وعده به وعده

 

وعده به وعده – قسمت بیست و یکم

مترجم: دکتر فرید ذاکر | مدیر و طراح برنامه سیبیتا

 

وعده به وعده

 

 ورود

هیچ چیز مثل ژامبون و تخم‌مرغ چشم‌انداز پیش رو را بهبود نمی‌بخشد.
(مارک تواین)
شروع روز بدون غذا مثل شروع یک مسافرت جاده‌ای بدون باک پر است. دیر یا زود مجبور می‌شوید توقف کنید و باکتان را پر کنید. اما آیا واقعا می‌خواهید صبر کنید تا گرسنگی‌تان به حال اضطرار برسد و بعد بخورید؟
در گذشته صبحانه یک رکن مهم از برنامه غذایی مردم بود. امروزه زندگی سرعت گرفته و اعضای بیشتری از هر خانواده ممکن است شاغل باشند. نتیجه خیلی رایج آن در اغلب موارد حذف صبحانه است. با این حال همانطور که مارک تواین گفته، یک صبحانه خوب می‌تواند با کارآمدتر کردن، هشیارتر کردن و افزایش تمرکزتان، چشم‌انداز آن روز شما را در محیط کار یا درس بهبود بخشد.
اگر در حال حاضر صبحانه نمی‌خورید، این رویه را فقط برای یک روز تغییر دهید و یک صبحانه کامل و متنوع بخورید. به تغییرات توجه کنید و ببینید آیا این شیوه، سبب شروع بهتر و انجام راحت‌تر فعالیت‌های روزانه‌تان نمی‌شود؟

 


برای صرف صبحانه وقت بگذارید.

 

 

وعده به وعده

 

 انتخاب

کشاورزانی که با مهارت به کشت و زرع می‌پردازند،
کارآمدتر از کشاورزانی هستند که بی‌برنامه و تصادفی کار می‌کنند.
(لاما سوریا داس)
اگر قرار بود در مراکز خرید، اجناس را بی‌برنامه و تصادفی از روی قفسه‌ها بدارید، دست آخر چه چیزهایی در چرخ‌دستی خریدتان قرار می‌گرفتند؟ شاید چرخ‌دستیتان را فقط با نان یا میوه یا کنسرو ذرت پر می‌کردید. یک کشاورز ماهر در زمستان بذر نمی‌افشاند و در بهار درو نمی‌کند. به همین ترتیب شما هم لازم است هنگام انتخاب غذاها و طرحریزی برنامه غذاییتان ماهرانه عمل کنید.
مثلا می‌دانید با بالاتر رفتن سن زنان، استحکام استخوان‌هایشان کمتر می‌شود. بعضی تحقیقات نشان داده مصرف ویتامین k می‌تواند احتمال شکستگی استخوان ران را در زنان سالمند کاهش دهد. بنابراین حالا ممکن است بخواهید سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند و سرشار از ویتامین k هستند، مثل بروکلی و اسفناج را به برنامه غذاییتان بیفزایید.
با طرحریزی هوشمندانه برنامه غذاییتان بذرهای سلامتی و شادابی را در وجودتان می‌کارید؛ بیشتر به مفهوم پیشگیری می‌اندیشید و مانع از بروز مشکلات احتمالی در آینده می‌شوید.

 


با مهارت و برنامه‌ریزی،
غذاهایی را برگزینید که برایتان سلامتی به ارمغان می‌آورند.

 

 

وعده به وعده

 

 تدارک

غذایی که خلاقانه و با عشق تهیه شده باشد و در کنار دوستان میل شود،
وجود فرد را با چیزی بیش از مصرف کالری‌ها گرم می‌کند.
(مارجوری کینان راولینگز)
گاهی اوقات تدارک غذا به معنای کار کردن با دیگران است. آیا تا به حال در کنار شخص دیگری غذا درست کرده‌اید؟ اگر قرار باشد مسئولیت‌های آشپزی و تهیه غذا را با هم تقسیم کنید، چگونگی تنظیم وظایف و مسئولیت‌ها اهمیت زیادی دارد و همین است که درنهایت فرق بین هماهنگی و تشتت را رقم می‌زند.
این مثل قدیمی که آشپز که دو تا شود آش یا شور می‌شود یا بی‌نمک، خالی از حقیقت نیست. معنای واقعی این عبارت این است که تنگ‌نظری و ناهماهنگی، توانایی خلق و تهیه هر چیزی را مختل می‌کند، مخصوصا یک وعده غذا را.
آیا در مورد شیوه درست کردن غذا انحصارگرانه برخورد می‌کنید؟ آیا حتما باید حرف، حرف شما باشد؟ از چنین تمایلاتی در خود آگاه باشید. وقتی کسی را به آشپزخانه خود دعوت می‌کنید، یا به آشپزخانه شخص دیگری دعوت می‌شوید، مراقب باشید کلمات مهربانانه به کار ببرید، در ارتباط برقرار کردن پذیرا باشید و به روح رفاقت پایبند باشید. می‌توانید این نگرش را داشته باشید، حتی اگر طبق دستور دیگران و برای دیگران غذا می‌پزید.

 


در هنگام تهیه غذا با دیگران
با همکاری و پذیرش، هماهنگی ایجاد کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 آداب

بیایید از نیاکانمان یاری بطلبیم، چه به لحاظ معنوی و چه تکوینی.
چرا که ما تنها دلیل وجود آنها هستیم.
(راشی جان دایدو لوری . آموزگار ذن)
دعای فوق یا هر دعایی شبیه به آن روشیست ایده‌آل برای قدرشناسی و سپاسگزاری از پیشینیانمان به هنگام غذا. مثلا آیا جد یا پدربزرگی دارید که در زندگی شما تغییری ایجاد کرده باشد و دوست داشته باشید به یادش باشید و از او سپاسگزار باشید؟ یا شاید قوم و خویشی دارید که مهربانی و عطوفت در زمان غذا را به شما یاد داده است؟
من شخصا هنوز تحت تاثیر محبت‌های مادربزرگم مارتا هستم که در تمام مدت یک تابستان که در منزلش در فلوریدا نزدش بودم هر روز با عشق و علاقه برایم غذا درست می‌کرد. اصرار می‌کرد به خانه‌اش بروم و همیشه یک خوراکی ویژه برایم می‌پخت مثلا کلوچه گردویی یا نان.
یک لحظه تامل کنید و از کسانی که در دوران کودکی و نوجوانی، شما را تغذیه کرده‌اند تشکر کنید. این ضمیمه که به آداب زمان غذای خود می‌افزایید، شما را به گذشته‌تان و به همه جنبه‌های مثبت غذا که به واسطه آنها عشق جریان می‌یابد، پیوند می‌دهد.

 


یک دعای تشکرآمیز
خطاب به یکی از نیاکان، اقوام یا یک شخص دیگر را به آدابتان بیفزایید.

 

 

وعده به وعده

 

 تناول

حیرت‌انگیز است که وقتی یک برنامه غذایی درست اختیار می‌کنیم
چه مقدار ناچیزی از غذا برایمان کفایت می‌کند.
(گاندی)
آیا شما همیشه برای ناهار یا شامتان حجم بزرگی از غذا سفارش می‌دهید یا آماده می‌کنید؟ امروزه که غذاها روز به روز بزرگتر می‌شوند ممکن است پرسیدن این سوال که واقعا به چه مقدار غذا نیاز دارید مفید باشد.
آیا هیچوقت تا به حال رژیم گرفته‌اید یا دریافت غذایتان را حتی برای یک مدت کوتاه محدود کرده‌اید؟ در این صورت احتمالا می‌دانید که شما هم مثل گاندی می‌توانید با مقدار غذای خیلی کمتر از آن چه که تصور می‌کردید به زندگیتان ادامه دهید.
در یک فروشگاه یا رستوران هوس‌برانگیز ممکن است بیشتر از آنچه احتیاج دارید غذا بردارید. آیا شما همه غذایتان را می‌خورید چون حجم بزرگ غذا، دلیل موجهی برای این کار به شما می‌دهد؟ یا شاید به خاطر این که دوست ندارید غذایتان را هدر دهید؟
به اندازه نیازتان بخورید و برای این منظور غذایتان را به خانه ببرید یا آن را با یک دوست شریک شوید.

 


امروز سر وعده غذا
تعمدا قدری کمتر بخورید.

 

 

وعده به وعده

 

 ارتباط

زیاد است. بخورید. هر قدر می‌خواهید بخورید. همه شیرینی‌های دنیا اینجاست.
(ریموند کارور . یک چیز خوب کوچک)
آیا تا به حال به یک خانواده یا شخص داغدیده و عزادار غذا داده‌اید؟ اگر چنین تجربه‌ای دارید پس در یک آئین اجتماعی کهن شرکت جسته‌اید. غذا در دشواری‌ها و ناگواری‌ها اغلب به عنوان وسیله‌ای برای حمایت به کار می‌رود.
مثلا در آداب و رسوم چینیان روزی با عنوان روز یادبود هست که در آن یاد نیاکان گرامی داشته می‌شود. در این روز بر اساس سنت، خانواده‌ها به هم غذا تعارف می‌کنند و غذایشان را با هم سهیم می‌شوند.
در سنن کلیمی، دوستان و اقوام، برای کسی که عزیزی را از دست داده سبدهای غذا می‌برند. این غذا به عنوان غذای شفابخش شناخته می‌شود. هندوها، مسلمانان و دیگران نیز چنین آداب و رسومی دارند.
حتی اگر پیرو هیچ سنت به‌خصوصی نیستید، می‌توانید این رسم را با آداب زندگی خود تطبیق دهید و بدینوسیله زندگی‌تان را غنی‌تر سازید.

 


توجه کنید که چگونه می‌توانید با هدیه‌های غذایی
حمایت خود را نسبت به افراد عزادار و داغدیده نشان دهید.

 

 

وعده به وعده

 

 عزیمت

صاف و ساده زندگی کنید.
مثل این درخت گیلاس که شکوفه می‌دهد، شکوفه‌هایش می‌پژمرد و آنگاه فرو می‌ریزد.
(کوبایاشی ایسا . شاعر)
آیا هرگز از دوستانتان به خاطر دعوت از شما به منزلشان برای صرف غذا تشکر کرده‌اید؟ می‌توانید به این موضوع به عنوان روشی برای تبرک بخشیدن به خاتمه غذا استفاده کنید. این شیوه خوبیست برای انتقال از زمان صرف غذا به آنچه در پی می‌آید.
در بعضی سنن و فرهنگ‌ها نحوه خاتمه بخشیدن به غذا مشخصا تعریف شده است. مثلا مراسم سبت بعضی وقتها ختم می‌شود به بوی خوش جوز بویا و چاشنی‌های دیگر که نماد امید برای هفته پیش رو هستند.
شما به چه طریق می‌توانید با حسی از خوش‌بینی و امید و اعتماد غذایتان را خاتمه دهید؟ نخست لحظه‌ای درنگ کنید و در درون خود حس قدرشناسی را نسبت به غذایی که به پایان برده‌اید پرورش دهید. درک کنید که غذا برای برآورده کردن نیازها و آمال روحی، ذهنی و جسمی شما در اختیارتان قرار گرفته است.
شما آن گل زیبایی هستید که اکنون آبیاری و تغذیه شده‌اید، با غذایی که خورده‌اید.

 


غذایتان را با قدردانی و سپاسگزاری ختم کنید.

 صفحه قبل               صفحه بعد


پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش