وعده به وعده

 

وعده به وعده – قسمت هفتم

مترجم: دکتر فرید ذاکر | مدیر و طراح برنامه سیبیتا

 

وعده به وعده

 

 ورود

شما ممکن است افسرده‌ترین آدم دنیا باشید،
معتادترین آدم دنیا باشید،
حسودترین آدم دنیا باشید…
هر کدام از اینها یک نقطه شروع خوب است.
(پما چودرون . از همانجا که هستید شروع کنید)
دشوارترین موضوع مربوط به خوردن در شما چیست؟ آیا خیلی غذا می‌خورید؟ آیا کمتر از آن که برایتان مناسب است می‌خورید؟ آیا در مورد انتخاب‌های غذاییتان سرسختی و تعصب نشان می‌دهید؟ آیا به چیپس، بستنی یا یک غذای دیگر معتاد هستید؟ آیا خودتان را به خاطر خوردن غذاهایی که فکر می‌کنید نباید می‌خوردید سرزنش می‌کنید؟ به بدترین مشکل غذایی خود فکر کنید. حالا شما بهترین نقطه را برای شروع پیدا کرده‌اید.
فکر کردن درباره جایی که باید باشید معمولا یک مانع ذهنی ایجاد می‌کند. این بایدها شما را دچار مشکل می‌کند، چرا که تمرکز این طرز فکر بر احساس گناه و سرزنش است نه بر پذیرش شادی و حقیقتی که در لحظه فعلی جریان دارد. فقط با شروع کردن از جایی که هستید و آگاهی نسبت به گرسنگی احساسی‌تان است که می‌توانید از عهده مسائلتان و رنج و ناراحتی مربوط به آنها برآیید.

 


بهترین و صادقانه‌ترین نقطه شروع
برای این که روند بهبود خود را آغاز کنید کجاست؟

 

 

وعده به وعده

 

 انتخاب

فکرهای دیگران درباره من، ربطی به من ندارد.
(جان بناسو . رواندرمانگر)
این که چه می‌خورید و چقدر می‌خورید موضوعی است که فقط به خودتان ارتباط دارد. شما نمی‌توانید دیگران را به خاطر انتخاب‌های غذاییتان ملامت کنید. به همین ترتیب نباید نگران نظر دیگران درباره انتخاب‌های غذاییتان باشید. آنچه می‌توانید انجام دهید به عهده گرفتن مسئولیت غذاییست که در بشقاب خود می‌گذارید و در مرحله بعد پذیرفتن و بخشیدن خود.
خوب در باره‌اش فکر کنید! این شمایید که غذایی را که الان در بشقابتان است انتخاب کرده‌اید! انتخاب‌هایی که در طول سالیان داشته‌اید یک شیوه عادتی برای شما شکل داده‌اند؛ مجموعه‌ای از دوست داشتن‌ها و دوست نداشتن‌ها. همه اینها تعیین می‌کند که در وعده بعدی خود چه غذایی خواهید خورد. انتظار نداشته باشید که الگوی غذایی خود را در یک روز، یک هفته یا یک ماه تغییر دهید.
فقط با تغییرات تدریجی و کوچک در انتخاب‌هایتان است که می‌توانید یک الگوی جدید شکل دهید و به آزادی در انتخاب دست پیدا کنید. سبک کلی غذا و سلامتی خود را با تغییر فقط یک موضوع در هر نوبت می‌توانید به تدریج تغییر دهید. بیایید امروز حداقل یک انتخاب غذایی آگاهانه انجام دهید و بازی سرزنش خود را برای دیگران بگذارید.

 


در این باره فکر کنید که دیگران چگونه بر انتخاب‌های غذایی شما تاثیر می‌گذارند،
سپس فارغ از نظر دیگران، غذایی را انتخاب کنید که برایتان مفید است.

 

 

وعده به وعده

 

 تدارک

اگر همه وسایل و خواروبار یک آشپزخانه مجهز را هم به من بدهید،
من باز گرسنه خواهم ماند.
(مونتنی)
همه با دستگاه مخلوط‌کن یا غذاساز راحت نیستند. درباره تدارک غذا هر حسی داشته باشید و هر قدر هم ناشی باشید می‌توانید با وسایل و ابزارهای اولیه آشپزی به سادگی کارتان را شروع کنید. چند سال قبل من در کلاس یک سرآشپز حرفه‌ای شرکت کردم. در آن کلاس که پر از رستوران‌دارها و افراد حرفه‌ای بود من کاملا یک مبتدی به حساب می‌آمدم. اما این امر مانع از یادگیری من نشد.
به یاد می‌آورم که یاد گرفتم چگونه چاقوی حرفه‌ای فرانسوی‌ام را با ظرافت و دقت حرکت دهم و به سرعت سبزیجات را در اندازه مناسب خرد کنم. تا همین امروز یک حس موسیقایی و شاعرانه در باره صوت آهنگین فرود آمدن تیغه چاقو بر روی تخته سبزی‌خردکنی دارم. من آن ابزارهای آشپزی خاطره‌انگیز را هنوز هم نگه داشته‌ام.
هیچ چیز خجالت‌آوری در یادگیری درباره غذا وجود ندارد و حتی گاهی پرداختن به کارهای ساده آشپزی خیلی جالب و سرگرم‌کننده است.

 


امروز یک روش جدید تدارک غذا را تمرین کنید
یا نحوه کار با یک وسیله آشپزی را یاد بگیربد.

 

 

وعده به وعده

 

 آداب

روح تو با روح من آمیخته است همچون آب و شراب.
و هرگاه چیزی تو را لمس کند مرا لمس کرده‌ است.
اکنون تو تجلی من هستی در کل هستی!
(حلاج . عارف و صوفی بزرگ قرن دهم)
آداب هنگام غذا گاهی می‌تواند خشک و جدی باشد. اما می‌تواند سرشار از شادی، سرخوشی و خنده نیز باشد. آیا می‌دانید در مراسم سبت یهودیان نگرانی و ناراحتی، یک گناه به حساب می‌آید؟ به همین دلیل است که مراسم سبت به طور معمول با آواز و موسیقی همراه است. میز غذا با رومیزی‌ها و بشقاب‌ها و ظروف زیبا تزئین می‌شود و شرکت‌کنندگان بهترین لباس‌هایشان را می‌پوشند. این موضوع وقتی معنا پیدا می‌کند که بدانید آئین سبت نشان‌دهنده یک تغییر رویکرد از یک هفته کاری عادی و یک زندگی مادی به به سمت یک بعد معنوی است.
در اینجا آن چیزی که اهمیت دارد یکی شدن در لحظه حال با خانواده و خداست.
مثلا من خانواده‌ای را می‌شناسم که آداب زمان غذای خود را ساخته بودند؛ آداب کاملی شامل شمع‌های روشن، آواز، دعای سر سفره و سفره‌آرائی زیبا. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

 


فکر کنید که چگونه می‌توانید خانواده یا اطرافیان خود را
برای شرکت در یک آداب غذایی خاص ترغیب کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 تناول

حضور ذهن رایگان است. ما با آن به دنیا می‌آییم.
(یو سیلاناندای مقدس . راهب و معلم بودایی)
من هنوز خاطره آن روز صبح را که به من گفتند باید هنگام ناهار روبروی رئیس دیر بنشینم، فراموش نکرده‌ام. این یک افتخار بود ولی از طرف دیگر نگرانم هم می‌کرد. نگرانی من از این بود که یوسیلاناندا یک کتاب معروف در زمینه حضور ذهن نوشته بود. برایم مسلم بود که او ذهن ناآرام و غذا خوردن بی‌تمرکز مرا خواهد دید. اما وقتی کنار میز غذا نشستم تصمیم گرفتم به جای این که حواسم به استادم که آن طرف میز بود باشد، آرام باشم و طوری به خوردن بپردازم که انگار سالهاست کارم آگاهانه خوردن است. این ترفند موثر بود.
یکی از چیزهایی که درباره آگاهانه خوردن دوست دارم این است که فقط درباره غذا خوردن خودمان نیست بلکه این حضور ذهن، کسانی را که در کنارشان هستیم هم در بر می‌گیرد. راهب‌هایی که غذای خود را با آنها سهیم می‌شدم همیشه مراقب بودند که مبادا برنج یا غذای بقیه تمام شده باشد.
ما هم می‌توانیم سپاسگزار و به اتفاقات دور و برمان متوجه و آگاه باشیم؛ حتی اگر در تنهایی غذا می‌خوریم.

 


غذای خود را به نحوی بخورید که گویی استاد حضور ذهن هستید.

 

 

وعده به وعده

 

 ارتباط

برادران باید به هم خدمت کنند.
ما به اسطوره‌ها نیاز داریم تا هویت هر فرد نه فقط در ارتباط با محیط پیرامونش،
که در ارتباط با کل دنیا تعریف شود.
(جوزف کمپل . قدرت اسطوره)
غذا خوردن صرفا به معنی فرو دادن وعده غذایی امروز نیست. در سیر اسطوره‌ای غذا تصویر بزرگتری هست که باید به آن توجه شود. اسطوره در تمام زندگی حضور دارد و غذا نیز یکی از وجوه اسطوره‌ای سفر زندگی ماست که همه آن را تجربه می‌کنیم. کشف سفرتان در یک منظر جهان‌شمول با در نظر گرفتن موضوع غذا می‌تواند بینش و بصیرت تازه‌ای به زندگی شما بیفزاید.
به عنوان یک مسافر اسطوره‌ای در گستره غذا، شما به یک ندا پاسخ می‌دهید؛ که می‌تواند هر چیزی از جمله دست و پنجه نرم کردن با یک رژیم یا غلبه بر یک بیماری باشد. به عنوان مثال فیلم جنگهای ستاره‌ای موضوع قدرت سفر اسطوره‌ای را مطرح می‌کرد. وقتی تصمیم می‌گیرید با ندای خود مواجه شوید و به آن پاسخ دهید، همانطور که لوک اسکای واکر کرد، شما نیز به یک قهرمان بدل می‌شوید.
وقتی سفر خود را در قالب یک قهرمان آغاز می‌کنید دید وسیع‌تری پیدا می‌کنید و توان درونی خود را با هم‌غذا شدن با افراد بیشتر تقویت می‌کنید. فقط کافیست به آن صحنه معروف جنگهای ستاره‌ای فکر کنید که موجودات بیگانه در انواع و اقسام و اشکال مختلف مشغول خوردن و نوشیدنند.

 


به سفر خود در گستره غذا و غذا خوردن فکر کنید.
آن ندایی که باید بدان پاسخ دهید کدام است؟

 

 

وعده به وعده

 

 عزیمت

من فکر نمی‌کنم بشود هیچ کار مهمی بعد از شام انجام داد،
قبل از صبحانه هم همینطور.
(جورج سنتزبری . منتقد بریتانیایی قرن بیستم)
چگونه می‌توانید با ظرافت زمان غذا را پشت سر بگذارید؟ چگونه می‌توانید به قرار و سکون درونی برسید و اجازه ندهید اجبارهای بیرونی دوباره شما را در گردونه پرشتاب زندگی پرتاب کنند؟
در خیلی از کشورها یک خواب کوتاه بعد از ناهار مرسوم است. چرا چنین رسمی گذاشته شده است؟ احتمالا به این دلیل که جسم ما در آن زمان مشغول هضم غذاست. این خود دلیلیست برای این که مثلا خود من معتقدم بعد از خوردن غذا نباید مراقبه انجام داد. به همین ترتیب شنا کردن بعد از غذا هم توصیه نمی‌شود. بعضی نویسنده‌ها هم ترجیح می‌دهند بعد از غذا چیزی ننویسند چرا که خون از مغز به سمت دستگاه گوارش روانه می‌شود تا هضم غذا انجام گردد. به این ترتیب می‌بینید لازم است توجه کنید هضم غذا چگونه جسم و ذهن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
اگر خواب کوتاه بعد از ظهر در محل کار شما امکان‌پذیر نیست، به هر حال یک فرصت کوتاهی به خود اختصاص دهید و چند لحظه چشمهایتان را روی هم بگذارید یا به یک پیاده‌روی مختصر و آرامش‌بخش در فضای آزاد بپردازید؛ یا می‌توانید قبل از این که بخواهید دوباره به فعالیت بپردازید این مرحله گذار و عوض شدن فضا را با یک فنجان چای یا یک موسیقی آرامش‌بخش تجربه کنید.

 


بعد از غذا جویای آرامش باشید،
و فعالیت معمولتان را آرام و تدریجی از سر بگیرید.

 صفحه قبل               صفحه بعد


اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش