اثرات زیانبار چاقی

انگشت نما شدن افراد چاق آنها را در زوج یابی دچار مشکل می‌کند و سلامتی جنسی آنها را نیز تضعیف می‌کند.
یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که چاقی با کاهش فعالیت جنسی و تضعیف سلامت جنسی همراه است.
به گزارش هلث‌دی نیوز این پژوهش نشان می‌دهد چاقی در مردان به میزان زیادی احتمال ناتوانی نعوظی و خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد.
ناتالی بایوس، استادیاردانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن و مدیر پژوهشی موسسه ملی پژوهش بهداشتی و پزشکی در پاریس، سرپرست این پژوهش می‌گوید:‌‌ “‌ چاق بودن تاثیر شدیدی بر زندگی جنسی فرد دارد.”
او می‌افزاید: “زنان چاق به علت فشار اجتماعی و انگشت‌نما شدن در اجتماع با احتمال کمتری ممکن است همسر پیدا کنند و فعالیت جنسی داشته باشند، چرا که چاقی آنها برای مردانی که به آنها برخورد می‌کنند ناراحت کننده است.”
به گفته بایوس زنان چاق با احتمال بیشتری نسبت به زنان لاغرتر ممکن است همسری پیدا کنند که اضافه وزن داشته باشد یا چاق باشد.
او می‌گوید بسیاری از این مشکلات ناشی از انگشت‌نما شدن زنان چاق است، و “این زنان با احتمال بیشتری ممکن است اعتماد به نفس پایین‌تر داشته باشند.”
نتایج این بررسی در شماره 16 ژوئن نسخه آنلاین ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شده است.
در این بررسی بایوس و همکارانش داده‌های مربوط به رفتارهای بیش از 12000 مرد و زن فرانسوی را جمع‌آوری کردند. در میان این گروه 3651 نفر از زنان و 2725 نفر از مردان وزن طبیعی داشتند، 1010 زن و 1488 مرد دارای اضافه‌وزن بودند، و 411 زن و 350 مرد چاق محسوب می‌شدند.
در مقایسه به زنان ومردان دارای وزن طبیعی، زنان چاق با احتمال 30 درصد کمتر و مردان چاق با احتمال 70 درصد کمتر فعالیت جنسی داشتند.
همچنین مردان چاق با احتمال 2.5 برابر بیشتر نسبت به مردان با وزن طبیعی دچار ناتوانی نعوظ ،‌و مردان چاق زیر 30 سال با احتمال بیشتری دچار بیماری مقاربتی شده بودند.
یک یافته دیگر در این پژوهش این بود که زنان چاق زیر سال اغلب به دنبال مشورت برای تنظیم خانواده یا استفاده از قرص‌های خوراکی ضدبارداری نمی‌روند،‌ و در نتیجه با احتمال بیشتری ممکن است دچار بارداری ناخواسته شوند و همچنین با احتمال کمتری به متخصص زایمان مراجعه می‌کنند. به گفته بایوس این زنان به خاطر اضافه وزن از رفتن به نزد متخصص زنان برای گرفتن توصیه در مورد روش‌های ضدبارداری احساس راحتی نمی‌کنند.
دکتر سندی گلدبک-وود متخخص پزشکی روانی-جنسی در بنیاد بهداشت روانی کامدن و ایسلینگتون در انگلیس که شرحی بر این پژوهش در همین شماره نشریه نوشته است، می‌گوید”تفاوت تجربیات جنسی افراد چاق و غیرچاق باید با احتیاط تفسیر شود.”
او می‌گوید: “ما باید شناخت بیشتری از احساس افراد چاق نسبت به زندگی جنسی‌شان پیدا کنیم،‌ و دریابیم که چه انگیزه‌هایی نگرش و رفتارهای مشاهده‌شده در آنها را ایجاد می‌کند. به خصوص لازم است بدانیم چرا زنان چاق علیرغم فعالیت جنسی کمتر، استفاده کمتری از روش‌های ضدبارداری می‌کنند و بیشتر دچار حاملگی‌های ناخواسته می‌شوند.”
او می‌افزاید: “پاسخ‌ها ممکن است پیچیده و دارای جنبه‌های زیستی، روانی و اجتماعی داشته باشند که روشن‌شدن آنها نیاز به رویکرد پژوهشی کیفی دارد.”
گلدبک – وود یادآور می‌شود که دکترهای باید شجاعت، مهارت و حساسیت لازم برای صحبت کردن صریح در مورد وزن بیماران‌شان و زندگی جنسی آنها را داشته باشند.
او می‌گوید:‌ “پزشکان مراقبت های اولیه و پزشکان حوزه سلامت جنسی وسلامتی باید توجه مخصوصی به نیازهای پیچیده زنان چاق از لحاظ شیوه‌های ضدبارداری داشته باشند.”‌
دکتر رابرت شوارتز، استاد و رئیس بخش پزشکی خانواده در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر موافق است که در حال حاضر “بسیاری از پزشکان به وضعیت زندگی بیماران چاق توجهی نمی‌کنند.”
توصیه او به پزشکان است: “فرض را بر این نگذارید که بیماران چاق شما بر خلاف بقیه افراد نیاز به مشاوره مناسب در این مورد ندارند.”

منبع: همشهری آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش