چگونه لاغر شویم؟ بهترین روش لاغری کدام است؟ آشنایی با شیوه های لاغری و معرفی بهترین روش لاغری

چگونه لاغر شویم
بهترین روش لاغری کدام است؟

نویسنده: دکتر فرید ذاکر
طراح برنامه کاهش وزن سیبیتا

فهرست مطالب

مقدمه

چگونه لاغر شویم تا وزن برنگردد؟ بهترین روش لاغری کدام است؟ از بین این همه راه های لاغری کدام را انتخاب کنیم؟ کدام روشهای لاغری بی‌نتیجه هستند؟ قبل از هر تصمیمی برای کاهش وزن این مطلب را بخوانید.

چگونه لاغر شویم؟ راه های لاغری: جراحی لاغری

چگونه لاغر شویم | چرا جراحی لاغری نه؟

۱- جراحی برای برداشتن چربی‌ها نوعی ظاهرسازیست. جراح فقط چربی‌های ظاهری را برمی‌دارد که کم‌خطرتر است و با چربی‌های خطرناک‌تر کاری ندارد چون دستش به آنها نمی‌رسد. جراح چربی‌های رسوب کرده در بافت کبد و قلب را برنمی‌دارد. چربی‌هایی که در دیواره رگ‌ها نشسته را برنمی‌دارد. حتی امکان این که چربی‌های ظاهری هم به طور یکنواخت و متناسبی برداشته شود نیست، مثلاً شخص شکم لاغر پیدا می‌کند با بازوهای چاق و بدنش تناسب خود را هم از دست می‌دهد.

۲- جراحی معده مثلا عمل اسلیو معده یا بای پس معده یا کار گذاشتن بالن و حلقه معده، نوعی سرپوش گذاشتن روی مشکل است. این روش مانع از گرسنگی و تمایل ما به غذا نمی‌شود، فقط سدّی در برابر خوردن ما ایجاد می‌کند. تصور کنید تمایل زیادی به خوردن دارید و غذای دلخواه‌تان هم در برابرتان است اما به دلیل این که معده‌تان را کوچک کرده‌اند نمی‌توانید به قدر دلخواه‌تان بخورید و اگر قدری بیشتر بخورید دچار پس زدن غذا و محتویات اسیدی آن از معده به سمت بالا می‌شوید که بسیار خطرناک است و هیچ‌وقت هم چشم‌تان سیر نمی‌شود. برای همین است که جراحی بهترین روش لاغری نیست چون وقتی می‌توان درست خوردن را یاد گرفت و از لذّت غذا به شکل طبیعی برخوردار شد و از این طریق لاغر هم شد، چه نیازی به این روش‌های عذاب‌آور و آزاردهنده برای لاغری است؟

۳- وقتی شخص با جراحی لاغری ظاهرا لاغر می‌شود یک دلخوشی و اطمینان خاطر کاذب پیدا می‌کند در حالی که او از درون همان فرد چاق قبلی است و عوارض و خطرات ناشی از چاقی هنوز تهدیدش می‌کند. وقتی یک روش به جای حل ریشه‌ای مشکل، به ظاهرسازی یا سرپوش گذاشتن بر روی آن مبادرت کند، با ایجاد خوشبینی کاذب و تاخیر در گرفتن تصمیم صحیح، می‌تواند مانع سلامتی ما شود.

۴- هیچ موضوعی بی‌دلیل نیست. برای جواب به سوال چگونه لاغر شویم اول باید بدانیم چرا وزن‌مان بالا رفته است. اضافه‌وزن ما قطعاً دلایلی دارد و این دلایل در درون ماست، در نگرش‌ها و فکرها و انتخاب‌ها، عادت‌ها و رفتارها، آگاهی‌ها و مهارت‌ها و سبک زندگی‌مان. بنابراین راه حل را هم باید در درون خود جستجو کنیم و به دنبال بهبود و توازن در درون خود باشیم.
اما جراح نمی‌تواند افکار و عادت‌های ما را جراحی کند بنابراین دلایل چاقی در ما پابرجا باقی می‌ماند و چربی‌هایی که برداشته شده به همان دلیل که قبلا جمع شده بودند دوباره به تدریج سر و کله‌شان پیدا می‌شود.

مثال:
اگر یک لوله آب در جایی نشت کند و آب در آنجا جمع شود، برای رفع مشکل، لازم است اول از خودمان بپرسیم این آب از کجا می‌آید و منشاء آن را پیدا و ترمیم کنیم و اگر فقط به خشک کردن آب‌های جمع شده اکتفا کنیم دوباره به زودی در همان‌جا آب جمع می‌شود و با همان صحنه قبلی مواجه می‌شویم.

نکته:
اگر بعد از برداشته شدن چربی‌ها با جراحی، چربی‌ها به هر دلیل در همان جای قبلی تجمع نکنند، قطعا از جاهای دیگر سر در می‌آورند یا در اعضا و احشای داخلی شخص تجمع می‌کنند که اتفاقا خطرناک‌تر است.

۵- عوارض جراحی بر روی معده یا بافت چربی بسیار متعدد است و از دردهای شدید و برگشت اسید معده به مری تا موارد خطرناک و مرگباری مثل آمبولی چربی و از کار افتادن ریه‌ها به دنبال آن و حتی مرگ را شامل می‌شود. اخبار مرگ و میر افرادی که به خاطر لاغر شدن به اتاق عمل رفته بودند، به عنوان مشت نمونه خروار، به طور مکرر در رسانه‌ها منتشر شده است. جراحی لاغری قطعا بهترین روش لاغری نیست چون بهترین روش لاغری نباید اینقدر خطرناک و مرگبار باشد.

۶- گنه کرد در بلخ آهنگری / به شوشتر زدند گردن مسگری
نکته مهم اینجاست که علت چاقی اصلا در معده نیست و این که گفته می‌شود معده یک نفر به دلیل پرخوری بزرگ شده، افسانه‌ای بیش نیست. خیلی از مراجعین سیبیتا در همان هفته اول، بدون این که خواسته باشند کم بخورند، با آموزش‌هایی که دریافت می‌کنند حجم غذایشان با وجود این که کاملا سیر می‌شوند، نصف می‌شود.

۷- جراحی معده و برداشتن قسمتی از آن مثل عمل اسلیو معده یا از مدار خارج کردن بخشی از آن مثل عمل بای پس معده یا دستکاری کردن و کار گذاشتن اجسام خارجی مثل بالن معده یا حلقه معده در آن، نوعی بی‌احترامی به بدن انسان است که در بهترین و زیباترین شکل طراحی شده ولی از دیدگاه جراح گویا ناقص‌الخلقه است و نیاز به حذف و اضافه دارد. در حالی که بدن ما نقص و کمبودی ندارد و مشکل در عادات غذایی و سبک زندگی اشتباهی است که انتخاب کرده‌ایم و باعث شده از سلامت و توازن درونی‌مان دور شویم و دچار افزایش وزن شویم.

چرا جراحی لاغری نه؟

دستخط شهره سیبیتایی

هفته قبل یکی از عزیزانم را در اثر عمل کوچک کردن معده از دست دادم. راستش قبل از امتحان کردن سیبیتا وسوسۀ عمل جراحی داشتم. حالا یقین دارم که بدون عمل‌های مختلف نیز می‌توان با روشهایی ساده‌تر و سالم‌تر لاغر شد.

نتیجۀ جراحی لاغری

شکم وفادار

چگونه لاغر شویم | چرا دستگاه لاغری نه؟

۱- چاقی یک مشکل سیستمیک است و کل اعضای بدن مثل قلب و کبد و رگ‌ها را درگیر می‌کند. چربی‌هایی که در ناحیه شکم و پهلو جمع شده‌اند مثل نوک کوه یخ هستند و بقیه کوه یخ از دید ما پنهان است.

دستگاه لاغری و لاغری موضعی
دستگاه لاغری (مثل کویتیشن و لیپولیز و لیپولیزر و کرایولیپولیز و ال پی جی) برای چاقی که یک مسأله سیستمیک است، راه حل موضعی ارائه می‌دهد و فقط ظاهرسازی می‌کند، در حالی که چربی‌هایی که در کبد و قلب انباشته شده‌اند سر جایشان باقی می‌مانند و سلامتی فرد را به خطر می‌اندازند.

چگونه لاغر شویم؟ دستگاه لاغری بهترین روش لاغری نیست اصلا یک روش لاغری نیست

۲- عوارض طولانی‌مدت مثل احساس ناراحتی و درد و سوزش و کشش در ناحیه کار با دستگاه لاغری ممکن است رخ دهد.

۳- دستگاه لاغری باعث شکسته شدن و جابجا شدن چربی‌ها می‌شود ولی سوال اینجاست که چربی‌های جابجا شده کجا می‌روند؟ جواب این است که بخش زیادی از چربی‌ها وارد جریان خون شده و در دیواره داخلی رگها رسوب می‌کنند یا در محل‌های پرخطرتر مثل قلب یا کبد تجمع می‌کنند، یعنی می‌خواسته ابرو را درست کند اما چشم را کور کرده است.

۴- معمولا در کنار دستگاه لاغری، رژیم هم داده می‌شود و رژیم است که بیشتر لاغر می‎کند نه دستگاه لاغری!

۵- همانطور که کار خاصی روی شکم یا پهلویتان انجام نداده‌اید که این قسمت‌ها چاق شده است و فقط به دلیل تغذیه نامناسب و استرس و سبک زندگی کم‌تحرک، تجمع چربی در این قسمت‌ها اتفاق افتاده، برای برعکس کردن این روند هم لازم نیست کار خاصی روی ناحیه چاق شده انجام شود و کافیست تغذیه و سبک زندگی‌تان را تصحیح کنید.

۶- دستگاه لاغری اگر هم تاثیر داشته باشد تاثیرش موقت است چون علت تجمع چربی را برطرف نمی‌کند و فقط موقتا ظاهرسازی می‌کند و بعد از یک مدت کوتاه، به همان دلیل قبلی یعنی سبک زندگی ناصحیح، دوباره جای چربی‌ها پر می‌شود و اگر هم امکانش نباشد که چربی در همان جای قبلی جمع شود از جاهای دیگر مثلا بازوها و صورت سر درمی‌آورد و تناسب و تقارن بدن را به هم می‌ریزد.

چگونه لاغر شویم | چرا طب سوزنی نه؟

۱- تنها تاثیر طب سوزنی در کاهش اشتهاست آن هم فقط در دوره‌ای که استفاده می‌شود و چون دلایل اضافه‌وزن که در عادت‌ها و آگاهی‌ها و انتخاب‌های فرد است تغییر نمی‌کند، بعد از قطع درمان همه چیز به جای اول برمی‌گردد و فرد می‌ماند با سرخوردگی یک تجربه ناموفق. پس طب سوزنی هم بهترین روش لاغری نیست.

۲- معمولا در کنار طب سوزنی، رژیم هم داده می‌شود!

چگونه لاغر شویم؟ راه های لاغری: قرص لاغری

چگونه لاغر شویم | چرا قرص لاغری نه؟

۱- قرص لاغری هم یکی دیگر از روشهای لاغری است، اما بهترین روش لاغری نیست چون همه می‌دانند هیچ دارویی بی‌عارضه نیست. قرص لاغری تاثیرات منفی و مخربی بر جسم و روان شما می‌گذارد. تاثیراتی مانند عصبی شدن بی‌دلیل، مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی و کاهش جذب ویتامین‌های غذا و… و اینها جدای از عوارض بعضی داروهای رایج دیگر مثل Tenuate است که اصولاً هیچ مجوز معتبر علمی ندارند.

۲- در بین راه های لاغری، تاثیر قرص لاغری خیلی کم و محدود است و معمولاً در کل بیشتر از چهار یا پنج کیلوگرم نیست.

۳- قرص لاغری بهترین روش لاغری نیست چون تاثیر قرص لاغری موقتی است. قرص لاغری دلایل اضافه‌وزن شما را برطرف نمی‌کند و عادت‌های شما را تغییر نمی‌دهد. قرص لاغری یا اشتها را کاهش می‌دهد یا جلوی جذب چربی‌ها را به بدن می‌گیرد. پس تاثیر این روش لاغری محدود به زمانیست که آن را می‌خورید و با کنار گذاشتنش اثراتش هم از بین می‌رود.

۴- چون لاغر شدن با قرص لاغری مثل نمره گرفتن با تقلب است و لطف و لذت چندانی ندارد؛ در حالی که لاغر شدن با تلاش فردی بسیار لذتبخش است و باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت درونی می‌شود. ما دوست داریم فردا وقتی در آینه نگاه می‌کنید بگویید این من بودم که خودم را لاغر کردم. در آن صورت بیشتر مراقب دستاوردهایتان خواهید بود و مثل یک دارایی گرانبها از آن مراقبت خواهید کرد و احتمال برگشت وزنتان به حداقل خواهد رسید.

۵- برای این که لاغر شدن مسیر شاهانه ندارد. لاغر شدن مسیر میانبر ندارد. کاهش وزن یک اتفاق جادویی نیست که با قرص و داروی لاغری اتفاق بیفتد. کاهش وزن یک مسیر و یک روند است که باید طی شود. فرق یک فرد هشتاد کیلویی با یک فرد شصت کیلویی فقط در وزنشان نیست. این دو نفر در عادت‌ها، انتخاب‌ها و سبک زندگی با هم متفاوتند. یک فرد هشتاد کیلویی اگر می‌خواهد واقعاً به یک فرد شصت کیلویی تبدیل شود باید با آموزش و تمرین، استحقاق شصت کیلویی شدن را پیدا کند وگرنه به هر شکل دیگری لاغر شود لاغریش ظاهری و موقتی خواهد بود و دیر یا زود رشته‌هایش پنبه خواهد شد و به وزن قبلی‌اش برخواهد گشت.

بهترین روش لاغری کدام است

دستخط لیلا سیبیتایی

این برنامه ریشه‌ای به مشکل چاقی می‌پردازد نه این که با پاک کردن صورت مسئله مشکل را حل نماید. مثلا قرص لاغری یا شیوه‌های دیگر لاغری که صرفا صورت مسئله را پاک کرده و پستانکی در دهان ما کودکان می‌گذارد. در حالی که این برنامه ما را به رشد و بالندگی تشویق می‌نماید.

چگونه لاغر شویم؟ راه های لاغری: رژیم لاغری

چگونه لاغر شویم | چرا رژیم لاغری نه؟

۱- آدم را از هر چه منع کنید به آن حریص‌تر می‌شود. رژیم لاغری به خاطر محروم کردن ما از خوراکی‌های دلخواه، ولع‌های سیری‌ناپذیر ایجاد می‌کند و طولی نمی‌کشد که رژیم را رها می‌کنیم، شروع به پرخوری می‌کنیم و دست از پا درازتر به نقطه اول برمی‌گردیم. رژیم یعنی محدودیت و محدودیت باعث میل و ولع بیشتر می‌شود. وقتی مثلا از پیتزای مورد علاقه‌مان چشم‌پوشی می‌کنیم یا آنقدر که دل‌مان می‌خواهد نمی‌خوریم، میل به پیتزا از وجودمان رخت برنمی‌بندد بلکه در ناخودآگاه ما و پشت پرده ذهن‌مان باقی می‌ماند و منتظر فرصت است تا به صحنه بیاید. روز بعد از بستنی دلخواه‌مان صرفنظر می‌کنیم و بستنی هم می‌رود در کنار پیتزا قرار می‌گیرد. بعد شیرینی و شکلات هم به آنها اضافه می‌شوند و به این ترتیب کم‌کم با دست خودمان یک جبهه مخالف در درون خودمان بر علیه رژیم‌مان شکل می‌گیرد. دیر یا زود یک روز می‌رسد که می‌بینیم دیگر اشتیاقی به ادامه رژیم نداریم و زنگ می‌زنیم و پیتزای مورد علاقه‌مان را سفارش می‌دهیم. در روزهای بعد هم سراغ شیرینی و بستنی که در این مدت نخورده‌ایم می‌رویم تا دلی از عزا درآوریم و چون مدتی از خوردن‌شان محروم بوده‌ایم، حرص و ولع زیادی هم نسبت به آنها پیدا کرده‌ایم که به راحتی فروکش نمی‌کند، پس در خوردن‌شان زیاده‌روی می‌کنیم و نه فقط وزن‌مان برمی‌گردد، احتمال این که بیشتر از روز اول شود هم زیاد است. همه اینها نتیجه طبیعی محدودیت‌ها و قید و بندهای رژیمی است. بنابراین پاسخ سوال چگونه لاغر شویم رژیم لاغری نیست. میانگین مدت پایبندی به رژیم لاغری سه هفته است و بعد از آن شخص با ولع بیشتر به نقطه اول برمی‌گردد. رژیم بهترین روش لاغری نیست. رژیم مثل زندان است و زندانی همواره به فکر فرار و رهایی از زندان است.

کاریکاتور

نتیجه رژیم لاغری

۲- هر کسی با موضوع اضافه وزن دست و پنجه نرم کرده باشد به خوبی می‌داند که همه چیز در بشقاب غذا خلاصه نمی‌شود. کاهش وزن صحیح از ذهن شروع می‌شود و غذا خوردن‌های ما در بسیاری از موارد، دلایل احساسی و هیجانی دارد. وزن سالم نتیجه توازن ذهنی و رفتاری است و رژیم لاغری به خاطر فشارها و محدودیت‌هایش نه فقط چنین نتیجه‌ای به همراه ندارد بلکه برعکس، توازن درونی ما را به هم می‌زند و آرامش را که یکی از مهمترین فاکتورهای وزن مناسب است، از ما می‌گیرد.

۳- وقتی رژیم می‌گیریم و خورد و خوراک‌مان را کم می‌کنیم، بدن ما که هوشمند است شروع می‌کند به تطبیق دادن خودش با شرایط جدید و کم کردن سوخت و سازش تا بتواند با همان غذای مختصر، اموراتش را اداره کند. با این فرض که قحطی شده و غذا کم است، به همه سلول‌ها اعلام می‌شود که صرفه جویی کنند. برای این که بدن‌مان برای شرایط سخت فرضی آماده شود، عملیات ذخیره چربی هم شروع می‌شود. ما می‌خواستیم چربی‌هایمان را آب کنیم ولی در عمل اتفاق برعکس رخ می‌دهد.

۴- آمارها حاکی از شکست رژیم‌های غذایی و برگشت وزن در بیش از نود درصد افراد رژیم گیرنده است. کثرت شگفت‌انگیز رژیم‌های غذایی هم دلیل دیگری بر ناکارآمدی این شیوه لاغری است. جستجوی واژه diet در بخش کتاب سایت آمازون بیشتر از صد هزار نتیجه به همراه دارد. بدیهی است اگر از این همه رژیم‌های گوناگون حتی یکی موثر و کارآمد بود، نیازی به بقیه پیدا نمی‌شد. 

۵- رژیم لاغری شخص را در موقعیت یک کودک قرار می‌دهد که خودش قوه تشخیص و تصمیم‌گیری ندارد و دیگران باید برایش تعیین تکلیف کنند و بگویند چه بخورد و چه نخورد. این دور از احترام است و هرگز احساس خوبی به همراه ندارد. غذا خوردن نباید از یک تجربه لذت‌بخش به اجرای دستورات و فرامین تبدیل شود. معمولا این وضع برای همیشه ادامه پیدا نمی‌کند و رژیم گیرنده دیر یا زود این چهارچوب تحمیلی را می‌شکند.

یک انیمیشن کوتاه

چگونه لاغر شویم؟ راه های لاغری: دمنوش لاغری

چگونه لاغر شویم | چرا دمنوش لاغری نه؟

۱- چاقی دلایل متعددی دارد و این دلایل از فردی به فرد دیگر فرق می‌کند. انتخاب‌ها و رفتارهای غذایی، ساختارهای فکری، بهداشت خواب، میزان تحرک، استرس و آرامش، تجسم ذهنی ما از خودمان و چندین عامل دیگر در کنار هم تعیین کننده وزن ما هستند. در هر فرد تعدادی از این عوامل با درجات متفاوت، دست به دست می‌دهند و مسبب افزایش وزن هستند. چگونه ممکن است برای این مشکلات متنوع یک راه حل واحد و یکسان وجود داشته باشد و همه دلایل چاقی با نوشیدن یک دمنوش برطرف شود؟

۲- هیچ گیاهی شناخته نشده است که تاثیر مشخص در کاهش وزن داشته باشد. دمنوش زیره یا زنجبیل یا چای سبز البته نوشیدنی‌های مفیدی هستند ولی اثر محسوسی بر وزن ما نخواهند داشت. بنابراین وقتی با محصولی با عنوان چای لاغری یا دمنوش لاغری مواجه هستیم، این احتمال هست که در ترکیب آن از داروها و مواد شیمیایی غیرمجاز استفاده شده باشد.

۳- کم شدن اشتها که به عنوان یکی از دو مکانیسم عمل چای‌های لاغری معرفی می‌شود، مبنای مستند علمی ندارد و یک ادعای بی‌پشتوانه است. اگر بعضی از مصرف کننده‌‌های این چای‌ها مختصری کاهش اشتها را گزارش می‌کنند، ثابت شده با نوشیدن آب به جای چای لاغری هم همین تجربه را خواهند داشت.

۴- افزایش سوخت و ساز، مکانیسم دومی است که به دمنوش‌های لاغری نسبت داده می‌شود ولی این موضوع هم صحت ندارد. تحقیقات مختلفی در این باره انجام شده و نتایج یا نشان دهنده بی‌تاثیر بودن این دمنوش‌ها و یا تاثیر بسیار ناچیز آنهاست.

۵- با توجه به بازار مصرف و تقاضای بالای جهانی، شرکت‌های بزرگ داروسازی دنیا رقابت شدیدی برای تولید و عرضه داروهای لاغری دارند. اگر در دمنوش‌های لاغری واقعا ماده موثره‌ای وجود داشت که باعث کاهش وزن می‌شد، حتما کمپانی‌های داروسازی آن را به شکل قرص و دارو تولید می‌کردند و به تایید سازمان‌های مرجع مانند FDA می‌رساندند، اما چنین اتفاقی نیفتاده و تحقیقات انجام شده که خیلی از آنها توسط خود شرکت‌های داروسازی انجام شده، نشان دهنده بی‌تاثیر بودن این روش لاغری در کاهش وزن است.

۶- همه ما دوست داریم بدون زحمت و از راه های لاغری میان‌بر به خواسته‌هایمان برسیم، به همین دلیل ممکن است سراغ قرص لاغری یا دمنوش لاغری برویم اما اینها بهترین روش لاغری نیستند. پس چگونه لاغر شویم؟ حقیقت این است که لاغری مسیر میان‌بر ندارد. برای کاهش وزن درست و ماندگار لازم است ابتدا دلایل اضافه وزن هر کدام از ما، که در فکرها و نگرش‌ها و انتخاب‌ها و عادت‌ها و رفتارها و آگاهی‌ها و مهارت‌ها و به طور خلاصه در سبک زندگی ماست، با بررسی همه‌جانبه شناسایی و تجزیه و تحلیل شود و سپس با برنامه‌ریزی فردی و متدهای رفتاردرمانی و شناخت‌درمانی در یک فضای حمایتی و انگیزشی به سمت سبک زندگی سالم و متعادل حرکت کنیم.
این همان اتفاقی است که در سیبیتا رخ می‌دهد.

چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم

روشهای لاغری و کاهش وزن بسیارند و این شما هستید که مسئولیت انتخاب بهترین روش لاغری را به عهده دارید.
برای آشنایی بیشتر با برنامه کاهش وزن سیبیتا ۱۰ دلیل برای انتخاب سیبیتا را بخوانید و به رادیو سیبیتا گوش کنید.

کدام روش لاغری چرا نه؟

چرا رژیم لاغری نه؟

چون ماندگار نیست!

۹۵ درصد
افرادی که رژیم می‌گیرند
وزن‌شان برمی‌گردد

چرا قرص لاغری نه؟

چون عوارض داره!

عوارض داروهای لاغری
گاهی اوقات
جبران‌ناپذیر است

چرا جراحی لاغری نه؟
چرا دستگاه لاغری نه؟

چون فقط ظاهرسازیه!

جراحی لاغری نمی‌تواند
چربی‌های انباشته شده
در کبد و قلب را بردارد

چرا دمنوش لاغری نه؟

چون بی‌خاصیته!

لاغر شدن با نوشیدن چای
خیلی دلچسب است
ولی رویایی بیش نیست

چگونه لاغر شویم | پرسش و پاسخ‌های کوتاه

چون ماندگار نیست!

چون عوارض داره!

چون فقط ظاهرسازیه!

چون هم ظاهرسازیه هم عوارض داره!

چون بی‌خاصیته!

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش