وعده به وعده

 

وعده به وعده – قسمت سی و دوم

مترجم: دکتر فرید ذاکر | مدیر و طراح برنامه سیبیتا

 

وعده به وعده

 

 ورود

آدمی را در زیر آفتاب چیزی خوشتر از خوردن و نوشیدن و شاد بودن نیست.
(کتاب جامعه سلیمان . باب هشت: آیه پانزده)
اولین چیزی که در هنگام فشار و استرس از زندگیتان کنار می‌گذارید چیست؟ آیا اشتهایتان را از دست می‌دهید و بعضی وعده‌های غذایی را حذف می‌کنید؟ آیا خوردن غذاهای مغذی را کنار می‌گذارید و به خوردن غذاهای بی‌خاصیت می‌پردازید؟ آیا برنامه رژیمی‌تان را نادیده می‌گیرید و ورزشتان را متوقف می‌کنید؟ در هر حال اگر می‌خواهید رفتار معمولتان را در هنگام استرس تغییر دهید لازم است به آن آگاهی پیدا کنید.
مثلا من شخصی را می‌شناسم که عادت‌های غذایی خوبش در موقع استرس کنار گذاشته می‌شد. وقتی این موضوع را فهمید خیلی عاقلانه تصمیم گرفت روش عکس را در پیش گیرد. حالا هر وقت احساس استرس می‌کند سعی می‌کند غذاهای خوشمزه و مغذی برای خود تهیه کند. به این ترتیب با شیوه مراقبت از خود، اثرات استرس را با مهارت خنثی می‌کند.
تغذیه درست یک روش عالی برای مراقبت از خودتان و دیگران است.

 


در هنگام استرس از یک استراتژی مشخص برای تغذیه درست استفاده کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 انتخاب

گیاه ادویه‌ای دوست اطبا و معبود آشپزهاست.
(شارلمانی . پادشاه فرانکها)
آیا شما در انتخاب‌های غذاییتان چارچوب‌های ثابتی دارید و از ادویه‌جات ناآشنا پرهیز می‌کنید؟ احتمالا قبلا ادویه‌های مختلفی را دانسته یا ندانسته آزموده‌اید. بعضی از گیاهان ادویه‌ای ممکن است تاثیرات طبی یا آرامبخش بر جسم و روان شما داشته باشند.
مثلا وقتی زائرین در اولین مراسم روز شکرگزاری زغال اخته خوردند انتخاب غذایی خوبی کرده بودند. توانایی زغال اخته برای پیشگیری از عفونت‌های ادراری نشان دهنده این است که چگونه طبیعت و درمانهای طبیعی مدتها قبل از درمانهای دارویی پدید آمده‌اند.
یا سیر را در نظر بگیرید که در حیطه‌های مختلف مثلا به عنوان آنتی‌بیوتیک در میدان‌های جنگ جهانی اول تا یک روش طبیعی برای کاهش کلسترول و فشار خون مورد استفاده قرار گرفته است.
بابونه هم یک آرامبخش طبیعیست. اگر از مشکلات خواب رنج می‌برید یک فنجان دم کرده بابونه در شب می‌تواند اعصابتان را آرام کند و نگرانیتان را در باره موضوعات غذایی کاهش دهد. همچنین می‌تواند برای تسکین دردهای معده و سوهاضمه سودمند باشد.
وقتی دارید انتخاب‌های غذاییتان را از نظر می‌گذرانید، نسبت به این ادویه‌ها و ادویه‌جات مفید دیگر آگاه باشید.

 


ادویه‌جات را با توجه به فوایدی که هنگام غذا و بعد از غذا دارند به کار برید.

 

 

وعده به وعده

 

 تدارک

غذای یکی برای دیگری سم مهلک است.
(لوکرتیوس . شاعر رومی)
وقتی در حال تدارک غذا هستید آیا حواستان به تغییراتی که حرارت دادن در آن ایجاد می‌کند هست؟ آیا مثلا بعد از خوردن سبزیجات خام در مقایسه با انواع پخته آن از نظر روانی و جسمی حس بهتری دارید؟ یا برعکس است؟ یا شاید ترکیبی از این دو انتخاب مناسبی برای شماست؟
انتخاب هر شیوه تدارک غذا از حرارت بالا تا حرارت پائین تا بدون حرارت، اختصاصا به جسم شما بستگی دارد. طرفداران خام‌گیاهخواری و آشپزی با حرارت پائین معتقدند که غذاها وقتی با حرارت بالا پخته شوند آنزیم‌های خود را از دست می‌دهند. از سوی دیگر طرفداران آشپزی با حرارت بالا می‌گویند غذای پخته با سهولت بیشتری جذب می‌شود و به این ترتیب به شیره‌های گوارشی بدن کمک می‌کند.
نسبت به احساسی که نحوه تدارک غذا در شما ایجاد می‌کند آگاه باشید. میانه‌روی را برگزینید و فراموش نکنید همیشه با پزشک و متخصص تغذیه خود مشورت کنید. هر رویکرد ثابت و بدون انعطاف می‌تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.

 


به این موضوع که شیوه‌های طبخ غذا
چگونه می‌توانند وضع جسمی و ذهنی شما را تحت تاثیر قرار دهند توجه داشته باشید.

 

 

وعده به وعده

 

 آداب

متبرک باد نامت ای پروردگار ما،
ای یگانه ابدی،
ای که به ما زندگی بخشیدی و روزیمان را رساندی،
ای که دستمان را گرفتی و در مسیر زندگی تا به امروز رهنمون گشتی.
(دعای مرسوم کلیمیان)
آیا هیچگاه از کشمکش‌های درونیتان با موضوع غذا و خوردن کلافه شده‌اید؟ آیا گاهی این حس به شما دست داده که غذا باریست بر دوشتان و احساس یک شکست خورده را دارید؟ اگر چنین است در اینجا دعایی داریم که دوباره به اوضاع وضوح می‌بخشد و کمک می‌کند رابطه شما با غذا تغییر کند.
موقع غذا وقتی این دعا را می‌خوانید به سه لحظه به یاد ماندنی زندگیتان فکر کنید. آن زمان‌هایی که از شادی سرشار بودید. مثلا یک جشن تولد یا روز فارغ‌التحصیلی یا اتفاق دیگری که هفته قبل، سال قبل یا حتی در دوران دبستان برایتان رخ داده است.
آنقدر به فکر کردن درباره‌اش ادامه دهید که حس خوشحالی سراپای شما را در بر گیرد. حال در باره این حقیقت تامل کنید که بدون وجود غذا در زندگی شما آن رویداد هرگز اتفاق نمی‌افتاد. سپس دوباره به آن لحظه به یاد ماندنی زندگیتان برگردید و دوباره حس شادی را تجربه کنید.

 


درباره لحظات به یاد ماندنی زندگیتان که از طریق معجزه غذا امکان‌پذیر شده تامل کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 تناول

خطوط هوایی جای فوق‌العاه‌ای برای رژیم گرفتنند.
(ولفگانگ پاک . سرآشپز)
آیا میزان کنترل شما بر موضوع خوردن بسته به زمان و مکان فرق می‌کند؟ من زنی را می‌شناسم که در طول روز، هنگامی که مشغول مراقبت از فرزندانش است برنامه غذایی سالمی دارد. اما عصرها بی‌اختیار مشغول خوردن می‌شود و این وضع تا موقع خوابش ادامه می‌یابد. غذا خوردن‌های بی‌اختیار عصرگاهی و شبانگاهی موضوع ناشایعی نیست.
اگر احساس می‌کنید رفتارهای غذایی شما در زمان‌ها یا مکان‌های خاص از اختیارتان خارج می‌شوند لازم است نسبت به علت آن آگاه شوید. رخ دادن (یا ندادن) چه رویدادی غذا خوردن احساسی شما را تحریک می‌کند؟ غذا خوردن‌های بی‌اختیار ممکن است روشی باشد برای دور کردن توجهتان از زندگی و روابطتان با اطرافیان. این احتمال هم هست که از روی خستگی سراغ غذا می‌روید چون فعالیت معناداری که جایگزین خوردن شود در زندگیتان ندارید.
همچنین لازم است به آن زمانهایی توجه کنید که بر خود مسلط هستید و به شیوه احساسی غذا نمی‌خورید. در چنین اوقاتی چه عامل متفاوتی در زندگی شما حضور دارد؟ این عوامل قوت را تشخیص دهید و آنها را به کار برید تا به کمکشان در وعده‌های غذای امروز موفق باشید.

 


با توجه به تجربه‌هایی که قبلا برایتان کارساز بوده
از وعده‌های غذای امروز سربلند بیرون آیید.

 

 

وعده به وعده

 

 ارتباط

جویبار از دریا می‌آید از مسیر آسمان.
شاید به نظر رسد هویتی جدا و مستقل دارد،
اما حقیقت این است که تا ابد با آسمان و دریا در پیوند است.
(والتر راسل . پیام ایلیاد آسمانی)
آیا تا به حال، خودتان گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و لوبیا سبز پرورش داده و برداشت کرده‌اید؟ آیا می‌دانید خوردن غذایی که به رشد و پرورشش کمک کرده‌اید چه احساسی دارد؟ در خیلی از کشورهای دنیا روستائیان و کشاورزان بر طبق سنت دور هم جمع می‌شوند و در برداشت محصول به هم کمک می‌کنند. معمول است که موقع برداشت غذا که به چشم نعمت نگریسته می‌شود، در مزارع آواز هم بخوانند.
حتی اگر در مناطق شهری زندگی می‌کنید مزارعی هست که می‌توانید در آنها لذت برداشت میوه‌ها و سبزی‌ها را خودتان شخصا تجربه کنید. لابلای ردیف‌های طولانی گیاهان قدم بزنید، بوی خاک را استشمام کنید و زانو بزنید تا یک گوجه‌فرنگی یا خیار رسیده را از بوته‌اش بچینید. یک ایده دیگر این است که در یک گلدان لب پنجره یا داخل منزل که در طول روز نورگیر است باغچه کوچک خودتان را درست کنید.
به یاد داشته باشید: غذایی که در بشقاب شماست معجزه تلاش‌های دسته‌جمعیست.

 


اعجاز دوبعدی برداشت محصول را
که هم در مزارع و هم در بشقاب شما رخ می‌دهد تشخیص دهید.

 

 

وعده به وعده

 

 عزیمت

من یک کاناپه‌نشین تمام‌عیار هستم. چون نه یکی که شش کاناپه دارم.
(بیل واورین . سرآشپز)
حتی سرآشپزهای حرفه‌ای هم ممکن است مشکل وزن داشته باشند. یک نمونه‌اش سرآشپز بیل واورین است که به دلیل سستی و کم‌تحرکی در مصرف متعادل غذا مشکل دارد. آیا شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید؟
خواب‌آلودگی، کندی یا سستی بعد از صرف غذا می‌تواند یک وضعیت طبیعی باشد. اما اگر این وضعیت منجر به سه ساعت روی کاناپه نشستن و بی‌توجه هله‌هوله خوردن شود، لازم است این شیوه را متوقف کنید و فکری برای انرژی رساندن به خود بکنید.
شما می‌توانید با تمرین نفسهای عمیق بر این سستی غلبه کنید. روی یک صندلی بنشینید و پشتتان را صاف نگه دارید. حالا یک نفس عمیق بکشید و هوا را عمیقا به سمت دیافراگمتان بفرستید. نفستان را تا پنج شماره نگه دارید. سپس نفستان را از دهان بیرون دهید. حداقل پنج نفس به این ترتیب بکشید. این تمرین در جسمتان گرما و انرژی پدید می‌آورد. این کار را آنقدر تکرار کنید تا جوشش هشیاری را در درونتان حس کنید و به این ترتیب دست از خوردن‌های بی‌توجه بردارید.
قدم زدن بعد از غذا هم همین تاثیر را دارد و یک درمان فرح‌بخش برای سستی بعد از غذا و گوارش نامطلوب محسوب می‌شود.

 


از نفسهای عمیق و آگاهانه برای به دست آوردن هشیاری
و غلبه بر سستی بعد از غذا استفاده کنید.

 صفحه قبل               صفحه بعد


پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش