وعده به وعده

 

وعده به وعده – قسمت چهاردهم

مترجم: دکتر فرید ذاکر | مدیر و طراح برنامه سیبیتا

 

وعده به وعده

 

 ورود

پزشکم از من خواسته برگزاری شامهای چهارنفره را متوقف کنم.
مگر این که سه نفر دیگر هم حضور داشته باشند.
(اورسون ولز)
اشتهای قوی ممکن است منجر به تشتت فکر فرد شود. آیا هیچوقت برایتان پیش آمده به خاطر اشتهای زیاد بیش از اندازه خرید کنید یا در رستوران بیشتر از آنچه می‌توانید بخورید غذا سفارش دهید؟ اگر چنین تجربه‌هایی دارید این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.
داشتن اشتهای خوب مهم است زیرا به معنای این است که جسمتان و نیازهای آن را درک و احساس می‌کنید. احساس اشتها به دلیل دیگری هم سودمند است؛ این که کمک می‌کند با حس گرسنگی خود ارتباط عمیق‌تری برقرار کنید.
آیا تا به حال سعی کرده‌اید سه نوع مختلف اشتها را تشخیص دهید؟ نخست، آن نوع از گرسنگیست که با کشش حواس شما برانگیخته می‌شود مثل دیدن، چشیدن، لمس کردن و بوئیدن غذا. نوع دوم اشتهاییست که با نیاز جسمتان به انرژی و غذا و ساعت درونی بدنتان تحریک می‌شود. سرانجام نوع سوم میل و اشتیاق به غذاست که با عادت‌ها یا شرایط احساسی تحریک می‌شود مثل تمایل به غذاهای مورد علاقه به هنگام احساس تنهایی و استرس

 


امروز به دلایل عمیق‌تر اشتهایتان توجه کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 انتخاب

مردم وقتی عاشق می‌شوند توانایی خارق‌العاده‌ای در ایثار و از خودگذشتگی دارند…
محبوب به مرکز زندگی فرد تبدیل می‌شود.
(تلما هال . عمیق‌تر از دسترس کلمات)
آیا هیچوقت آنقدر بیمار بوده‌اید که قادر به غذا خوردن نباشید؟ و آیا وقتی حالتان بهتر شد آن اولین غذایی که می‌خواستید بخورید را با دقت زیاد انتخاب کردید گویی برای عزیزی غذا انتخاب می‌کنید؟
اگر می‌خواهید همیشه غذاهایی را انتخاب کنید که واقعا برایتان زندگی‌بخش و مقوی باشند پس باید عزیزترین و باارزش‌ترین فرد زندگی‌تان باشید! قبل از خوردن می‌توانید مهر و دوستی با خودتان را تمرین کنید.
مکان آرام و ساکتی بیابید و بنشینید و چشمهایتان را ببندید و خود را به شکل یک کودک دوست‌داشتنی(لایق عشق) تجسم کنید. سپس یک بزرگتر مهربان مثلا یک پدر یا مادر، پدربزرگ یا دوست معنوی را تجسم کنید که برایتان از صمیم قلب آرزوی سلامتی و شادی می‌کند. سپس بگذارید این آرزوی خالصانه به درون قلبتان جریان راه یابد. حتی اگر این کار زمان‌بر باشد آنقدر در این حالت بمانید تا احساس کنید عشق تمام وجودتان را در بر می‌گیرد. سپس بارها و بارها تکرار کنید: می‌خواهم در این فضای آکنده از عشق غذاهایی را انتخاب کنم که برایم سلامتی و شادکامی به ارمغان بیاورند.

 


قبل از انتخاب آنچه می‌خواهید بخورید
پنج تا ده دقیقه تمرین مهر و دوستی با خود کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 تدارک

آماده باش!
(شعار پیشاهنگی)
آیا تا به حال تجربه کرده‌اید که فقدان تدارک چگونه می‌تواند یک وعده غذایی را از بیخ و بن تغییر دهد؟ نبودن یک وسیله ساده مثل در بازکن ممکن است به معنای از دست دادن چیزی خاص و مهم در آن وعده باشد. البته بداهه‌کاری ممکن است جالب و سرگرم‌کننده باشد اما همیشه در اختیار داشتن انتخاب‌های بیشتر بهتر است.
آشپزی و آماده کردن غذا تا حد زیادی شبیه اردو رفتن است. اگر فراموش کنید چراغ قوه‌تان را با خود ببرید ممکن است مثلا برپا کردن چادر برایتان سخت شود. به همین خاطر است که تدارک پیش از غذا در اصل به نفع خودتان و در جهت آرامش ذهنتان است.
به زیبایی، دقت و زحمتی که در ساخته شدن هر ظرف و وسیله‌ای به کار رفته توجه کنید. این وسایل را طوری تمیز کنید و به نحوی ازشان مراقبت کنید که گویی یک دستگاه یا جواهر باارزش هستند. وسایل و ابزارهای مناسب واقعا می‌توانند وعده غذایتان را خوشایند، احترام‌برانگیز و به‌یادماندنی سازند.

 


توجه کنید که چگونه وسایل آشپزی مناسب
ارزش و احترام مرحله تدارک را کامل می‌سازند.

 

 

وعده به وعده

 

 آداب

سرخپوستان به همه اجزای عالم، تو اطلاق می‌کردند. درختان، سنگها، همه‌چیز
شما می‌توانید همه‌چیز را تو خطاب کنید؛
و اگر چنین کنید می‌توانید تغییری اساسی را در ذهن و روان خود حس کنید.
(جوزف کمپل . قدرت اسطوره)
آیا هیچوقت در مزرعه‌ها از نزدیک شاهد زندگی کشاورزان، حیوانات و گیاهان بوده‌اید؟ یک عمل آئینی می‌تواند در همین جهت باشد و همین منظور را برآورده کند و شما را هم با منشا غذا و هم با آنچه جوزف کمپل تو می‌خواند مرتبط سازد.
مثلا خود من در دهه سوم زندگی بود که وابستگیم را به کشاورزان و دامداران درک کردم. در آن زمان دو روز را در یک مزرعه خانوادگی دامپروری در ویسکانسین گذراندم و شاهد ارتباط نزدیک بین دامداران و گاوها که محصولات لبنی مورد استفاده مردم و طبعا مرا تولید می‌کردند شدم.
من فهمیدم که زمین چگونه مورد مراقبت قرار می‌گیرد و در طی نسلهای متوالی رویش کار می‌شود.
دفعه بعد که دعای زمان غذایتان را می‌خوانید به یاد داشته باشید طعم غذا با چیزهای زیادی ارتباط پیدا می‌کند، که خیلی بیشتر و فراتر از آن است که در تصور بگنجد.

 


وقتی دعای آئینی خود را به زبان می‌آورید
آن توی مقدس را تجربه کنید.

 

 

وعده به وعده

 

 تناول

رژیم گرفتن در طی سفر عذاب و مصیبت است.
یک فرد در حال سفر را به من نشان دهید،
تا یک فرد در حال خوردن را به شما نشان دهم.
(بروس فرامینگ . داور بیسبال)
آیا زمان‌هایی بوده که آگاهانه و هشیارانه خوردن را سخت و دشوار بیابید؟ برای بعضی‌ها مسافرت باعث ولع و بدون توجه خوردن می‌شود. برای بعضی دیگر هر شرایط سختی که فرد را از منطقه امن خارج کند ممکن است باعث این حالت شود. چه چیزی شما را از باتوجه خوردن به بی‌توجه خوردن سوق می‌دهد؟
وقتی در محیط معمول خود هستید و آرامش دارید، مدیریت غذا خوردن و داشتن حضور ذهن راحت‌تر است. ترفندی که باید به کار ببرید این است که هر جا می‌روید، صرفنظر از استرس‌ها یا مکانی که از آن سر در می‌آورید، هشیاری و حضور ذهن خود را نیز همراه ببرید.
هرگاه فکر می‌کنید در معرض بی‌توجه خوردن هستید بین هر دو لقمه یک نفس عمیق بکشید سپس دفعات جویدن لقمه‌تان را بشمارید. این دو تمرین ساده برای حضور ذهن از سرعت شما می‌کاهد و شما را به وضعیت هشیاری و آگاهی برمی‌گرداند.

 


با نفس کشیدن و جویدن آگاهانه
زمینه باتوجه خوردن را فراهم سازید.

 

 

وعده به وعده

 

 ارتباط

اگر پانزده دقیقه یک جا بنشینید و مرتب تکرار کنید متنفرم، متنفرم، متنفرم، سرشار از نفرت می‌شوید؛ این شبیه همان حالتیست که وقتی در خشم و رنجش هستیم انجام می‌دهیم.
(ایکنات ایسواران . کتاب اوراد)
آیا هیچوقت هنگام غذا ورد آخر چرا، آخر چرا، آخر چرا، یا خجالت بکش، خجالت بکش، خجالت بکش، یا تو باید، تو باید، تو باید را خطاب به خود یا دیگران تکرار کرده‌اید؟ به جای متوقف ماندن در آنچه فکر یا احساس می‌کنید اشتباه است می‌توانید از غذا یا همغذاهایتان استفاده کنید تا شما را به یک فضای ذهنی و احساسی مثبت پرتاب کنند.
خردمند هندو ویوکاناندا به این دریافت رسید که بیشتر مردم اغلب بر ضعفهای شخصیشان تمرکز می‌کنند، نه بر میراث غنی دانش و وحدت درونیشان. من معتقدم شما می‌توانید صرفا با برشمردن افکار مثبت در طی غذایتان به این وحدت درونی برسید. مثلا می‌توانید به آرامی کلمات یا عباراتی مثل عشق، مهر و دوستی یا زندگی پرمهر را مکررا تکرار کنید. حتی در پاسخ به انرژی یا نظرات منفی از جانب دیگران می‌توانید عبارت خود را تکرار کنید تا شما را از واکنش نشان دادن و متاثر کردن دیگران حفظ کند. وقتی چنین می‌کنید فراموش نکنید عشق نهفته در غذایی که می‌خورید را نیز حس کنید.

 


در طی غذایتان به دیگران پیام عشق بفرستید.

 

 

وعده به وعده

 

 عزیمت

غذاهایی که در پنجاه و هفت سال عمرش خورده بود
سبب شده بود شکمش نیم طبقه پایین‌تر بیاید.
(پ. ج. وودهاوس)
آیا بعد از خوردن غذا جسمتان ابعاد جدیدی پیدا می‌کند، مثلا نیم طبقه پایین‌تر می‌رود؟ یا سبک و هشیار و نیرومند می‌شوید؟ ارزشش را دارد اگر به وضعیت خود بعد از غذا توجه کنید.
اگر کمی بیشتر یا کمتر از آنچه معمولا می‌خورید بخورید چه احساسی خواهید داشت؟ آیا احساس ناراحتی یا نارضایتی می‌کنید؟ زمان بعد از غذا زمان مناسبی برای توجه به این مطلب است که به چقدر غذا احتیاج دارید تا احساس سیری کنید و این که این وعده غذا چقدر برایتان رضایتبخش بوده است. اگر از نظر جسمی و ذهنی احساس خوبی ندارید یک تغییر در برنامه غذایی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.
شما حتی می‌توانید به احساس رضایت خود بعد از غذا بیفزایید. مثلا کمی قدم بزنید، دمی در فضای باز بنشینید یا یک صحبت دلپذیر با یک نفر داشته باشید. هم‌اکنون به یک چیز خوشایند در زندگی‌تان توجه کنید.

 


جسمتان را بعد از غذا احساس کنید و به چیز خوشایندی توجه نمایید.

 صفحه قبل               صفحه بعد


پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش