برنامه‌ی کاهش وزن

بیست و پنج روش برای بازگشت دوباره به برنامه‌ کاهش وزن

مدتی پیش، شما انرژی زیادی داشتید و شروع به تغییر عادات خود و ایجاد سبک زندگی سالم نمودید. با شوق و علاقه و امید کار خود را آغاز کردید، خیلی دقیق، مراقب غذای دریافتی خود بودید، آنقدر ورزش می‌کردید که از حد معمول هم فراتر می‌رفت، حتی از وسوسه‌‌هایی که همه جا در کمین نشسته بودند دوری می‌کردید و مطمئن بودید که به اهدافتان خواهید رسید.

اما تراژدی مصیبت بار اتفاق افتاد. یک تکه کیک تولد بیشتر خوردید. متوجه شدید که از رژیم خود خسته شده‌اید، تکه دیگری خوردید و باز هم تکه‌ای دیگر و روز بعد هم نتوانستید آن را جبران کنید یا حتی بدتر از این‌ها، یک جلسه ورزش خود را از دست دادید و این تبدیل به یک هفته کامل باشگاه نرفتن شد. بعد از آن انگیزه شما برای شروع دوباره از بین رفت و از آن روز ساک باشگاهتان هنوز از کمدتان بیرون نیامده است.

هر وقت که در طول سفر خود به سوی رسیدن به سلامتی اشتباهی مرتکب می‌شوید، دو انتخاب پیش روی شما وجود دارد: عقب‌نشینی خود را ادامه دهید، که این کار شما را از رسیدن به اهدافتان دورتر و دورتر خواهد کرد یا این که قبول کنید که شما هم به عنوان یک انسان معمولی، کامل نیستید و ممکن است خطایی مرتکب شوید، پس خود را ببخشید و شروع کنید به برداشتن قدمهای مثبت در مسیر خود تا به آینده مورد نظر خود نزدیک‌تر شوید.

اگر مدتی است به سمت عقب حرکت می‌کنید، به جای انتظار برای رسیدن روز بعد، هفته، ماه یا حتی سال بعد برای تغییر عادات خود، همین امروز شروع کنید. با موارد کوچک آغاز کنید. شما نمی‌توانید که یک باره از لم دادن روی کاناپه به یک دونده تبدیل شوید، یا در یک بعد از ظهر عادت همبرگر خوردن خود را به مصرف جوانه‌ها مبدل سازید. اما می‌توانید یک، دو یا حتی چندین تغییر کوچک ایجاد نمایید تا برای کسب مجدد انگیزه خود برای داشتن زندگی‌ سالم کمکتان کند.

هر گاه که احساس می‌کنید بازگشت به برنامه و مسیر قبلیتان غیر ممکن است، یک یا تعدادی از این گام‌های کوچک را روزانه امتحان کنید:

1- یک ورزش کوتاه انجام دهید.

 حتی پنج دقیقه ورزش هم بهتر از هیچ است. می‌توانید از برنامه‌های ورزشی تلویزیون نیز استفاده کنید.

2- پختن یک غذای جدید را یاد بگیرید.

 پخت غذاهای سالم سرگرم‌کننده است و حتماً هم لازم نیست که یک غذای سالم، بی‌مزه باشد.

3- یک صبحانه سالم بخورید:

 وعده صبح، صحنه را برای بقیه روز شما آماده می‌سازد. پس آن را درست شروع کنید.

4- به مقدار کافی آب بنوشید:

 روزانه 8 لیوان آب بنوشید. خودتان تفاوت را احساس خواهید کرد.

5- به داستان‌های انگیزه‌بخش دیگران گوش دهید: 

دیدن این که چطور دیگران با شرایطی مشابه شرایط شما توانسته‌اند بر مشکل خود غلبه کنند و بر موانع موجود فایق آیند می‌تواند یک منبع فوق‌العاده برای ایجاد انگیزه در شما باشد.

6- مطالبی راجع ‌به تغذیه بیاموزید.

7- برای خود دفترچه‌ای تهیه کنید و پیشرفت‌ها و پسرفت‌هایتان را در آن یادداشت کنید. به خصوص پیشرفت‌هایتان را.

8- اهدافتان را با دیگران در میان بگذارید: 

می‌توانید از طریق ایمیل این کار را انجام دهید یا در این مورد با دوست خود صحبت کنید. به این ترتیب شما تعهد بیشتری برای رسیدن به اهدافتان پیدا خواهید کرد.

9- برای 10 دقیقه ورزش کنید:

 طناب بزنید، در جا بدوید یا دراز نشست انجام دهید. همین ورزش‌های کوچک روی هم جمع می‌شوند و به عادتی سالم در شما تبدیل خواهند شد.

10- یک همراه برای خود بیابید:

 هر گاه که نیاز به یک شنونده داشتید یا به کسی که شما را نصیحت کند و ایده‌های جدیدی در اختیارتان قرار دهد یا تشویقتان کند، از حمایت و پشتیبانی دوستانتان استفاده نمایید.

11- به پیاده‌روی بروید: 

نگران مدت و طول مسیر خود نباشید. فقط از خانه بیرون بروید.

12- یک کلاژ برای انگیزه بخشیدن به خود درست کنید:

و در آن از عکس‌هایی در مورد هدفتان و دلایلی که می‌خواهید به آن هدف دست یابید استفاده کنید.

13- به خرید بروید و غذاهای سالم خریداری کنید.

14- حقایق تغذیه‌ای را در مورد مواد غذایی مختلف بیاموزید و قبل از خوردن هر غذایی آن را چک کنید. به این ترتیب انتخاب‌های بهتری خواهید داشت.

15- به دوچرخه‌سواری بروید: 

حتی اگر این کار را به عنوان تفریح انجام دهید، باز هم فواید بسیاری برای جسم و ذهن شما خواهد داشت.

16- در حیاط خانه خود کار کنید:

 باغبانی روشی فوق‌العاده بری افزایش فعالیت بدنی روزانه است.

17- از پله‌ها استفاده کنید:

 اگر در طول روز تنها فعالیتتان همین باشد، باز هم به تدریج با این کار قدرت بدنی بیشتری کسب خواهید کرد.

18- به ازای هر کار مثبتی که برای سلامتی خود انجام می‌دهید، یک امتیاز به خود بدهید. وقتی امتیازتان به 100 رسید، جایزه‌ای به خود بدهید.

19- به ترانه‌ای که به شما انگیزه می‌بخشد گوش دهید: 

آن را در دسترس خود قرار دهید تا هر گاه نیاز به کمک آن داشتید، بتوانید آن را بیابید.

20- برنامه خود را مجدد شروع کنید:

 گاهی اوقات وقتی که گذشته بدون خطایی داشته‌اید بازگشت به مسیر قبلی راحت‌تر خواهد بود.

21- حجم غذای دریافتی خود را اندازه‌گیری کنید:

 این روشی آسان است تا بدانید که در روز چقدر می‌خورید.

22- تکه‌ای میوه مصرف کنید: 

حتی اگر مصرف روزانه پنج تا نه واحد میوه و سبزیجات برایتان امری غیر ممکن به نظر می‌رسد، با این حال خوردن یک واحد بیشتر که شدنی است.

23- غذای خود را آرام بخورید:

 به این ترتیب کمتر خواهید خورد و از غذایتان لذت بیشتری خواهید برد.

24- بازی کنید:

 آنچه را که کودکان به آن بازی می‌گویند، ما بزرگترها ورزش می‌گوییم. برای بازگرداندن نشاط و هیجان به برنامه خود بازی کنید. حتی می‌توانید از وسایل زمین بازی نیز استفاده کنید.

25- مطلب تازه‌ای یاد بگیرید:

 گاهی اوقات حتی یک تست ساده یا خواندن مقاله‌ای در مورد تغذیه، تناسب اندام و سلامتی، می‌تواند نظرتان را تغییر دهد و شما را به مسیر گذشته‌تان راهنمایی کند.

در مسابقه تنیس، از دست دادن یک امتیاز به معنای پایان دنیا نیست. این اتفاق برای بهترین تنیسورها هم رخ می‌دهد. مهم این است که امتیازی بیشتر از آنچه را که از دست داده‌اید، کسب کنید تا در پایان برنده میدان باشید. با تغذیه سالم و ورزش منظم، می‌توانید گام‌های بیشتری به جلو بردارید . حتی عقب ماندگی‌های خود را نیز جبران کنید و در پایان برنده شوید.

اگر از خود انتظار کمال مطلق دارید، ناامید می‌شوید و خود را گناهکار می‌پندارید.

شما می‌توانید به برنامه خود بازگردید، همین امروز… حتی اگر که به آهستگی حرکت کنید ولی حداقل می‌دانید که در مسیر درست گام برمی‌دارید.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش