کاهش وزن با درست خوردن نه کم خوردن

در برنامه غذایی سیبیتا غذای قدغن وجود ندارد و این موضوع باعث تعجب و حتی گاهی وقتها نگرانی برخی از مراجعینمون می‌شه و می‌پرسند: “یعنی اگه من غذای مورد علاقه‌ام مثل برنج را بخورم چاق نمی‌شم؟”
در پاسخ به این سوال، می‌خواهم از شما بپرسم که آیا افراد لاغر برنج نمی‌خورند؟ آیا آنها برای این که لاغر باشند خود را از غذاهای دلخواهشان محروم کرده‌اند؟ و آیا اگر برنج نبود مسئله چاقی وجود نداشت؟
هر گرم برنج همانند نان چهار کالری انرژی دارد. منتها نحوه طبخ غذا مثلا بیش از حد چرب درست کردن آن باعث می‌شود کالری اضافی زیادی به بدن برسد که این ناشی از کالری روغن است نه برنج!
میزان دریافت کالری روزانه و البته مصرف آن طی روز نقش مهمی در کنترل وزن دارد. تغذیه صحیح و انتخاب مواد غذایی سالم بخشی از مسیر سلامتی ماست ولی در کنار انتخابهای غذایی، بهتر است به نحوه استفاده از آن و البته میزان آن نیز توجه کنیم.
مثلا برخی از مراجعینمون تعریف می‌کنند که مدتهاست برنج نخورده‌اند و آرزو دارند راحت و بی‌دغدغه برنج بخورند! این حق هر کسی است که از غذا خوردن لذت ببرد ولی لذت بردن به معنای زیاد خوردن نیست به معنای درست خوردن است! یعنی با هر قاشق برنجی که می‌خورم، همه وجودم مزه برنج را احساس کند، اینگونه با خوردن به‌اندازه غذاها هم احساس رضایت می‌کنیم هم آگاهانه سیر می‌شویم.
حذف غذاهای دلخواه نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی‌کند بلکه قدمی به سمت چاقی نیز هست، چرا که به غذا ارزشی فراتر از غذا می‌دهد و ولع ما را برای خوردن زیاد می‌کند، بدین ترتیب با خوردن زیاد غذاها نه تنها از غذای خود لذت نمی‌بریم بلکه عذاب وجدان هم می‌گیریم. درست خوردن ما را به تعادل هر چه بیشتر نزدیک می‌کند، آن را تمرین کنیم.

کارشناس تغذیه سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش