ورزش‌های مناسب برای لاغری

برخی از شما زمانی كه از رژیم های غذایی مختلف دلسرد می شوید، این سوال برایتان مطرح می شود كه آیا ورزش به شما در لاغر شدن كمك خواهد كرد؟ اما چه ورزشی را می توان انتخاب كرد؟
هنگام نزدیك شدن به روزهای زیبای بهاری، اغلب احساس بیدار شدن از یك خواب زمستانی را داریم. با این حال برخلاف خرس ها و موش خرماها كه در طول زمستان از ذخیره چربی خود استفاده كرده اند، ما چند كیلو هم اضافه كرده ایم. این نوسان خفیف فصلی به هیچ وجه غیر طبیعی نیست و دانشمندان از آن با عنوان تغییرات چرخشی نام می برند. عموما آنها معتقدند كه برای داشتن شانس برگشتن به وزن نرمال، نباید اضافه وزنمان از ۲ یا ۳ كیلو تجاوز كند.

● برای از بین بردن این چند كیلو اضافه وزن چه می توان كرد؟

مجلات، مملو از رژیم های جادویی و وعده های لاغری هستند. تقریبا این رژیم ها همگی با ویژگی تاثیرگذاری بالا در كوتاه مدت و مایوس كردن در دراز مدت، دارای درصد شكست متجاوز از ۹۸درصد در سال هستند. بنابراین افرادی كه از این رژیم ها استفاده می كنند، بیشتر روی كاهش موجودی كالری تاكید می كنند و ترجیح می دهند كه مصرف را بالا ببرند. در این حالت فعالیت ورزشی به وضوح تحمیل می شود . معجزه در این زمان به وقوع می پیوندد؛ بعد از یك یا دو ساعت فعالیت سخت ورزشی، متوجه می شوند كه چندین كیلو لاغر شده اند.
متاسفانه شادی این حالت، دیری نمی پاید، به خصوص زمانی كه متوجه می شوند صدها گرم گلیكوژنی كه از دست داده اند، بعد از خوردن غذا كاملاً جایگزین می شود و همچنین بعد از مدت زمان نه چندان طولانی، مقدار آبی را كه با تعریق از دست داده اند، برمی گردد.
در واقع، تنها روش برای لاغر ماندن برای مدت زمان نسبتا طولانی، سوزاندن چربی های ذخیره شده می باشد اما این مرحله آرام و گاهی توام با ناامیدی است. به عنوان مثال خوب است بدانید كه برای خلاص شدن از ۱۰ كیلو چربی اضافی باید به مدت ۳ روز به طور متوسط ۱۰ كیلومتر در ساعت دوید.
ارقام فوق، امكان دارد آتش شور و شوق داوطلبانی را كه قصد لاغر شدن با ورزش را دارند، سرد نماید اما این افراد بایستی پشتكار داشته باشند و كم كم نخستین فواید آن را روی قیافه و همچنین روح خود می بینند.
ورزش به طور موثری فرد را در موقعیت خواب خوب، خوراك خوب و زندگی خوب قرار می دهد. فعالیت ورزشی منجر به تحریك ارگانیسمی می شود كه باعث ترشح بیشتر هورمون ها از جمله تستسترون، آندروفین و هورمون های رشد می شود كه این هورمون ها باعث سوزاندن ذخایر چربی، تقویت بافت ماهیچه، استخوان ها، پوست یا به عبارت بهتر باعث روحیه دادن به شخص می شود. این فعالیت دیر یا زود روی تعادل هم اثر می گذارد.

● اما چه رشته ورزشی را انتخاب كنیم؟

عقاید در این خصوص متفاوت است. در گذشته عقیده بر این بود كه تمرینات سخت ورزشی همچون شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی باعث سوزاندن ذخایر چربی می شوند اما امروزه ما به شما رشته های ورزشی سخت تری چون ورزش های با توپ (فوتبال، بسكتبال و…) با راكت (تنیس، اسكواش، بدمینتون) یا حتی پرورش اندام را توصیه می كنیم كه همگی به تحریك هورمونی كمك می كنند.
احتمالا كمال مطلوب مبتنی بر تغییر علایق و بهره بردن از تمام موقعیت ها برای به حركت درآوردن خود است. از طرف دیگر، تنها توصیه ای كه برای سلامتی می توان كرد، عبارت از پیاده روی، دوچرخه سواری و دویدن نیم ساعت به طور متوسط در روز است و حتی الامكان برای بالا رفتن از حداقل ۹۰۰ پله، از آسانسور استفاده نكنید.

منبع: تهران امروز

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش