روشهای لاغری

نویسنده: دکتر فرید ذاکر – طراح برنامه کاهش وزن سیبیتا

چرا جراحی لاغری نه؟

۱- هیچ عمل جراحی بی‌عارضه نیست، به خصوص جراحی روی بافت چربی که با خطرات و عوارض گاه مرگباری نظیر آمبولی چربی همراه است. در واقع در میان روشهای لاغری، عوارض جراحی برای کاهش وزن از همه بیشتر است.

۲- در میان روشهای لاغری، جراحی مصداق ظاهرسازیست. جراح فقط چربی‌های ظاهری را برمی‌دارد که کم‌خطرتر است و با چربی‌های خطرناک‌تر کاری ندارد. جراح چربی‌های دور کبد و قلب را برنمی‌دارد. چربی‌هایی که در دیواره رگها رسوب کرده را برنمی‌دارد. حتی امکان این که چربی‌های ظاهری هم به طور متناسبی برداشته شود نیست مثلاً شخص شکم لاغر پیدا می‌کند با بازوهای چاق و بدنش تناسب خود را هم از دست می‌دهد. به علاوه وقتی شخص به ظاهر لاغر می‌شود یک دلخوشی و اطمینان خاطر کاذب پیدا می‌کند در حالی که او از درون همان فرد چاق قبلی است و همان عوارض تهدیدش می‌کند.

۳- در این دنیا هیچ چیز بی‌دلیل نیست. اضافه‌وزن شما هم قطعاً دلایلی دارد.
دلایل اضافه وزن شما در درون شماست، در عادت‌ها، انتخاب‌ها و سبک زندگی‌تان. بنابراین راه حل را هم باید در درون خود جستجو کنید نه در دنیای بیرون از خود.
جراح نمی‌تواند عادت‌های شما را هم جراحی کند. هر روشی که تمرکز شما را از درون به بیرون معطوف کند از راه صحیح دورتان می‌کند و با ایجاد خوشبینی کاذب و تاخیر در گرفتن تصمیم صحیح مانع سلامتی شما می‌شود.

دستخط شهره سیبیتایی

هفته قبل یکی از عزیزانم را در اثر عمل کوچک کردن معده از دست دادم.
راستش قبل از امتحان کردن سیبیتا وسوسۀ عمل جراحی داشتم
حالا یقین دارم که بدون عمل‌های مختلف نیز می‌توان با روشهایی ساده‌تر و سالم‌تر لاغر شد.

نتیجۀ جراحی لاغری

شکم وفادار

چرا بالن و حلقه معده نه؟

۱- در میان روشهای لاغری اینها مصداق سرپوش گذاشتن روی مشکل هستند، چون مانع از گرسنگی و تمایل شما به غذا نمی‌شوند، فقط سدّی در برابر خوردن شما ایجاد می‌کنند. تصور کنید تمایل زیادی به خوردن دارید و غذای دلخواهتان هم در برابرتان است اما نمی‌توانید بخورید. وقتی می‌توان درست خوردن را یاد گرفت و از لذّت غذا به شکل طبیعی برخوردار شد و از این طریق لاغر هم شد، چه نیازی به این روشهای عذاب‌آور برای لاغری است؟

۲- بالن معده باعث برگشت اسید معده(ترش کردن) می‌شود که مشکلات کوتاه مدت و خطرات درازمدتی را متوجه فرد می‌کند.

۳- دانستن این نکته مهم است که مشکل اصلاً در معده نیست بلکه در ذهنیت و عادت‌های فرد است.

چرا طب سوزنی نه؟

۱- تنها تاثیر طب سوزنی در کاهش اشتهاست آنهم در دوره‌ای که استفاده می‌شود و چون دلایل اضافه‌وزن که در عادت‌ها و آگاهی‌ها و انتخاب‌های فرد است تغییر نمی‌کند، بعد از قطع درمان همه چیز به جای اول برمی‌گردد و فرد می‌ماند با سرخوردگی یک تجربه ناموفق.

۲- معمولا در کنار طب سوزنی، رژیم هم داده می‌شود!

چرا قرص لاغری نه؟

۱- قرص لاغری هم یکی دیگر از روشهای لاغری است، اما امروزه دیگر همه می‌دانند که هیچ دارویی بی‌عارضه نیست. قرص لاغری تاثیرات منفی و مخربی بر جسم و روان شما می‌گذارد. تاثیراتی مانند عصبی شدن بی‌دلیل، مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی و کاهش جذب ویتامین‌های غذا و… و اینها جدای از عوارض بعضی داروهای رایج دیگر مثل Tenuate است که اصولاً هیچ مجوز معتبر علمی ندارند.

۲- چون تاثیر قرص لاغری کم و محدود است و معمولاً در کل بیشتر از چهار یا پنج کیلوگرم نیست.

۳- چون تاثیر قرص لاغری موقتی است. قرص لاغری دلایل اضافه‌وزن شما را برطرف نمی‌کند و عادت‌های شما را تغییر نمی‌دهد. قرص لاغری یا اشتها را کاهش می‌دهد یا جلوی جذب چربی‌ها را به بدن می‌گیرد. پس تاثیرش محدود به زمانیست که آن را می‌خورید و با کنار گذاشتنش اثراتش هم از بین می‌رود.

۴- چون لاغر شدن با قرص لاغری مثل نمره گرفتن با تقلب است و لطف و لذت چندانی ندارد؛ در حالی که لاغر شدن با تلاش فردی بسیار لذتبخش است و باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت درونی می‌شود. ما دوست داریم فردا وقتی در آینه نگاه می‌کنید بگویید این من بودم که خودم را لاغر کردم. در آن صورت بیشتر مراقب دستاوردهایتان خواهید بود و مثل یک دارایی گرانبها از آن مراقبت خواهید کرد و احتمال برگشت وزنتان به حداقل خواهد رسید.

۵- برای این که لاغر شدن مسیر شاهانه ندارد. لاغر شدن مسیر میانبر ندارد. کاهش وزن یک اتفاق جادویی نیست که با قرص و داروی لاغری اتفاق بیفتد. کاهش وزن یک مسیر و یک روند است که باید طی شود. فرق یک فرد هشتاد کیلویی با یک فرد شصت کیلویی فقط در وزنشان نیست. این دو نفر در عادت‌ها، انتخاب‌ها و سبک زندگی با هم متفاوتند. یک فرد هشتاد کیلویی اگر می‌خواهد واقعاً به یک فرد شصت کیلویی تبدیل شود باید با آموزش و تمرین، استحقاق شصت کیلویی شدن را پیدا کند وگرنه به هر شکل دیگری لاغر شود لاغریش ظاهری و موقتی خواهد بود و دیر یا زود رشته‌هایش پنبه خواهد شد و به وزن قبلی‌اش برخواهد گشت.

دستخط لیلا سیبیتایی

این برنامه ریشه‌ای به مشکل چاقی می‌پردازد نه این که با پاک کردن صورت مسئله مشکل را حل نماید. مثلا قرص لاغری یا شیوه‌های دیگر لاغری که صرفا صورت مسئله را پاک کرده و پستانکی در دهان ما کودکان می‌گذارد. در حالی که این برنامه ما را به رشد و بالندگی تشویق می‌نماید.

چرا رژیم لاغری نه؟

۱- آدم را از هر چه منع کنند به آن حریص‌تر می‌شود. رژیم لاغری به خاطر محروم کردن ما از خوراکی‌های دلخواه، ولع‌های سیری‌ناپذیر ایجاد می‌کند و طولی نمی‌کشد که رژیم را رها می‌کنیم، شروع به پرخوری می‌کنیم و دست از پا درازتر به نقطه اول برمی‌گردیم. رژیم یعنی محدودیت و محدودیت باعث میل و ولع بیشتر می‌شود. وقتی مثلا از پیتزای مورد علاقه‌مان چشم‌پوشی می‌کنیم یا آنقدر که دل‌مان می‌خواهد نمی‌خوریم، میل به پیتزا از وجودمان رخت برنمی‌بندد بلکه در ناخودآگاه ما و پشت پرده ذهن‌مان باقی می‌ماند و منتظر فرصت است تا به صحنه بیاید. روز بعد از بستنی دلخواه‌مان صرفنظر می‌کنیم و بستنی هم می‌رود در کنار پیتزا قرار می‌گیرد. بعد شیرینی و شکلات هم به آنها اضافه می‌شوند و به این ترتیب کم‌کم با دست خودمان یک جبهه مخالف در درون خودمان بر علیه رژیم‌مان شکل می‌گیرد. دیر یا زود یک روز می‌رسد که می‌بینیم دیگر اشتیاقی به ادامه رژیم نداریم و زنگ می‌زنیم و پیتزای مورد علاقه‌مان را سفارش می‌دهیم. در روزهای بعد هم سراغ شیرینی و بستنی که در این مدت نخورده‌ایم می‌رویم تا دلی از عزا درآوریم و چون مدتی از خوردن‌شان محروم بوده‌ایم، حرص و ولع زیادی هم نسبت به آنها پیدا کرده‌ایم که به راحتی فروکش نمی‌کند، پس در خوردن‌شان زیاده‌روی می‌کنیم و نه فقط وزن‌مان برمی‌گردد، احتمال این که بیشتر از روز اول شود هم زیاد است. همه اینها نتیجه طبیعی محدودیت‌ها و قید و بندهای رژیمی است. رژیم مثل زندان است و زندانی همواره به فکر فرار و رهایی از زندان است.

۲- هر کسی با موضوع اضافه وزن دست و پنجه نرم کرده باشد به خوبی می‌داند که همه چیز در بشقاب غذا خلاصه نمی‌شود. کاهش وزن صحیح از ذهن شروع می‌شود و غذا خوردن‌های ما در بسیاری از موارد، دلایل احساسی و هیجانی دارد. وزن سالم نتیجه توازن ذهنی و رفتاری است و رژیم لاغری به خاطر فشارها و محدودیت‌هایش نه فقط چنین نتیجه‌ای به همراه ندارد بلکه برعکس، توازن درونی ما را به هم می‌زند و آرامش را که یکی از مهمترین فاکتورهای وزن مناسب است، از ما می‌گیرد.

۳- وقتی رژیم می‌گیریم و خورد و خوراک‌مان را کم می‌کنیم، بدن ما که هوشمند است شروع می‌کند به تطبیق دادن خودش با شرایط جدید و کم کردن سوخت و سازش تا بتواند با همان غذای مختصر، اموراتش را اداره کند. با این فرض که قحطی شده و غذا کم است، به همه سلول‌ها اعلام می‌شود که صرفه جویی کنند. برای این که بدن‌مان برای شرایط سخت فرضی آماده شود، عملیات ذخیره چربی هم شروع می‌شود. ما می‌خواستیم چربی‌هایمان را آب کنیم ولی در عمل اتفاق برعکس رخ می‌دهد.

۴- آمارها حاکی از شکست رژیم‌های غذایی و برگشت وزن در بیش از نود درصد افراد رژیم گیرنده است. کثرت شگفت‌انگیز رژیم‌های غذایی هم دلیل دیگری بر ناکارآمدی این شیوه لاغری است. جستجوی واژه diet در بخش کتاب سایت آمازون بیشتر از صد هزار نتیجه به همراه دارد. بدیهی است اگر از این همه رژیم‌های گوناگون حتی یکی موثر و کارآمد بود، نیازی به بقیه پیدا نمی‌شد.

۵- رژیم لاغری شخص را در موقعیت یک کودک قرار می‌دهد که خودش قوه تشخیص و تصمیم‌گیری ندارد و دیگران باید برایش تعیین تکلیف کنند و بگویند چه بخورد و چه نخورد. این دور از احترام است و هرگز احساس خوبی به همراه ندارد. غذا خوردن نباید از یک تجربه لذت‌بخش به اجرای دستورات و فرامین تبدیل شود. معمولا این وضع برای همیشه ادامه پیدا نمی‌کند و رژیم گیرنده دیر یا زود این چهارچوب تحمیلی را می‌شکند.

این فیلم کوتاه جذاب را در این باره ببینید:

چرا دمنوش لاغری نه؟

۱- چاقی دلایل متعددی دارد و این دلایل از فردی به فرد دیگر فرق می‌کند. انتخاب‌ها و رفتارهای غذایی، ساختارهای فکری، بهداشت خواب، میزان تحرک، استرس و آرامش، تجسم ذهنی ما از خودمان و چندین عامل دیگر در کنار هم تعیین کننده وزن ما هستند. در هر فرد تعدادی از این عوامل با درجات متفاوت، دست به دست می‌دهند و مسبب افزایش وزن هستند. چگونه ممکن است برای این مشکلات متنوع یک راه حل واحد و یکسان وجود داشته باشد و همه دلایل چاقی با نوشیدن یک دمنوش برطرف شود؟

۲- هیچ گیاهی شناخته نشده است که تاثیر مشخص در کاهش وزن داشته باشد. دمنوش زیره یا زنجبیل یا چای سبز البته نوشیدنی‌های مفیدی هستند ولی اثر محسوسی بر وزن ما نخواهند داشت. بنابراین وقتی با محصولی با عنوان چای لاغری یا دمنوش لاغری مواجه هستیم، این احتمال هست که در ترکیب آن از داروها و مواد شیمیایی غیرمجاز استفاده شده باشد.

۳- کم شدن اشتها که به عنوان یکی از دو مکانیسم عمل چای‌های لاغری معرفی می‌شود، مبنای مستند علمی ندارد و یک ادعای بی‌پشتوانه است. اگر بعضی از مصرف کننده‌‌های این چای‌ها مختصری کاهش اشتها را گزارش می‌کنند، ثابت شده با نوشیدن آب به جای چای لاغری هم همین تجربه را خواهند داشت.

۴- افزایش سوخت و ساز، مکانیسم دومی است که به دمنوش‌های لاغری نسبت داده می‌شود ولی این موضوع هم صحت ندارد. تحقیقات مختلفی در این باره انجام شده و نتایج یا نشان دهنده بی‌تاثیر بودن این دمنوش‌ها و یا تاثیر بسیار ناچیز آنهاست.

۵- با توجه به بازار مصرف و تقاضای بالای جهانی، شرکت‌های بزرگ داروسازی دنیا رقابت شدیدی برای تولید و عرضه داروهای لاغری دارند. اگر در دمنوش‌های لاغری واقعا ماده موثره‌ای وجود داشت که باعث کاهش وزن می‌شد، حتما کمپانی‌های داروسازی آن را به شکل قرص و دارو تولید می‌کردند و به تایید سازمان‌های مرجع مانند FDA می‌رساندند، اما چنین اتفاقی نیفتاده و تحقیقات انجام شده که خیلی از آنها توسط خود شرکت‌های داروسازی انجام شده، نشان دهنده بی‌تاثیر بودن این چای‌ها و دمنوش‌ها در کاهش وزن است.

۶- همه ما دوست داریم بدون زحمت و از راه‌های میان‌بر به خواسته‌هایمان برسیم، به همین دلیل برای لاغر شدن ممکن است سراغ قرص لاغری یا دمنوش لاغری برویم. اما حقیقت این است که لاغری مسیر میان‌بر ندارد. برای کاهش وزن درست و ماندگار لازم است ابتدا دلایل اضافه وزن هر کدام از ما، که در فکرها و نگرش‌ها و انتخاب‌ها و عادت‌ها و رفتارها و آگاهی‌ها و مهارت‌ها و به طور خلاصه در سبک زندگی ماست، با بررسی همه‌جانبه شناسایی و تجزیه و تحلیل شود و سپس با برنامه‌ریزی فردی و متدهای رفتاردرمانی و شناخت‌درمانی در یک فضای حمایتی و انگیزشی به سمت سبک زندگی سالم و متعادل حرکت کنیم.
این همان اتفاقی است که در سیبیتا رخ می‌دهد.

درست انتخاب کنیم

روشهای لاغری و کاهش وزن بسیارند و این شما هستید که مسئولیت انتخاب درست را به عهده دارید.
قبل از هر تصمیمی برای کاهش وزن، برنامه لاغری حضوری سیبیتا را با مشاوره‌های حضوری تغذیه، ورزش و روانشناسی، به طور رایگان امتحان کنید یا با برنامه لاغری آنلاین سیبیتا یعنی مدرسه لاغری آشنا شوید و بعد با چشم باز تصمیم بگیرید!

چرا رژیم لاغری نه؟

چون ماندگار نیست!

۹۵ درصد
افرادی که رژیم می‌گیرند
وزن‌شان برمی‌گردد

چرا قرص لاغری نه؟

چون عوارض داره!

عوارض داروهای لاغری
گاهی اوقات
جبران‌ناپذیر است

چرا جراحی لاغری نه؟

چون فقط ظاهرسازیه!

جراحی لاغری نمی‌تواند
چربی‌های انباشته شده
در کبد و قلب را بردارد

چرا دمنوش لاغری نه؟

چون بی‌خاصیته!

لاغر شدن با نوشیدن چای
خیلی دلچسب است
ولی رویایی بیش نیست

برنامه لاغری حضوری

برنامه لاغری حضوری

برای مشاوره تلفنی رایگان تماس بگیرید:
۰۲۱-۶۶۵۲۲۷۳۴

مدرسه لاغری سیبیتا

برنامه لاغری اینترنتی

اگر امکان مراجعه حضوری ندارید
در مدرسه لاغری آنلاین سیبیتا ثبت نام کنید

چاقی کودکان و نوجوانان

برنامه لاغری کودکان

برنامه لاغری ویژه کودکان و نوجوانان چاق
سالم و بدون رژیم

اسکرول به بالا