌خواهم سالم باشم تا افسردگی ام تمام شود و به خودم ثابت کنم که می‌توانم در ماراتون بدوم. یا حتی قهرمان شطرنج شوم”.

این‌ها انگیزه‌‌‌های قدرتمند درونی هستند که باعث می‌شوند که ساعت ۶ صبح کفش‌ها را بپوشید و به باشگاه بروید یا در وقت ناهار به کلاس زومبا بروید. با این انگیزه‌ها شما پیش می‌روید.

تا زمان دیگر…

 

شاید این مطالب را هم بپسندید