نکات مهم در رابطه با کاهش وزن

آنچه می خوانید، ارتباط مستقیمی با کاهش موفقیت آمیز وزن دارد، شما می توانید این نکات را در افت کاهش وزن مدنظر داشته باشید، عواملی که می تواند شما را در اجرای رژیم غذایی دچار مشکل کند.

▪ مرغ همسایه غاز است

غذاهایی که بیرون تهیه می شود با غذای منزل دو تفاوت دارد: اولا از آنجا که «مرغ همسایه غاز است»، بنابراین غذاهای بیرون خوشمزه تر به نظر می رسند، ثانیا مقدار غذا در سالن غذاخوری معمولا بیش از مقدار تعیین شده در لیست رژیم غذایی است و برخی افراد اعتقاد دارند چون پول آن را داده اند معمولا دلشان نمی آید مقداری از آن را نخورند. به همین خاطر، گوشزد می کنم که خوردن غذا در سالن غذاخوری به برنامه رژیم غذایی لطمه جدی می زند.

▪ فراموشی در ایام تعطیلی

تعطیلی (مخصوصا برای آقایان) فرصتی است تا در کنار همسر و فرزندان باشند، آنها نیز در این مواقع معمولا رژیم غذایی خود را فراموش می کنند.

▪ ناخنک زدن ها

خوردن سه عدد پسته هنگام تماشای تلویزیون، سه عدد خرما بعد از ناهار و یک عدد دلمه کوچک هنگام نوشیدن آب و گرفتن یک عدد شکلات از دست یک فرد ناشناس، بیش از یک کفگیر پلو ارزش غذایی دارد.

▪ تن دادن به گفته های اطرافیان

انسان وقتی دچار سرماخوردگی یا اسهال و استفراغ می شود، معمولا دو، سه روزی طول می کشد تا بهبودی یابد و طی این مدت مقداری از وزن خود را از دست می دهد، این امر باعث می شود که اطرافیان به محض مشاهده شخص و تغییراتی که در چهره اش نمایان است، با نگرانی به او بگویند: «خدا بد نده… چی شده؟!» و همین «خدا بد ندهد» روی فرد اثر منفی می گذارد، در رژیم غذایی، وقتی شما ۱۰ کیلو کم کنید، مسلما تاثیر آن روی چهره شما ظاهر خواهد شد.
اطرافیان شما دو دسته اند، یا دوستان و خویشاوندانی هستند که با حسن نیت و دلسوزی سخن می گویند و از تغییرات چهره شما اظهار نگرانی می کنند، یا افراد چاقی هستند که در کاهش وزن موفق نبوده اند و نمی توانند موفقیت شما را تحمل کنند.
امیدواریم به حرف های آنان که از چاقی تعریف می کنند و خطرات لاغر شدن را به شما گوشزد می کنند(!) گوش ندهید و بدانید که دوست نادان از دشمن دانا، خطرناک تر است.

▪ مشکلات عصبی

زندگی انسان ها فراز و نشیب هایی دارد و طبیعی است که غم، غصه و ناراحتی های عصبی گریبانگیر آنان شود. ناراحتی های عصبی منجر به افزایش دریافتی افراد چاق از غذا می شود، بنابراین توصیه می کنیم که با بردباری بیشتر و تصمیم جدی در برابر ناراحتی های عصبی مقاومت کنید و نگذارید که روحیه تان گرفتار عواقب آن شود.

▪ مهمانی ها

تنوع غذاهای رنگارنگ از یک سو و هزینه نکردن غذا از سوی دیگر، از جمله عوامل مهمی هستند که فرد رژیم گیرنده را وادار به رها کردن ادامه برنامه رژیم غذایی می کند.

▪ مناسبت ها

گاهی مناسبت هایی مثل عید فرا می رسد که تنوع شیرینی و آجیل در هر جا فرا روی شماست. مراسم عروسی یا عزا یا نذری های ماه محرم در تکیه ها و حسینیه ها، اشتها را تحریک می کنند و رغبت خوردن را افزایش می دهند، جلوگیری از خوردن در اینگونه مراسم به اراده ای آهنین و عزمی راسخ نیاز دارد.

▪ تغییر شکل چهره در رژیم

بیشتر خانم هایی که رژیم می گیرند، وقتی می بینند چهره شان زودتر از سایر اندامشان لاغر شده، دست از رژیم می کشند، در حالی که باید توجه داشته باشید اگر به رژیم خود ادامه دهند، پس از مدت کوتاهی، چهره آنها طبیعی به نظر خواهد آمد، پس حتی اگر دوستان و آشنایان شما بگویند که مثل بیمارها شده اید، دلسرد نشوید و به این حرف ها توجه نکنید، بلکه رژیم خود را ادامه دهید، می بینید که همین دوستان پس از مدت کوتاهی خواهند گفت، چقدر زیبا شده اید.

▪ خوراکی های وسوسه انگیز

از خوراکی های وسوسه انگیز دوری کنید، اگر کیک یا شیرینی و آجیل بخرید و آن را روی میز بگذارید، طبعا هر بار که از کنار آن رد می شوید، قدری از آن را خواهید خورد و این کار، شما را از کاهش وزن، دور خواهد کرد.

▪ نمک وزن را زیاد می کند

هیچ می دانستید مصرف نمک اضافی باعث چاقی (تجمع چربی) نمی شود، بلکه باعث افزایش حجم بدن می شود. چون نمک سبب ابقای بیشتر مایعات در بدن و داخل سلول ها می شود به همین دلیل سبب افزایش حجم بدن می شود. از مصرف نمک به دلیل اثر زیادش در ابقای مایعات بدن، اجتناب کنید تا از ایجاد پف آلودگی و اضافه وزن در بدنتان جلوگیری کرده باشید. این حالت، به خصوص در زنان بیشتر به چشم می خورد.

▪ موثرترین روش برای کاهش وزن در زنان

یک رژیم غذایی کم چربی و عموما بر پایه سبزیجات در کمک به زنان برای کاهش وزن و بهبود حساسیت انسولین در بدن خیلی موثرتر از رژیم همه چیزخواری است.۵۹ زن مبتلا به اضافه وزن و یائسه در این زمینه مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند.این زنان به دو گروه تقسیم شدند که نیمی از آنها رژیم گیاه خواری و نیمی دیگر یک رژیم غذایی کنترل شده از همه چیزخواری را در پیش گرفتند.پس از مدتی معلوم شد زنانی که از رژیم گیاه خواری پیروی کردند، در حالی که از مصرف نامحدود میوه ها و سبزیجات کلیدی، غلات و سایر موادغذایی به طور سالم و صحیح لذت می بردند، توانستند وزن خود را بدون هیچ گونه احساس گرسنگی ناراحت کننده ای، کاهش دهند.
از این رو با آغاز مشاهده تاثیرات مثبت این روش که تمرکز آن بر روی مصرف میوه ها و سبزیجات است به تدریج تمایل این گروه به دنبال کردن این نوع رژیم غذایی بر پایه گیاه خواری افزایش پیدا کرد.چاقی و اضافه وزن از افرادی که رژیم گیاه خواری دارند بسیار دور است، در حالی که در مطالعات اخیر بر روی بیش از ۵۵ هزار زن سوئدی نشان داد که ۴۰ درصد از این زنان که رژیم غذایی گوشتی دارند مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند، در صورتی که این رقم در میان گیاه خواران کاهش یافته و به ۲۵ تا ۲۹ درصد می رسد.گفتنی است، رژیم غذای کم چرب و پر از سبزیجات احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بیشتر کاهش می دهد.

منبع: خانواده سبز

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش