آلودگی هوا برای چاق‌ها خطرناک‌تر است

آلودگی هوا تأثیرات منفی بیشتری روی افراد چاق دارد که از جمله آن می‌توان به افزایش بیش از حد فشار خون در آنها اشاره کرد.

آلودگی‌هوا می‌تواند باعث بروز بیماری‌های زیادی مانند آسم، ناراحتی‌های قلبی و دیابت شود، اما این اولین بار است که محققان به بدتر بودن اثرات آلودگی هوا روی افراد چاق پی بردند. اسریماتی کانان استادیار دانشگاه ماساچوست در این باره گفت: افراد چاق با قرار گرفتن در برابر آلودگی هوا با مشکلات شدید‌تری نسبت به افراد دارای وزن معمولی روبه‌رو می‌شوند که از جمله آن می‌توان به فشار خون بالاتر اشاره کرد.

برای بررسی این موضوع کانان و همکارانش مطالعه‌ای را در 919 خانه که در نواحی ثروتمند و فقیرنشین شهر دیترویت واقع بودند انجام دادند و تأثیر آلودگی هوا را روی سلامت افراد بررسی کردند. از میان افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند نزدیک به نیمی از آنها چاق بودند و 57 درصد در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت قرار داشتند.

از میان این افراد 68‌درصد دارای فشار خون بالا بوده و در 36 درصد از آنها میزان کلسترول خون بیشتر از حد طبیعی بود.

در نهایت مشخص شد افرادی که در نواحی آلوده زندگی می‌کنند دارای فشار خون بالاتری نسبت به افرادی که در نواحی غیر‌آلوده زندگی می‌کنند دارند. اما میزان تأثیرات آلودگی هوا روی افراد چاق بیشتر از افرادی است که دارای وزن طبیعی هستند.
مایکل جرت استاد

علوم سلامت محیطی از دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: این تحقیقات در واقع در مورد یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ‌و‌میر در عصر حاضر صحبت می‌کند. افرادی که دارای دیابت و فشار خون هستند و در نواحی آلوده شهر زندگی می‌کنند در معرض خطر قرار دارند. در صورتی که وزن این افراد از حد طبیعی بالاتر باشد میزان خطر به حداکثر می‌رسد که این موضوع می‌تواند باعث بروز نگرانی‌های زیادی شود.

در حقیقت بسیاری از مردم عصر حاضر در یک حلقه ناتمام گرفتار شده‌اند که از یک سو به دلیل شیوه نادرست زندگی هر روز چاق‌تر می‌شوند و از سوی دیگر آلودگی روز افزون هوا هر روز وضعیت سلامت آنها را بدتر می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد فقر نیز می‌تواند به بدتر شدن شرایط و وضعیت سلامت انسان‌ها کمک کند. بسیاری از افراد فقیر در نواحی آلوده شهر زندگی کرده و تغذیه مناسب و بهداشت کافی ندارند که این عوامل سبب می‌شود میزان شیوع بیماری‌های گوناگون در بین این افراد بیشتر باشد.

البته دانشمندان در طی این تحقیقات متوجه شدند علاوه بر چاقی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌تواند میزان تأثیر آلودگی هوا روی سلامت انسان‌ها را تشدید کند که از جمله آن می‌توان به استرس، تغذیه ناسالم، سر و صدای حاصل از ترافیک و کارخانه‌ها و مانند آن اشاره کرد.

منبع: خبر آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش