کاهش وزن

آیا زمان کاهش وزن رسیده است؟

قبل از تصمیم گیری برای شرکت در برنامه‌های کاهش وزن سوالات زیر را از خود بپرسید تا سطح آمادگی‌تان را بسنجید.
موفقیت در کاهش وزن به میزان آمادگی‌تان برای تغییر وابسته است. سوالات زیر کمکتان می‌کند تا بتوانید قضاوت کنید که آیا حالا بهترین زمان برای شروع برنامه کاهش وزن هست یا نه؟
– آیا مایلید برای باقی عمرتان تغییراتی در سبک زندگی خود‌ شامل خوردن غذاهای سالم و انجام دادن فعالیت بدنی بیشتر ایجاد کنید؟ و یا حتی انگیزه ایجاد این تغییرات را در خود می‌بینید؟ باور کنید دانستن اینکه نیازمند تغییراتی در زندگی‌ هستید با دست به تغییرات زدن دو چیز کاملا متفاوت هستند.
– آیا در زندگی‌ دل‌مشغولی دارید که شما را از انجام دادن تعهدات و تکالیف برنامه کاهش وزنتان باز دارد؟ اگر درگیر ناملایمات زندگی نظیر مشکلات خانوادگی، استرس شغلی و یا نگرانی‌های مالی هستید، یادتان باشد که قبل از شروع برنامه آرامش را در زندگی خود‌ حاکم کنید.
– آیا قبول دارید که هیچ راهی برای کم کردن یک شبه‌ی وزنتان وجود ندارد؟ رسیدن به وزن سلامتی و حفظ آن حاصل تلاش‌‌های تمام عمرمان است. یعنی تغییراتی که در عادات غذایی و ورزشی خود کسب می‌کنید، باید برای همیشه رعایت شود. از طرفی ممکن است در ابتدای برنامه با سرعت بالایی وزن کم کنید اما با طولانی شدن مسیر سرعتتان کمتر می‌شود بنابراین بهتر است که با سرعت متوسط اما به طور منظم وزن کم کنید. بهتر است هدفتان کم کردن نیم تا یک کیلوگرم در هفته باشد.
– آیا اختلالات خوردن و یا دیگر مسائل روانشناسی که مانع‌ رسیدن به وزن سلامتی می‌شود، را برطرف کرده‌اید؟ اگر دچار زیاده روی در خوردن، گرسنگی دادن به خود یا بالا آوردن بعد از خوردن هستید، یا با شدت ورزش می‌کنید یا افسرده یا مضطرب هستید، قبل از شروع برنامه‌ با کمک متخصصین برطرفشان کنید.
– آیا آماده‌اید که عادات غذایی‌تان را تغییر دهید؟ در سخن شاید آسان باشد اما در عمل، دشوار است. سخت است که رفتارهای همیشگی‌تان را کنار گذاشته و عادات جدیدی پیدا کرده و به آنها عمل کنید، اما شدنی‌ست.
– آیا انگیزه‌ای برای فعالیت بدنی بیشتر دارید؟ برای کاهش وزن و حفظ آن نیازمند افزایش سطح فعالیت بدنی هستیم.
– آیا در مورد هدف‌های کاهش وزنتان واقع‌بین هستید؟ یادتان باشد اگر دچار اضافه وزن و یا چاقی هستید تنها با کاهش 5 تا 10 درصد وزن اولیه‌تان از فواید سلامتی آن بهره‌مند خواهید شد. یعنی اگر 90 کیلوگرم هستید، کم کردن چهار و نیم تا 9 کیلوگرم از وزنتان واقع‌بینانه است.
– آیا کسی از اعضای خانواده و یا دوستانتان هست که در مسیر کاهش وزن همراه و پشتیبان‌تان باشد؟ اگر در مسیر کاهش وزن کسی را ندارید تا به او تکیه کنید، به گروه‌های کاهش وزنی که پشتیبانی‌تان می‌کنند، بپیوندید.
– آیا زمان کافی برای نوشتن یادداشت غذایی و ورزشی در مسیر کاهش وزنتان دارید؟ نوشتن دفتریادداشت غذایی احتمال موفقیت‌تان را افزایش می‌دهد.
– آیا مایلید با مرور گذشته‌تان عوامل شکست و موفقیت‌ در کاهش وزن و یا دیگر مسائل زندگی‌تان را بررسی کنید؟ از گذشته‌تان یاد بگیرید که چه عواملی برایتان انگیزه‌بخش هستند تا بتوانید با تکیه بر آنها بر موانع و مشکلات مسیر غلبه کنید.
– آیا فکر می‌کنید برای رسیدن به وزن سلامتی مسیری دشوار و صعب‌العبور پیش‌رو دارید و یا آن را تجربه‌ای شیرین می‌پندارید؟ بیشتر مردم زمانی که فعال‌تر می‌شوند و وزنشان را کم می‌کنند، احساس بهتری پیدا می‌کنند.
اگر به همه سوالات بالا جواب مثبت داده‌اید، برای ایجاد تغییرات در سبک زندگی و رسیدن به وزن سلامتی آماده‌اید.
اگر هم به یک یا چند سوال جواب منفی داده‌اید، هنوز آمادگی لازم را پیدا نکرده‌اید. اما نگران نباشید و دست روی دست نگذارید بلکه دنبال راه حلی برای برطرف کردن موانع باشید. شاید لازم باشد محیط خانه را آرام‌تر کنید و یا همراه و پشتیبانی پیدا کنید و یا فقط دنبال راه حل باشید تا آمادگی لازم را کسب کنید.
فراموش نکنید آماده شدن برای کاهش وزن شرط اول موفقیت است. حالا باید تغییراتی در عادات غذایی و رفتاری‌ اشتباهتان ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید از کارشناس تغذیه کمک بگیرید و یا وارد برنامه‌های کاهش وزنی شوید که با شناسایی و تصحیح رفتارها و عادات غلط غذایی نظیر خوردن در زمان استرس و یا خستگی مشکل اضافه وزن را برطرف می‌کنند.
اگر آماده‌ی کاهش وزن هستید اما می‌ترسید که در مسیر خیلی زود ناامید شوید، تصویری از آینده‌ را برای خود مجسم کنید. زمانی که با ایجاد تغییراتی در عادات غذایی و ورزشی خود احساس بهتری دارید و پرانرژی‌تر هستید. و به جای این که آن را برنامه‌ای کوتاه مدت اما پرزحمت و دشوار ببینید، برنامه‌ای دائمی اما لذتبخش برای تغییر سبک زندگی‌تان تجسم کنید.


گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش