کنترل وزن

یک استراتژی برای کنترل بهتر وزن

مطالعات مختلفی اثبات کرده‌اند که وقتی به مردم غذای بیشتری عرضه می‍‌‌‌‌‌‌شود، بیشتر می‌خورند. حتی کودکان دو ساله هم تحت تاثیر این موضوع هستند. امروزه مقیاس‌های مصرفی ما تحت تاثیر حجم‌های تعریف شده توسط رستورانها و بسته‌های غذایی تحریف شده است و معیار درستی از میزان حجم مصرفی مناسب نداریم. بنابراین هدف این مقاله ارائه مقیاسی صحیح از سهم‌های مصرفی برای مواد غذایی می‌باشد.

پس اگر دید درستی درباره میزان حجم مصرفی مناسبتان ندارید نکات زیر را به خاطر بسپارید:

یک سهم از ماهی (90 گرم) همان اندازه یک نوار کاست است.

یک سهم ماکارونی یا غلات پخته (یک دوم لیوان) برابر اندازه یک توپ هاکی است.

یک سهم میوه تازه برابر اندازه یک توپ تنیس است.

یک سهم کره (1 قاشق مرباخوری) برابر اندازه یک تاس است.

یک سهم پنیر (30 گرم) برابر اندازه 4 تاس است.

حالا مقدارهای مصرفی همیشگی خود را با معیارهای گفته شده بسنجید. مثلا ظرفی که همیشه در آن غلات صبحانه‌ می‌خورید را بردارید، داخلش را پر کنید و حالا این مقدار را به مقیاس اندازه‌گیری‌تان منتقل کنید. چند سهم می‌شود؟

و حالا میزان سهم مصرفی‌تان را با مقدار سهم موردنیازتان مقایسه کنید؟ کمتر می‌خورید یا بیشتر؟ شاید هم به اندازه می‌خورید!

برای کنترل میزان حجم مصرفی خود می‌توانید از راهکارهای زیر هم استفاده کنید:

– قابلمه غذایتان را بر سر میز غذا نیاورید و به جای آن غذای خود را سر اجاق در ظرفتان بکشید و به میز غذا بیاورید. با این تکنیک دیگر وسوسه نمی‌شوید ظرفتان را دوباره پر کنید.

– از بسته‌های غذایی نخورید. در عوض جعبه خوراکی را باز کنید، خوراکی‌تان را داخل ظرف مناسبی بریزید و از آن بخورید و بسته غذا را جایی دور از چشم بگذارید.

– خوراکی‌های و شکلات‌های کوچک را انتخاب کنید. نگرانی از به جا گذاشتن کاغذ و پوسته‌های زیاد خوراکی‌ها باعث می‌شود اندازه نگه دارید.

– حجم وعده غذایی‌تان را کاهش دهید. امروزه اندازه غذاهای رستوران‌ها بسیار بزرگ شده است. بنابراین هنگامی که بیرون غذا می‌خورید یادتان باشد که فقط نصف غذایتان را بخورید و باقی‌مانده غذایتان را با دوستانتان تقسیم کنید و یا داخل جعبه‌ای که از رستوران گرفته‌اید بگذارید و با خود به خانه ببرید و یا از همان ابتدا مقدار کمی غذا سفارش دهید.

– انواع غذاها را تست کنید. در مهمانی‌ها که انواع مختلفی از غذاها سرو می‌شوند، هم می‌توانید همه غذاها را با لذت بخورید و هم می‌توانید اندازه مصرفی‌تان را کنترل کنید با این روش که از هر غذایی فقط به اندازه تست کردن مزه آن و لذت بردن از آن بخورید.

– زمانی برای لذت بردن از غذایتان اختصاص دهید.

بین لقمه‌های غذایی خود قاشق و چنگالتان را در بشقاب بگذارید و با مزه مزه کردن لقمه‌ای که در دهان دارید، رنگ، طعم، بو و بافت غذایتان را احساس کنید. با مزه مزه کردن و آهسته‌تر خوردن بیشتر متوجه طعم غذایتان می‌شوید و سریع‌تر هم متوجه علایم سیری خود می‌شوید.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش