فرمول موفقیت در کاهش وزن

فرمول کاهش وزن

فرمول موفقیت در کاهش وزن

موفقیت = برنامه غذایی سالم + ورزش منظم + مصرف آب کافی + پشتیبانی + یادداشت‌ برداری

اگر قصد کاهش وزن دارید، فرمول بالا کمک زیادی به شما می‌کند. پیروی دقیق و کامل از این فرمول شما را به هدف نزدیک می‌سازد. نوشتن اهداف و مرور منظم آنها بسیار مهم است. با انجام این کار چشم‌های شما بر روی هدف متمرکز می‌ماند. داشتن اعتماد به نفس و خودباوری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رسیدن به هدف است. فرمول بالا شما را در مسیر هدایت می‌کند، به شما انگیزه می‌دهد و از شما حمایت می‌کند. داشتن دوست و پشتیبان، انگیزۀ فرد را تقویت نموده و وی را به پیشرفت تشویق می‌کند. از دیگران بیاموزید و تجارب خود را با دیگران تقسیم کنید.

امتیازات مثبت خود را محاسبه و ثبت کنید. مسیر پیموده شده را بازبینی کنید. این امر روحیه مثبت و امیدواری را در شما زنده نگه می‌دارد. رسیدن به هدف و دستیابی به موفقیت، آرزوی هر فرد است بنابراین دلسرد نشوید و تلاش کنید.

فرمول موفقیت شما را به هدف نزدیک می‌سازد.

اجازه دهید در مورد هر یک از عناصر و مولفه‌های این فرمول اندکی توضیح دهیم:

• برنامه غذایی سالم

برای گرفتن برنامه غذایی سالم می‌توانید با متخصص تغذیه مشورت نمایید. برنامه غذایی هر فرد باید متناسب با نیازهای آن فرد تنظیم شود. یکی از ساده‌ترین برنامه‌های غذایی کمتر خوردن است. مواد غذایی وسوسه‌انگیز را از خود دور نگه دارید. سالم بخورید و سالم زندگی کنید. یکی از مهم‌ترین اصول در ثبات برنامه غذایی درک درست برنامه است. از نحوه جایگزینی غذاها، مثلاً جایگزینی مواد غذایی کم‌چرب به جای مواد غذایی چرب و یا چگونگی تقسیم کالری روزانه آگاهی یابید. یک برنامه غذایی خوب، برنامه‌ای است که انعطاف‌پذیر باشد و متناسب با نیازها، علایق و توانایی‌های فرد عمل نماید. برنامه‌ای مفید خواهد بود که سلامت درازمدت فرد را تضمین نماید. برنامه‌های فشرده و کوتاه مدت اغلب با شکست مواجه می‌شوند. یک برنامه از پیش تعیین شده، شما را در مسیر حفظ می‌کند و از انحراف شما جلوگیری می‌کند.

در برنامه خود زمانی را نیز به استراحت و خوردن غذاهای دلخواه اختصاص دهید. افراد نیازها و سلایق مختلفی دارند، بنابراین باید به نیازهای آنها احترام گذاشت. به یاد داشته باشید که هر فرد باید روزانه مقدار معینی کالری که متناسب با فعالیت‌ها و نیازهای جسمی اوست دریافت کند. توجه به این امر، تعادل متابولیسمی بدن را حفظ می‌کند. اگر فردی به اندازه کافی کالری دریافت نکند، انرژی لازم جهت انجام فعالیت‌های طبیعی خود را از دست می‌دهد و بدن به “وضعیت گرسنگی” می‌رسد، در نتیجه متابولیسم کاهش می‌یابد که در این صورت فرد از چربی‌های ذخیره شده استفاده می‌کند و به جای از بین بردن چربی‌ها مجدداً آنها را در بدن ذخیره می‌نماید.

• ورزش منظّم

یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های فرمول موفقیت انجام حرکات ورزشی است. شما می‌توانید انفرادی، گروهی و یا دونفره ورزش کنید. گفتنی است که انجام ورزش باید به صورت منظم و دائمی باشد. منظور از ورزش انجام تمرینات حرفه‌ای نیست بلکه ورزش‌های ساده‌ مثل پیاده‌روی، نرمش و یا دو نیز بسیار موثر است.

• آب به اندازه کافی

توصیه می‌شود که روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. مصرف بیشتر از این مقدار نیز بسیار مفید است و در برنامه‌های کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا آنجا که ممکن است مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار را به حداقل برسانید. مصرف کافئین بر فعالیت‌های کاهش وزن اثر نامطلوب دارد. گاهی اوقات حتی نوشیدن نوشابه‌های کافئین‌دار شما را به پرخوری ترغیب می‌کند. به ازاء هر نوشیدنی کافئین‌دار، یک لیوان آب به برنامه غذایی خود اضافه نمایید. زیرا کافئین باعث افزایش مقدار ادرار می‌گردد. شاید ظاهراً این اثر مفید باشد اما در واقع اینطور نیست و بدن برای انجام فعالیت‌های خود به آب احتیاج دارد.

اهمیت این موضوع به ویژه درمورد کسانی که از برنامه غذایی فاقد کربوهیدرات یا کم کربوهیدرات پیروی می‌کنند بیشتر است. بدن و ارگان‌های داخلی برای عملکرد بهتر به آب فراوان نیاز دارند. علاوه بر آن آب و رطوبت باعث شادابی، لطافت و شفافیت پوست می‌گردد.

• پشتیبانی و حمایت

یکی از مؤلفه‌های فرمول موفقیت، پشتیبانی و حمایت است. برای رسیدن به وزن مطلوب از یک دوست و همراه کمک بگیرید. پیمودن مسیر با کمک یک فرد دیگر انگیزه‌بخش و نیرودهنده است. در انتخاب شریک، ویژگی‌های او را در نظر بگیرید و فردی را انتخاب کنید که اهداف مشترکی با شما دارد. شرکت در گروه، انگیزۀ تلاش و پشتکار را در فرد تقویت می‌کند و وی را به ادامه مسیر و کاهش وزن مصمّم می‌سازد.

• یادداشت برداری

یکی دیگر از ابزارهای مفید، نوشتن و یادداشت‌برداری است. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به پیشرفت‌های خود را بر روی یک کاغذ و یا جدول ثبت نمایید. هر چیز که انگیزۀ تلاش را در شما تحریک می‌کند یادداشت کنید. شما همچنین می‌توانید موانع و شکست‌های مقطعی خود را نیز یادداشت نمایید. این کار شما را از پرخوری بیشتر باز می‌دارد.

• موفقیت

با پیروی از اصول ذکر شده حتماً به موفقیت دست خواهید یافت. اکنون زمانی است که باید برای خود جشن بگیرید و از رسیدن به هدف مغرور باشید! ولی کمی صبر کنید. این پایان راه نیست. شما پس از مدتها و صرف تلاش بسیار به وزن دلخواه خود رسیده‌اید. اکنون باید آن را حفظ کنید و عادت‌های صحیح خود را ادامه دهید. فرمول موفقیت هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود؛ بلکه این عناصر دائماً در حال اجرا هستند. افرادی موفق هستند که نتایج به دست آمده را پایدار و ماندگار سازند.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش