شش راز سلامتی از اطراف جهان

شش راز سلامتی از گوشه و کنار جهان

از ژاپن تا روسیه، یونان تا هند و پاناما هر فرهنگ و کشوری رازهایی برای سلامتی و طول عمر دارد. درمانهای سنتی مثل چای‌های گیاهی و معجون‌هایی که از گیاهان و ادویه‌های بومی تهیه می‌شوند، شاید غیرمنطقی به نظر برسند اما مطالعات نشان داده‌اند برخی از آنها کارساز هم هستند. در ادامه مطلب شش درمان سنتی از شش نقطه جهان آورده می‌شود.

پاناما

Norman Hollenberg استاد دانشگاه هاروارد چند سالی از عمرش را به مطالعه در مورد قبیله بومی Kuna که در جزایر San Blas پاناما ساکن هستند، پرداخته است. مردم این منطقه عادت دارند روزانه بیشتر از پنج فنجان کاکائوی طبیعی و بدون فراوری بنوشند. مطالعات این محقق نشان داد که افراد این منطقه به علت دریافت بالای فلاوونوئیدها (ترکیبات ضدسرطانی موجود در کاکائو که دارای فواید بیشماری برای قلب است) نسبت به دیگر هموطنان خارج از جزیره که از مغازه محل خود کاکائوی فراوری شده کم ارزش می‌نوشند، با ریسکی کمتر به سرطان، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و دیابت مبتلا می‌شوند.

بنابراین برای تهیه‌ی نوشیدنی که سلامت قلبتان را تضمین می‌کند، مقداری عسل را با یک قاشق غذاخوری پودر کاکائوی خالص (فلاونوئیدها اغلب در پودرهای عمل آوری شده حذف می‌شوند) در یک فنجان شیر گرم مخلوط کنید و بنوشید.

ژاپن

ژاپنی‌ها طولانی‌تر از هرکس دیگری در این دنیا زندگی می‌کنند، شاید علت اصلی آن هم آمار پایین چاقی‌شان باشد. یکی از ترفندهای کنترل کالری شناخته شده در این کشور، تکنیک hara hachi bu می‌باشد، عادتی که در فرهنگ ژاپنی‌ها ریشه دارد. hara hachi bu یعنی تا جایی بخورید که هشتاد درصد احساس سیری پیدا کنید بعد از رسیدن به این نقطه ، دست از غذا بکشید چون زمانی که معده صددرصد سیر می‌شود، هنوز مغز پیغام سیری را دریافت نکرده است.

بنابراین آهسته غذا بخورید. با آهسته و با توجه خوردن راحتتر متوجه می‌شوید که چه زمانی هشتاد درصد سیر شده‌اید.

روسیه

ریشه طلایی یا ریشه قطبی (a.k.a. Rhodiola rosea) علفی‌ست خودرو که در ارتفاعات منطقه قطبی رشد می‌کند.
مردم محلی از آن برای درمان عفونت، افسردگی و اختلالات سیستم عصبی استفاده می‌کنند. بیشترین خاصیتی که به این گیاه نسبت داده می‌شود، مربوط به سازگار کردن بدن با عوامل استرس روحی و روانی است. مطالعات علمی نشان داده است که در واقع ریشه قطبی می‌تواند کاهش قدرت تحمل و حال و حوصله در زمان استرس و خستگی را افزایش دهد.

هر زمان که احساس افسردگی کردید یا دیدید که استرس بر تمام جنبه‌های زندگی‌تان ریشه دوانیده، یک فنجان چای ریشه طلایی برای خود مهیا کنید.

هلند

هلندی‌ها از دوچرخه به عنوان وسیله‌ای برای حمل و نقل شهری استفاده می‌کنند و تقریبا یک سوم کل سفرها در هلند با این وسیله دو چرخ انجام می‌شود. هر هلندی روزانه به طور متوسط یک و نیم مایل رکاب می‌زند. مطالعه‌ای مروری در سال دوهزار و ده نشان داد، رانندگان هلندی که در سفرهای کوتاه روزانه خود دوچرخه را جایگزین ماشین کردند، چهارده ماه بر عمرشان اضافه شد.

چند روز در هفته با دوچرخه به محل کارتان بروید. مطالعات نشان داده‌اند که سی دقیقه دوچرخه سواری حداقل سه روز در هفته می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی، دیابت و برخی از سرطان‌ها را کاهش دهد.

هند

درصد بالایی از غذاهای هندی حاوی پودر کاری است، پودر کاری شامل زردچوبه است ادویه‌ای که هزاران سال در پزشکی Ayurvedic استفاده می‌شد. امروزه مطالعات زیادی نشان داده‌اند که زردچوبه ممکن است به خاطر ترکیبات ضد سرطان، ضد عفونت و تقویت کننده سیستم ایمنی‌اش از بیماری آلزایمر پیشگیری کند. به همین دلیل شمال هند کمترین آمار آلزایمر را در سراسر دنیا دارد.

بنابراین حداقل یک بار در هفته انواع گوناگونی از سبزیجات به اضافه‌ی مرغ و پودر کاری را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید و بیشتر از ادویه زردچوبه استفاده کنید.

یونان

بیش از بیست و سه هزار یونانی بزرگسال در مطالعه‌ای در سال دوهزار و هفت اعلام کردند که دلیل توانمندی افسانه‌ایشان، خواب بعدازظهر است. بزرگسالانی که حداقل سه روز در هفته حدود سی دقیقه‌ای چرت بعد از ظهر دارند، ریسک احتمال مرگشان از بیماری‌های قلبی سی و هفت درصد کاهش می‌یابد.

اگر به دلیل مشغله کاری هر روز نمی‌توانید خواب بعد از ظهر داشته باشید، روزهای تعطیل حتی اگر به مدت کوتاهی هم که شده چرتی بزنید!

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش