روبات‌ها و آدم‌ها و نقطه شروع کاهش وزن

ایزاک آسیموف نویسنده سرشناس و دوست‌داشتنی داستان‌های علمی تخیلی، قوانین معروفی برای روبات‌ها وضع کرد. روبات‌ها از شخصیت‌های اصلی داستان‌های آسیموف بودند و البته همه‌شان طبق قوانین سه‌گانه آسیموف رفتار می‌کردند.

روبات‌ها دقیقاً طبق برنامه‌ای که به آنها داده شده عمل می‌کنند. آنها هیچوقت دست از پا خطا نمی‌کنند. همیشه همان کارهایی را می‌کنند که باید بکنند. همان کارهای همیشگی. همان کارهایی که برایش ساخته شده‌اند و برنامه‌ریزی شده‌اند.
کمی فکر کنید. دلتان برای روبات‌ها نمی‌سوزد؟ سرنوشت تلخیست. زندگی ربات‌ها باید خیلی خسته‌کننده و یکنواخت باشد. چقدر خوب که ما ربات نیستیم.
اما باز فکر کنید، آیا بعضی از ما واقعاً مثل ربات‌ها زندگی نمی‌کنیم؟ آیا هر روز همان کارهای همیشگی را تکرار نمی‌کنیم؟ آیا همیشه طبق قاعده عمل نمی‌کنیم؟

آیا شما یک ربات هستید یا یک انسان؟ زندگیتان بیشتر شبیه زندگی یک ربات است یا یک انسان؟
آیا تسلیم قواعد و تعاریف هستید یا تصمیم‌گیرنده و خلاق؟ آخرین بار کی دیوانگی کرده‌اید؟ کی چارچوب‌ها و مرزها را شکسته‌اید؟ کی دل به دریا زده‌اید؟
آن که هیچ ابتکار عملی نشان نمی‌دهد و همیشه بر اساس قاعده‌ها و تعریف‌ها عمل می‌کند روبات است نه انسان.

ولی حقیقت این است که شما روبات نیستید.
شما یک انسان هستید با دامنه نامحدود تصمیم‌ها و انتخاب‌ها.
فراموش نکنید این شمایید که خودتان را می‌آفرینید، شمایید که با افکارتان، تصمیماتتان و رفتارهایتان، حال و آینده خود را خلق می‌کنید.
شما همیشه می‌توانید تصمیم‌های تازه بگیرید و قدم در راههای نرفته بگذارید.
برای این که این را به خودتان ثابت کنید امروز یک کار جدید انجام دهید. کاری که تا به حال در عمرتان انجام نداده‌اید. کمی فکر کنید. خلاق باشید.

مطمئن باشید شما برای هیچ هدف از قبل تعیین شده‌ای برنامه‌ریزی نشده‌اید. بله درست است، می‌خواهم بگویم شما برنامه‌ریزی نشده‌اید که چاق باشید. از قبل برنامه‌ریزی نشده‌اید کم‌تحرک باشید یا عادت‌های غذایی ناسالم یا باورها و ذهنیت‌های چاق‌کننده داشته باشید. حرف مرا باور کنید. به حرف کسانی که به شما می‌گویند استعداد چاقی دارید گوش نکنید. به حرف کسانی که می‌گویند چاقی ژنتیکی است گوش نکنید. درست است که آدمها با هم متفاوتند اما هر آدم چاقی قطعاً می‌تواند لاغر شود. شک نکنید.
کافیست آستین بالا بزنید و از همین الآن مسئولیت زندگیتان را بر عهده بگیرید. مسئولیت همه جنبه‌های زندگیتان را. مسئولیت فکرها و رفتارهایتان، مسئولیت سبک زندگیتان و مسئولیت چاق بودنتان را بر عهده بگیرید.
کاهش وزن موفق، درست از همین نقطه شروع می‌شود.

دکتر فرید ذاکر طراح برنامه سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش