کدام بدتر است تبعیض نژادی یا تبعیض وزنی؟

تبعیض وزنی

امروز ۱۸ جولای زادروز نلسون ماندلاست. مرد بزرگی که تمام عمر با ستم و نابرابری جنگید، به خاطر احترام انسانی مبارزه کرد و با تحمل سختی‌های بسیار موفق شد بساط تبعیض و آپارتاید را برچیند. ماندلا هم مانند گاندی به دنبال برابری و برادری همه انسان‌ها بود: این که همه در زندگی از فرصت‌های برابر برخوردار باشند و گروهی خود را برتر از بقیه ندانند و این برتری خیالی را به آنها تحمیل نکنند.
ماندلا سال‌هاست که از میان ما رفته است اما هنوز تبعیض و آپارتاید به شکل‌های دیگر در زندگی ما آدم‌ها نمود دارد از جمله تبعیض و نگاه تبعیض‌آمیز نسبت به آدم‌های چاق: درست است که بساط تبعیض نژادی برچیده شده اما نوع دیگری از تبعیض که آن را “تبعیض وزنی” اسم گذاشته‌اند، با قوت تمام در دنیای امروز در روابط بین آدم‌ها حاکم است. اگر شما یک سیاهپوست بودید و در آفریقای جنوبی چهل یا پنجاه سال قبل زندگی می‌کردید از احترام اجتماعی بی‌بهره بودید. باید نگا‌ه‌های توهین‌آمیز سفیدها را تحمل می‌کردید و دم برنمی‌آوردید؛ امروز هم یک فرد چاق هر جای دنیا که باشد از احترام کمتری برخوردار است. پیش‌داوری‌های منفی متعددی درباره چاق‌ها وجود دارد مثل تنبل بودن، بی‌اراده بودن، جذابیت نداشتن، کنترل نداشتن بر خود و… چاق‌ها به شکل گسترده‌ای از تبعیض و بی‌احترامی رنج می‌برند و این معضل، دامنه بسیار فراگیری دارد. چاق‌ها در خانه و اداره، در کوچه و خیابان‌، در تاکسی و اتوبوس و مترو، در لباس‌فروشی‌ها و حتی در مهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه با نگاه‌ها و نیش و کنایه‌ها و الفاظ استهزاءآمیز هدف قرار می‌گیرند. تبعیض در روابط فردی، محیط‌های کاری و آموزشی و مراکز درمانی افراد چاق را نشانه می‌گیرد. بررسی‌ها نشان داده افراد چاق کمتر برای استخدام انتخاب می‌شوند و نسبت به افراد لاغری که توانایی‌های مشابه دارند، حقوق کمتری دریافت می‌کنند. پزشکان احترام کمتری به بیماران چاقشان می‌گذارند و اهمیت کمتری برایشان قائل می‌شوند. البته عکس قضیه هم صادق است یعنی بیماران هم کمتر به پزشکان چاق اعتماد و مراجعه می‌کنند. معلمان مدارس توجه کمتری به دانش‌آموزان چاقشان می‌کنند و گاهی در استهزای آنها سهیم و همراه می‌شوند. حتی در دادگاه‌ها وضع بهتر نیست: تحقیقات دانشگاه ییل نشان داده اگر یک زن چاق باشید، در دادگاه‌ها احتمال محکومیتتان بیشتر است. بچه‌های چاق هم وضعیت مشابهی را تجربه می‌کنند و کمتر در جمع همسالانشان پذیرفته می‌شوند. وقتی محقق‌ها عکس چند کودک را که یک کودک چاق هم بینشان بود به کودکان دیگر نشان دادند و پرسیدند از کدام بیشتر بدشان می‌آید، کودک چاق بیشتر از همه مورد بیزاری بود. در یک تحقیق بچه‌ها ترجیح می‌دادند با بچه‌های معلول همبازی شوند تا بچه‌های چاق. جالب است که حتی والدین هم بچه‌های چاق را بیشتر مورد تنبیه یا محرومیت قرار می‌دهند. همه این رفتارها منجر به طرد شدن و انزوای اجتماعی و اعتماد به نفس پایین در آدم‌های چاق می‌شود.
بدتر از همه این که این برخوردها و تبعیض‌ها احتمال چاق ماندن و چاق‌تر شدن فرد را بیشتر می‌کند. وقتی دارید یک نفر را به خاطر چاقی‌اش دست می‌اندازید، به علتی برای چاق ماندن و مرگ زودرس او تبدیل می‌شوید.
این داستانِ آدم‌های چاق دور و بر ماست. آنها قربانیان یک خشونت پنهان مستمرند. با آنها این رفتار را داریم. آیا می‌دانستید؟

– چرا می‌خواهید لاغر شوید؟
این سوالی است که گاهی از مراجعینم می‌پرسم.
شاید برایتان جالب و البته غم‌انگیز باشد که خیلی وقت‌ها همین سوال ساده اشکشان را درمی‌آورد. خانم موقر و موجهی که با گشاده‌رویی به من نگاه می‌کرد می‌شکند و اشک در چشمانش حلقه می‌زند. بعد کم‌کم سر درد دلش باز می‌شود و از بی‌احترامی‌هایی که در کوچه و خیابان و خانه و اداره از غریبه و آشنا دیده و تجربه کرده می‌گوید. بعضی از این داستان‌های تلخ به سال‌ها قبل برمی‌گردد اما هنوز ذره‌ای از تلخی‌شان کم نشده و خاطره‌شان مثل شلاقی در لحظه یادآوری فرود می‌آید.
خیلی از مراجعینم دلیل مراجعه خود را برای کاهش وزن، رفتارهای تحقیرآمیز نزدیکان خود برمی‌شمارند. بی‌حرمتی یک سفیدپوست به یک سیاهپوست تلخ و سنگین است اما بی‌حرمتی از جانب همسر و دوستان باید تلخ‌تر و سنگین‌تر باشد. اگر برادر یا همسرتان شما را به استهزاء بگیرد قطعا دردناک تر از آن است که حق نداشته باشید سوار اتوبوس سفیدها شوید، چون حالا این بی‌احترامی را از نزدیک‌ترین نزدیکانتان دریافت می‌کنید.

چه باید کرد؟
بیایید از خودمان شروع کنیم. بیایید از امروز خودبرتربینی را کنار بگذاریم و نسبت به همه آدم‌ها از جمله آدم‌های چاق، نگاهی پذیرنده و انسانی داشته باشیم و آنها را فراتر از ظاهرشان ببینیم. این همان هدفیست که ماندلا به خاطرش جنگید. بیایید آدم‌ها را همانطور که هستند بپذیریم و برایشان احترام قائل شویم. به کرامت انسانی احترام بگذاریم. به گوهر انسانی احترام بگذاریم. به حرمت انسانی احترام بگذاریم. بیایید به تبعیض وزنی همچون تبعیض نژادی خاتمه دهیم. درست است که این آپارتاید پنهان، نفرت کمتری برمی‌انگیزد اما زخم‌های عمیق‌تری بر جسم و روح قربانیانش وارد می‌سازد. این درس مهم ماندلا را فراموش نکنیم که آن که آزار می‌دهد و آن که آزار می‌بیند هر دو قربانی‌اند. بیایید از زندان تعصب و ذهنیت‌های کوچک، خود را خلاص کنیم. بیایید دست در دست هم دنیایی بسازیم که در آن به قول ماندلا همه مردم بتوانند با گردنی افراشته راه بروند، بدون ترس در قلب هایشان، با اطمینان به عزت و احترام انسانی.

ماندلا از میان ما رفته و برای ما دنیایی بهتر بر جای گذاشته است.
باشد که ما هم برای آیندگان دنیایی بهتر، عادلانه‌تر و انسانی‌تر بر جای بگذاریم.
برای رسیدن به آن نقطه آرمانی همچون ماندلا راهی طولانی در پیش داریم اما شاید بتوانیم قدم اول را همین امروز برداریم: در اولین برخوردی که با یک آدم چاق داریم.

نویسنده: دکتر فرید ذاکر – متخصص داخلی و طراح برنامه کاهش وزن سیبیتا

شش داستانک واقعی

شش داستانک واقعی

✔️داستانک اول:
– بدون رژیم؟ بدون دارو؟ بدون دستگاه؟ پس چطوری لاغر می‌کنید؟ فقط با حرف؟
+ بله با حرف و البته آموزش و تمرین!
(تغییرات واقعی و ماندگار در مغز رخ می‌دن و یکی از بهترین راه‌های تاثیرگذاری در مغز، حرف و سخنه.
سخن جان است و جان‌داروی جانست!)

✔️داستانک دوم:
(در اتاق انتظار)
– شما چقدر کم کردین؟
+ ۱۵ کیلو 🙂
– در چه مدت؟
+ ۶ ماه
(سری تکون میده و میره تا دو سال دیگه بعد از تجربه روش‌های لاغری سریع، چاق‌تر از امروزش برگرده!)

✔️داستانک سوم:
– دستگاه لاغری هم دارید که در کنار برنامه‌های دیگه‌تون به لاغری‌مون کمک کنه؟
+ اگه انگشت ششم به دست شما کمکی می‌تونه بکنه، دستگاه لاغری هم به سیبیتا کمک می‌کنه!
(سیبیتا با نگاه همه‌جانبه و خدمات متنوعش همه نیازهای لاغری شما را برآورده می‌کنه و نیاز به هیچ مکملی نداره)

✔️داستانک چهارم:
(ساکن شرق تهران است)
– راه‌تون به ما خیلی دوره!
(یاد سیبیتایی‌هایی می‌افتم که در طی این سال‌ها از شهرهای دور به سیبیتا می‌اومدن و معمولا بهترین تجربه‌ها را داشتن)
+ هر که را طاووس خواهد جور هندوستان کشد!
(خداحافظی می‌کنه و هن‌هن‌کنان راه میره و از کمردرد می‌ناله)

✔️داستانک پنجم:
– طب سنتی هم در برنامه‌تون هست؟
+ سیبیتا بر اساس علم روز دنیا طراحی شده و استفاده از طب سنتی در سیبیتا مثل بستن چرخ درشکه به پورشه است!

✔️داستانک ششم:
(جدول آموزش‌های سیبیتا را مرور می‌کنه)
– من خودم همه اینها را بلدم!
(اما دم خروس پیداست و شکم برآمده‌اش با زبان بی‌زبانی ادعای صاحبش را رد می‌کنه
بلد بودنی که به رفتار منجر نشه فقط اطلاعاته و تاثیر مثبتی در زندگی آدم نداره و شاید با ایجاد توهم دانایی، تاثیر منفی هم داشته باشه.
آن کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند)

آگاهانه خوردن یک سیب

آگاهانه خوردن

بیایید طعم آگاهانه خوردن یک سیب را بچشیم.
یک سیب از یخچال بردارید. فرقی نمی‌کند چه سیبی باشد. آن را بشویید و خشک کنید. حالا قبل از این که یک گاز از سیب‌تان بزنید، لحظه‌ای مکث کنید. به سیبی که در دست‌تان است نگاه کنید و از خودتان بپرسید: وقتی سیب می‌خورم، آیا واقعاً از خوردنش لذت می‌برم؟ یا آنقدر فکرم مشغول است که متوجه لذت‌هایی که سیب به من عرضه می‌کند نمی‌شوم؟

برای بیشتر ما حالت دوم صدق می‌کند. همه عمرمان سیب خورده‌ایم بدون این که به آن فکر کنیم. و با این خوردن بی‌توجه، خودمان را از لذت‌های زیادی که در خوردن سیب هست محروم کرده‌ایم. چرا این کار را می‌کنیم، وقتی لذت واقعی بردن از سیب آسان است؟

اولین کار این است که توجه کامل خود را به خوردن سیب معطوف کنید.

وقتی سیب می خورید، فقط روی خوردن سیب تمرکز کنید. به چیز دیگری فکر نکنید و مهم‌تر از همه این که بی‌حرکت باشید. هنگام رانندگی سیب نخورید. در حین راه رفتن سیب نخورید. در حین مطالعه سیب نخورید. آرام و بی‌حرکت باشید. تمرکز و آهستگی به شما امکان می‌دهد تمام کیفیت‌هایی که سیب به شما ارائه می‌دهد را درک کنید: شیرینی، عطر، شادابی، آبداری و تردی.

بعد، سیب را از کف دست خود بردارید و لحظه‌ای وقت بگذارید تا دوباره به آن نگاه کنید. چند بار نفس آگاهانه بکشید و نفس‌تان را بیرون دهید تا متمرکز شوید و با احساس خود در مورد سیب ارتباط برقرار کنید. بیشتر اوقات، فقط یک نگاه سرسری به سیبی که می‌خوریم می‌اندازیم. آن را برمی‌داریم، گاز می‌زنیم، سریع می‌جویم و می‌بلعیم. این بار توجه داشته باشید: این چه نوع سیبی است؟ چه رنگی است؟ در دست شما چه حسی دارد؟ عطر و بویش شبیه چیست؟ با مرور این افکار، خواهید فهمید که سیب صرفاً یک میان وعده سریع برای رفع گرسنگی نیست. بلکه چیزی پیچیده‌تر است، بخشی از یک کلیت بزرگ‌تر است.

سپس، به سیب لبخند بزنید، و به آرامی یک گاز از آن بزنید و بجوید. چند بار به دم و بازدم خود توجه کنید تا بتوانید فقط بر روی خوردن سیب تمرکز کنید: این که حضورش در دهان شما چه احساسی دارد. چه طعمی دارد، جویدن و بلعیدن آن چگونه است. هیچ چیز دیگری هنگام جویدن سیب ذهن شما را مشغول نمی‌کند، نه پروژه‌ای، نه ضرب‌الاجل کاری، نه نگرانی، نه فهرست کارهای در دست انجام، نه ترس، نه غم و اندوه، نه خشم، نه گذشته و آینده. در ذهن شما فقط و فقط سیب وجود دارد.

هنگام جویدن بدانید که در حال جویدن چه هستید. برای هر گازی که می‌زنید، بیست تا سی بار آهسته و کامل بجوید. آگاهانه بجوید‌، طعم سیب و وجود مغذی آن را مزمزه کنید، خودتان را صد درصد در این تجربه غرق کنید. به این ترتیب، شما سیب را واقعا درک می‌کنید. و همینطور که از خوردن سیب کاملاً آگاه می‌شوید‌، از لحظه حال نیز کاملاً آگاه می‌شوید. کاملاً در اینجا و اکنون حضور پیدا می‌کنید. با زندگی در لحظه‌، می‌توانید آنچه را که سیب به شما هدیه می‌دهد دریافت کنید و به این ترتیب زنده‌تر می‌شوید. سرشار از زندگی می‌شوید.

لاغری موضعی و کوه یخ

لاغری موضعی مثل دستگاه لاغری یا جراحی لاغری فقط ظاهر سازی می‌کند

وقتی فکر می‌کنی فقط شکمت چاقه
و چربی‌هایی که داخل بدنت در کبد و قلبت انباشته شدن را نمی‌بینی!

چاقی یک مشکل سیستمیکه که کل بدن را درگیر می‌کنه
روش‌های موضعی مثل دستگاه لاغری یا جراحی لاغری فقط ظاهرسازی می‌کنن!

چاقی یک مشکل سیستمیکه و راه حل موضعی نداره!
خودت باید تغییر کنی، رفتار غذایی و سبک زندگیت باید تغییر کنه تا برای همیشه لاغر بشی
این همون اتفاقیه که در سیبیتا رخ می‌ده☺️

چطور باید لاغر شد تا وزن برنگرده؟

لاغری اصولی لاغری بدون بازگشت

سیبیتا با تلفیق دو علم تغذیه و روانشناسی برای لاغری بدون بازگشت به راه حل کاملا موثری رسیده👌
 
خودت باید تغییر کنی، رفتار غذایی و سبک زندگیت باید تغییر کنه تا برای همیشه لاغر بشی
این همون اتفاقیه که در سیبیتا رخ میده☺️
وگرنه ۹۵٪ اونهایی که رژیم لاغری می‌گیرن وزن‌شون برمی‌گرده
 
بر خلاف تصور خیلی‌ها روش لاغری فقط رژیم و و دارو و دستگاه و جراحی نیست
در واقع هیچ کدوم اینها روش صحیحی برای لاغری نیست و روش علمی‌تر و سالم‌تر و موثرتری برای لاغر شدن وجود داره
برای لاغری اصولی و ماندگار خودت باید تغییر کنی
سبک زندگیت باید تغییر کنه
تیم تخصصی سیبیتا و تکنیک‌های رفتاردرمانی و ذهن‌آگاهی که در طول سال‌ها در کلینیک لاغری سیبیتا توسعه داده شده کمکت می‌کنه این اتفاق برات بیفته🙂

آخرین رژیم!

آخرین رژیم وجود نداره!

تا حالا چند بار به خودت گفتی: این دیگه آخرین رژیمه؟!

یاد جمله معروف مارک تواین می‌افتم:
ترک کردن سیگار که کاری نداره
من خودم هزار بار این کار رو کردم😀

به جای این که رژیمت رو تغییر بدی خودت تغییر کن تا مجبور نباشی هی رژیم بگیری
سیبیتا می‌تونه کمکت کنه این اتفاق برات بیفته🙂

سبک زندگی سالم را چطور شروع کنیم؟

سبک زندگی سالم

چرا شروع کردن اینقدر سخته؟😕
می‌دونی که باید تغییری در زندگیت بدی ولی تعلل می‌کنی و عقب می‌اندازی. مثلا با کمردرد و پادرد، ظاهر نازیبا، لباس‌های زیبای کنار گذاشته شده، طعنه‌های اشخاص آشنا و غریبه، تنگی نفس موقع راه رفتن و از دست دادن موقعیت‌های اجتماعی کنار می‌آی ولی برای رفع اضافه وزنت اقدامی نمی‌کنی.

معمولا علت این موضوع، ترکیبی از کمال‌طلبی و خودسرزنشگری و ترس از شکست به دلیل تجربه‌های ناموفق قبلیه. ترجیح می‌دی در همون دایرۀ امن همیشگیت باقی بمونی و با مشکلاتت بسازی یعنی تحمل کردن رو به تغییر کردن ترجیح می‌دی. غافل از این که کافیه قدم اول رو برداری، اون‌وقت اگه در مسیر درست باشی، همین حرکت کوچیک، قالب‌های ذهنیت رو می‌شکنه و قدم‌های بعدی به سادگی برداشته می‌شه.

از مریل استریپ بازیگر معروف سینما پرسیدن چطور شروع کنیم؟
گفت:
Start by Starting
با شروع کردن!

وقتی شروع کنی می‌بینی که کار خیلی آسون‌تر از چیزیه که فکر می‌کردی، شاید حتی تجربۀ لذت‌بخشی هم برات بشه، یا یکی از بهترین تجربه‌های زندگیت، اون‌طور که بعضی از مراجعین سیبیتا می‌گن☺️

سیبیتا چیه؟ چه جوریه؟

سیبیتا چیست؟ لاغری آسان و بدون بازگشت!

شاید برای تو هم این سوال پیش اومده باشه که روش سیبیتا برای لاغری چیه و چه فرقی با روش‌های دیگه داره🧐

سیبیتا لاغری با آرامش و حال خوبه نه مثل رژیم با عذاب و سختی
هم به این خاطر که در سیبیتا هیچ کاری از روی اجبار انجام نمیشه و هم این که در سیبیتا مهارت لاغری با ذهن آموزش داده می‌شه که آرامش‌بخشه و سیبیتا مرکز پیشگام در این موضوع در ایرانه

با سیبیتا میل به زیاد خوردن غذا یا شیرینی مهار میشه بدون این که محدودیتی در کار باشه و این از معجزه‌های سیبیتاست که معمولا تا خود اعضا تجربه نمی‌کنن باور نمی‌کنن که با مقدار مختصری که می‌خورن سیر و راضی می‌شن و چشم‌شون هم سیر می‌شه😌

سیبیتا خیلی انعطاف‌پذیره و همه جا قابل انجامه چه در خونه چه در مهمونی یا سفر یا رستوران

سیبیتا لاغری با همراهی مشاورهای دلسوز تغذیه و روانشناسیه که نقش مربی و پشتیبان را دارن و هم به شکل حضوری هم تلفنی سیبیتایی‌ها را همراهی می‌کنن

سیبیتا لاغری واقعی و همیشگیه چون بر اساس علم رفتار درمانی طراحی شده و عادت و رفتار و سبک زندگی سیبیتایی‌ها تغییر می‌کنه و برای همیشه تصحیح می‌شه و لاغری سیبیتایی مثل قرص و رژیم و دستگاه موقتی نیست و این شاید بزرگترین امتیاز سیبیتا باشه

سیبیتا فراتر از رسیدن از وزنی به وزن دیگر

لاغری با حال خوب

مرجان عزیز تجربه هشت مراجعه و هشت کیلو کاهش وزنش رو برامون نوشته🙂
تجربه‌ای که براش خیلی فراتر از رسیدن از وزنی به وزن دیگه بوده
آشتی و دوستی با خود احساس دل‌انگیزیه که مرجان به خوبی برامون توصیف کرده
و این همون وجه تمایز سیبیتا با رژیم لاغریه
رژیم حس کم بودن و ناکافی بودن می‌ده (نیاز به یه آقابالاسر داری که برات تعیین تکلیف کنه چی بخوری و چی نخوری و دستور غذایی به‌ات بده)
رژیم حس ناتوانی و بی‌کفایتی می‌ده (ناپرهیزی و مخفی‌خوری می‌کنی و بعد خودت رو به شدت سرزنش می‌کنی)
ولی سیبیتا عشق به خود و مهر و آشتی با خود رو هدیه می‌کنه… چیزی که توی قوطی هیچ دکتر رژیمی پیدا نمی‌شه😉

هفت تأمل درباره روزه و سیبیتا

روزه و سیبیتا

معمولا از سیبیتایی‌ها می‌شنوم که بعد از سیبیتایی شدن، ماه رمضان متفاوتی را تجربه کرده‌اند. اما روزۀ سیبیتایی چه شکلی است؟ در ذهن یک روزه‌دار سیبیتایی چه می‌گذرد؟ در مدت روزه‌داری چه چیزهایی را تجربه می‌کند؟
سعی می‌کنم به این سوال‌ها جواب دهم.

۱- شکرگزاری
هر غذا یک هدیه است، یک نعمت است و روزه‌دار سیبیتایی به این حقیقت چشم باز می‌کند که بر سر خوان نعمت خداوندی نشسته است. کافیست مثلا سری به میوه‌فروشی محل‌تان بزنید و میوه‌ها و سبزی‌های رنگارنگ و معطر را از نظر بگذرانید تا دریابید خداوند در سفره‌آرایی برای ما هیچ کم نگذاشته و انواع خوراکی‌های خوشمزه را برای مهمان‌هایش تدارک دیده است.
از این رو، یک سیبیتایی غذا را فقط به عنوان حامل کالری و مواد مغذی نمی‌بیند و در نگاه او غذا حامل لطف خداوند هم هست، حامل پیام مهر و محبت خداوند هم هست، درست مانند هدیه‌ای از یک دوست خیلی عزیز و با درک این موضوع وجودش سرشار از شکر و سپاس می‌شود.

🔸ستاره سیبیتایی: من قبلا آنقدر با سرعت و حتی بدون نفس کشیدن غذا را می‌بلعیدم که همه چیز را فراموش می‌کردم نه تنها خدا را حتی همان غذای جلوی خودم را. ولی الآن گاهی بیش از یک بار در طی غذا خوردن دلم می‌خواهد که خدا را شکر کنم.

🔸محترم سیبیتایی: من همیشه شکر خدا را به جا می‌آوردم ولی با کلمۀ زیبای کام شکر خدا را با تمام وجودم یعنی با تمام سلول‌های بدنم به جا آوردم.

🔸معصومه سیبیتایی: به صفت رزّاقیت خدا پی برده‌ام. هیچ غذایی کم نیست که ولع داشته باشم. خدا مرا می‌بیند و مرا روزی می‌دهد. این من بودم که با تند و زیاد خوردن انگار به این صفت خدا اعتقاد نداشتم ولی اکنون با تمام وجود این را حس می‌کنم.

 

۲- قدرشناسی
همانطور که فراق باعث می‌شود قدر وصال را بیشتر بدانیم، گرسنگی و تشنگی هم باعث می‌شود قدر آب و غذا و با یک دید وسیع‌تر قدر همۀ داشته‌هایمان را بیشتر بدانیم. وقتی بعد از چندین ساعت گرسنگی و تشنگی، جرعه‌ای آب و لقمه‌ای غذا می‌خوریم با تمام وجود به اهمیت آب و غذا پی می‌بریم و این فرج بعد از شدت، باعث درک بهتر ما از حقیقت شگفت‌انگیز غذا می‌شود. اگر قدری تامل کنیم باعث قدرشناسی ما نسبت به داشته‌های دیگرمان که معمولا از وجود و حضورشان غافل هستیم هم می‌شود.

🔆 حکایت: لقمان حکیم در عین تهیدستی به فرزندش پند می‌داد که خوشمزه‌ترین طعام‌ها را بخورد و وقتی حیرت فرزندش را دید به او گفت اگر با گرسنگی سر سفره بنشینی، ساده‌ترین غذاها برای تو لذیذتر از طعام پادشاهان خواهد بود.

 

۳- خویشتن‌داری
شما جزء کدام دسته از آدم‌ها هستید؟ آیا به طور خودکار به اولین تمایل یا تکانه جواب می‌دهید؟ یا با صبر و تأمل واکنش نشان می‌دهید؟
روزه به ما یاد می‌دهد صبور باشیم و به محرک‌های درونی و بیرونی، زود پاسخ ندهیم و یاد بگیریم افکار و احساساتمان را مدیریت کنیم. روزه تمرین مهارت نه گفتن است. تمرین خویشتن‌داری و امساک است.
در قرآن هم آمده است که ای اهل ایمان روزه بر شما واجب شد، لَعَلَّکُم تَتَّقون، باشد که پرهیزکار شوید.
البته روزه‌دارِ سیبیتایی فقط از خوردن غذا پرهیز نمی‌کند، بلکه از فکر غذا هم پرهیز می‌کند چرا که می‌داند افکار و رفتار در هم تنیده‌اند و از هم جدا نیستند، از فکرهای منفی هم پرهیز می‌کند، از رفتارهای نادرست هم پرهیز می‌کند.

✔️ نکته اول: روان‌شناس‌ها معتقدند مهارت خویشتن‌داری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای داشتن وزن مناسب است.

✔️ نکته دوم: اگر صبح تا شب در برابر غذا و میل به خوردن، تمرین خویشتن‌داری کرده‌اید، این خصلت باید وقتی می‌خواهید روزه‌تان را باز کنید، در شما نمود داشته باشد. اگر موقع افطار با حرص و ولع سراغ غذاهای جورواجور می‌روید و در خوردن زیاده‌روی می‌کنید، نشانۀ این است که تمرین شما موثر نبوده است، نشانۀ این است که هنوز در برابر غذا از خود اختیاری ندارید و هنوز غذاست که شما را می‌خورد، نه شما غذا را.

✔️ یک سوال: چرا آمار مصرف خواربار و مواد غذایی در کشور ما در ماه رمضان بیشتر از ماه‌های دیگر است؟

🔆 حضرت محمد (ص): چه بسیار کسان که روزه می‌گیرند و از روزۀ خود چیزی جز گرسنگی و تشنگی عایدشان نمی‌شود.

🔸مریم سیبیتایی: تجربۀ ماه رمضان امسال من خیلی با سال‌های قبل متفاوت است. چرا که هر سال موقع افطار چنان ولعی داشتم که با شروع افطار فقط تند و تند می‌خوردم و همه چیز را با هم و یکجا می‌خوردم و تا آخر شب از سنگینی و عذاب وجدان آنچه خورده بودم ناراحت بودم ولی امسال موقع افطار غذای سبکی می‌خورم و هیچ حرص و ولعی ندارم و تا آخر شب که قدری میوه می‌خورم سبک و راحت هستم و از لحاظ روحی احساس خوبی دارم.

 

۴- همدلی
حتما داستان ماری آنتوانت ملکه فرانسه را شنیده‌اید که وقتی به او گفتند مردم فقیر مقابل قصر جمع شده‌اند و نان می‌خواهند جواب داد اگر در خانه‌هایشان نان ندارند چرا شیرینی نمی‌خورند!
برای درک یک وضعیت باید آن وضعیت را تجربه کرد. هیچ راه دیگری ندارد. هر درک دیگری ناقص است. بازیگرهای بزرگ وقتی می‌خواهند نقشی را بازی کنند مدت‌ها در دنیای واقعی آن نقش را تجربه می‌کنند و در بین آدم‌هایی که می‌خواهند نقش‌شان را بازی کنند زندگی می‌کنند.
وقتی روزه می‌گیریم بدون شک حال و روز گرسنه‌ها را بهتر درک می‌کنیم، گرسنه‌هایی که در دور و برمان کم هم نیستند. شاید این درک و همدلی باعث شود آستین بالا بزنیم و به آنها یاری برسانیم.

سعدی معتقد است اگر روزه بگیری و درمانده‌ای را اطعام نکنی روزه‌ات بی‌معنی است:
مُسَلّم كسی را بُوَد روزه داشت
كه درمانده‌ای را دهد نان و چاشت
وگرنه چه حاجت كه زحمت بری
ز خود بازداری و هم خود خوری

اوحدی مراغه‌ای هم اینگونه به ما پند می‌دهد:
روزه دار و به دیگران بخوران
نه مخور روز و شب شکم بدران

برای همین است که روزه‌دارِ آگاه به یک افطاری ساده اکتفا می‌کند و به جای لذتِ خوردن، لذتِ خوراندن را انتخاب می‌کند و به علی و فاطمه اقتدا می‌کند که سه شب پشت سر هم افطاری مختصر خود را با وجود گرسنگی به مسکین و یتیم و گرفتار بخشیدند.

 

۵- خودسازی
وقتی شرح حال آدم‌های بزرگ را مطالعه می‌کنیم، می‌بینیم یکی از بارزترین ویژگی‌های مشترک در میان آنها سختی‌های زیادیست که در زندگی تجربه کرده‌اند. به نظر می‌رسد سختی‌ها و دشواری‌ها انسان‌سازند و باعث رشد و شکوفایی نیروهای درونی انسان می‌شوند.

اندر بلای سخت پدید آید
فضل و بزرگمردی و سالاری
رودکی

نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود
سعدی

نازپروردِ تَنَعُّم نبَرَد راه به دوست
حافظ

🔆 نکته: در قرآن آمده «اِنَّ مَعَ العُسرِ یُسری» بعد دوباره تکرار و تاکید شده «فَاِنَّ مَعَ العُسرِ یُسری»
جالب است که نمی‌گوید بعد از سختی آسانیست، می‌گوید با سختی آسانیست، همراه و همزاد سختی آسانیست.

✔️ مثال: شاید بالا رفتن از کوه سخت باشد ولی در تجربۀ بالا رفتن از کوه، معنا و زیبایی و لذتی هست که هیچ کوهنوردی حاضر نمی‌شود با هلی‌کوپتر بالای قله کوه پیاده شود، پرچمش را نصب کند و با هلی‌کوپتر پایین بیاید.

✔️ بعضی‌ها می‌پرسند چه‌کار کنیم تا در مدت روزه‌داری گرسنه و تشنه نشویم؟ این سوال از اساس غلط است. چون اصلا روزه می‌گیرید که گرسنه شوید و تشنه شوید و گرسنگی و تشنگی لازمۀ روزه است اما البته هدفِ روزه نیست. هدف، آبدیده شدن در طی این سختی کشیدن‌هاست.

 

۶- تغذیۀ روح
مولوی جسم انسان را به خر عیسی و روح انسان را به خود عیسی تشبیه می‌کند و توصیه می‌کند فقط به خر غذا ندهیم و عیسی را هم دریابیم:
بس خدمتِ خر کردی بس کاه و جُوَش بردی
در خدمتِ عیسی هم باید مددی کردن
تا سفره و نان بینی کی جان و جهان بینی
رو جان و جهان را جو ای جان و جهان من

توجه زیاده از حد به خواسته‌های جسمانی، دل را می‌میراند و روزه سبب می‌شود تعادل و توازنی در این میان برقرار شود:

دست بدار از طعام مائدۀ جان رسید
مولوی

این دهان بستی دهانی باز شد
کو خورندۀ لقمه‌های راز شد
مولوی

گر تو این انبان ز نان خالی کنی
پر ز گوهرهای اِجلالی کنی
مولوی

اندرون از طعام خالی دار
تا در او نور معرفت بینی
خالی از حکمتی به علت آن
که پُری از طعام تا بینی
سعدی

✔️ ما همیشه می‌گوییم سیبیتا یک برنامه غذایی است هم برای جسم و هم برای روح و بدون شک پکیج ماه رمضان یکی از بهترین غذاهای روح است. آداب و آیین‌های این ماه از جمله روزه‌داری، بیداری سحر، دعا، صبر و خویشتن‌داری، نذری‌ها، سفره‌های صمیمی افطار، اطعام فقرا و امور معنوی دیگر، درست مثل یک رژیم دتوکس، روح و جان روزه‌دار را از سموم و آلودگی‌ها پاک می‌کند و او را به مرتبه خلوص می‌رساند.

 

۷- آزادی
آزادی از زنجیرها و قید و بندهای بیرونی ارزشمند است ولی آزادی از قید و بندهای درونی باارزش‌تر است. آزادی از حرص‌ها، کینه‌ها، عقده‌ها، خشم‌ها، غصه‌ها، زیاده‌خواهی‌ها، خودبزرگ‌بینی‌ها و عادت‌ها. و روزه تمرین آزاد شدن از این غل و زنجیرهای درونی است. کسی که در برابر خواسته‌ها و تمایلاتش از خود اختیاری ندارد برده است نه آزاد. در مقابل، کسی که زمام فکر و احساس و رفتارش را در دست دارد آزاد است. کسی که دنباله‌رو غریزه‌ها و عادت‌هایش نیست آزاد است. کسی که صبح تا شب به غذا فکر نمی‌کند آزاد است. و روزۀ حقیقی این آزادی را به ما هدیه می‌دهد.

🔸ملیحه سیبیتایی: حالا احساس می‌کنم کم‌کم می‌توانم ذهنم را بهتر کنترل کنم. افکار منفی و ناامیدکننده به خود راه نمی‌دهم… به اندازه‌ای می‌خورم که اشتها دارم نه بیشتر… احساس می‌کنم فکرم کم‌کم آزاد می‌شود تا به غیر از غذا به چیزهای بهتری بیندیشم.

نویسنده: دکتر فرید ذاکر – طراح برنامه کاهش وزن سیبیتا

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش