موفقیت در کاهش وزن

کلید موفقیت در کاهش وزن

چاپ مقاله‌ای در مجله Nutrition Education and Behavior نشان داد که آشنایی با راهکارهایی که انگیزه‌ فرد را در مسیر کاهش وزن حفظ و تقویت می‌کنند، کلید موفقیت در کم کردن وزن می‌باشند.

در این مقاله بهترین و قوی‌ترین ابزار حفظ انگیزه آورده شده است:

دفتر یادداشت روزانه

قلم و کاغذ قوی‌ترین ابزار حفظ و تقویت انگیزه در مسیر کاهش وزن است.

دانشگاه کنتاکی و کارولینای شمالی بر روی 66 زن چاق 22 تا 65 ساله مطالعه‌ای انجام داد. در شروع مطالعه، شرکت‌کنندگان در سمیناری آموزشی با رژیم غذایی سالم و راههای سوزاندن کالری آشنا شدند. در طی 16 هفته پیگیری برنامه نیز از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا غذای مصرفی و فعالیت بدنی روزانه خود را به صورت آنلاین در قالب دفترچه یادداشتی در اختیار محققین مطالعه قرار دهند.

محققین همچنین میزان انگیزه‌ی شرکت‌کنندگان برای کاهش وزن و علت آن نظیر دلایل شخصی، عوامل بیرونی مانند احساس گناه و یا خواسته دیگران را در 4 مرحله از مطالعه سنجیدند.

همانطور که انتظار می‌رفت شرکت‌کنندگان در 4 هفته اول مطالعه قادر به حفظ انگیزه خود بودند اما با طولانی شدن برنامه میزان انگیزه آنها به طور محسوسی کاهش یافت. در این بین شرکت‌کنندگانی که انگیزه‌های شخصی برای کاهش وزن داشتند و بیشترین پایبندی را در پر کردن دفترچه یادداشت روزانه آنلاین داشتند، توانستند انگیزه‌شان را حتی بعد از 4 هفته بالا نگه دارند و در نهایت بیش از 5% وزنشان را در انتهای مطالعه کم کنند.

کلی وبر استادیار گروه تغذیه دانشگاه کنتاکی و سرپرست محققین این مطالعه، اعتقاد دارد که تصمیم گرفتن برای کاهش 5 کیلوگرم از وزن مهم است اما با انگیزه ماندن در این مسیر و رسیدن به موفقیت موضوعی اساسی‌تر است. چون اکثر افراد در ابتدا انگیزه فوق العاده‌ای برای شروع دارند اما با قدم گذاشتن در مسیر برنامه و روبرو شدن با موانع آن سرد می‌شوند. به همین دلیل برای به ثمر رسیدن تصمیمتان و حفظ انگیزه اولیه‌تان نیاز به حمایت دارید اما همیشه پیدا کردن همراه و پشتیبان آسان و در دسترس نیست بنابراین دست به قلم شوید و شروع کنید به نوشتن دفتر یادداشت روزانه.

پس به محض اینکه برنامه کاهش وزن خود را شروع می‌کنید، هر چیزی را که می‌خورید و هر کالری که می‌سوزانید در دفتر یادداشتتان ثبت کنید. حتی می‌توانید مانند شرکت‌کنندگان این مطالعه با تعریف وبلاگی برای خود به صورت آنلاین آنها را ثبت کنید.

انگیزه‌ای که از یادداشت کردن نصیبتان می‌شود کمکتان می‌کند تا بر مسیر خود کنترل داشته باشید و این خودکنترلی پیشرفتان در مسیر کاهش وزن را تضمین می‌کند. عکس این موضوع نیز صادق است یعنی کنترل و پیگیری مسیر برنامه، با کمک در تعیین اینکه چقدر موفق هستید در حفظ انگیزه‌ موثر است.

پشتیبانی

کلی وبر همچنین معتقد است برنامه‌های کاهش وزنی که پشتیبانی و مشاوره‌های فردی ارائه می‌دهند نیز به دلیل حفظ انگیزه شرکت‌کنندگان خود در مسیر برنامه‌شان موفق هستند. بنابراین از کمک و حمایت افراد حرفه‌ای در مسیر کاهش وزن خود غافل نشوید.

همراه ورزشی

و حرف آخر برای خود دوست ورزشی پیدا کنید کسی که قدم به قدم در انجام تمریناتتان همراهتان باشد. مطالعات اثبات کرده‌اند افرادی که با دوستان خود ورزش می‌کنند در کاهش وزن خود موفق‌تر هستند.

پس چرا منتظرید! با دانستن راهکارهای حفظ انگیزه‌تان، فرمول موفقیت در کاهش وزن در دستان شماست پس استوارتر قدم بردارید و از همین حالا شروع کنید.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش