صبحانه: کنترل از راه دور شکم

مطالعات جدید باز هم بر اهمیت خوردن صبحانه تاکید می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد خوردن صبحانه سالم، باعث می‌شود رژیم غذایی ما در طی روز هم سالم‌تر باشد و وزن متعادل داشته باشیم؛ این حاصل مطالعه‌ای است که در انستیتوی سبک زندگی ریپ در ماساچوست انجام شده و نتایج آن در شماره نوامبر نشریه تغذیه بالینی منتشر شده است.

به گزارش رویترز، در این مطالعه مشخص شده خوردن صبحانه با محتوای انرژی کمتر، سبب می‌شود وزن افراد در محدوده طبیعی باقی بماند و احتمال خوردن هله‌هوله‌ها و تنقلات فاقد ارزش غذایی در بین آنها کمتر شود. همچنین در این مطالعه نشان داده شده که صبحانه‌خورها، غذاهای مناسب‌تری را برای خوردن در طی روز انتخاب می‌کنند؛ غذاهایی که علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بدن، از گروه‌های متنوع غذایی تشکیل شده باشند و به اندازه کافی حاوی ویتامین‌ها، فیبرها و نیز مواد معدنی لازم برای سلامت نیز باشند.

جالب اینجاست که این نتایج، مستقل از میزان ورزش و فعالیت بدنی افراد به دست آمده و این نشان می‌دهد که صبحانه،‌ اگر محتویات آن با دقت و وسواس کافی انتخاب شده باشد، می‌تواند یک‌تنه کل تغذیه ما را در روز، کنترل و هدایت کند. به نظر می‌رسد افرادی که از خوردن صبحانه طفره می‌روند، به جای آن تا وقت ناهار، انواع خوراکی‌ها و تنقلات بی‌ارزش را جایگزین می‌کنند، از پفک و چیپس گرفته تا شیرینی‌ها و کیک‌های بسته‌بندی کارخانه‌ای که چربی و شیرینی فراوان و در نتیجه کالری بالایی دارند.

در گزارش نتایج این مطالعه تاکید شده که هرچه برای صبحانه بخوریم، مفید است، یعنی هر صبحانه‌ای از هیچ بهتر است، اما بهترین صبحانه‌ها، استیک و تخم‌مرغ سرخ‌شده، آن طور که در فرهنگ غربی رایج شده، نیست. حتی شیرینی‌های پرکالری هم، که گاه ایرانی‌ها برای به اصطلاح صرفه‌جویی در وقت به جای صبحانه به خودشان قالب می‌کنند هم، نیست. این پژوهشگران می‌گویند صبحانه، اگر کالری کمتر داشته باشد، تاثیر مضاعفی در حفظ سلامت بدن خواهد داشت؛ که این صبحانه سالم، شامل نان سبوس‌دار، غلات کامل، میوه و سبزیجات است و بنابراین می‌توان برای یک سفره ایرانی، نان سنگک، پنیر و سبزی یا خیار یا انواع میوه‌های فصل را، به ویژه برای آنها که نگران اضافه‌وزنشان هستند، پیشنهاد داد.

منبع: خبر آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش