کاهش وزن در کودکان

چاقی کودکان و خانواده درمانی

پیشگیری و درمان چاقی کودکان از خانواده شروع می‌شود. در این مقاله راهکارهای تغییر عادات ناسالم رفتاری و چگونگی ایجاد محیطی سالم برای کل اعضای خانواده بررسی می‌شود.

چاقی کودکان در اثر پرخوری بیش از اندازه و فعالیت بدنی محدود ایجاد می‌شود. بنابراین راه حل پیشگیری و درمان آن شامل آموزش برای افزایش میزان فعالیت بدنی و خوردن غذاهای سالم می‌باشد اما موضوع تنها با آموزش کودک برطرف شدنی نیست بلکه مستلزم همکاری کل اعضای خانواده برای رسیدن به عادات سالم می‌باشد.

رفتارهای خانواده را تغییر دهید.

به جای این که کودکتان را از بقیه جدا کنید، تا تنها او مجبور به تصحیح عادات و رفتارهایش شود تلاش کنید که کل اعضای خانواده به ایجاد تغییراتی مثبت و سالم در سبک زندگی خود تشویق شوند.

برای این منظور می‌توانید از توصیه‌های زیر استفاده کنید:

– با تغییرات کوچک شروع کنید

 تغییراتی که به آهستگی و به تدریج ایجاد می‌کنیم راحتتر جزیی از عادات همیشگی‌مان می‌شوند و احتمال اینکه تا طولانی مدت هم آنها را حفظ کنیم بیشتر است. بنابراین با تغییرات کوچک شروع کنید مانند خاموش کردن تلویزیون هنگام صرف غذا، تغییر دادن نوشیدنی سر میز غذا از نوشابه به شیر یا آب و یا داشتن پیاده روی خانوادگی حداقل یک بار در هفته بعد از غذا.

هدف‌گذاری کنید

برای تک تک اعضای خانواده و همچنین کل خانواده هدفهای واقع‌بینانه و شدنی تعیین کنید. مثلا هدف دخترتان را خوردن میوه برای میان‌وعده عصر، هدف خودتان را داشتن سه روز در هفته پیاده روی تند و هدف خانواده را محدود کردن مصرف فست فود به یک بار در ماه تعیین کنید.

– عادات اشتباه را شناسایی کنید و برای زمانهایی که وسوسه انجام دادن آنها می‌شوید، آماده باشید

مثلا اگر عادت دارید زمانی که خانوادگی به سینما می‌روید موقع تماشای فیلم ذرت بوداده و یا دیگر هله و هوله‌ها را بخورید از این به بعد به اندازه پول بلیط سینما پول همراهتان باشد و یا خوراکی‌ها را به صورت دسته جمعی بخورید به جای اینکه هر کس خوراکی جداگانه‌ای داشته باشد.

– موفقیت‌ها را جشن بگیرید

دادن جوایز پی در پی می‌تواند اعضای خانواده‌ را برای تغییر باانگیزه‌تر سازد. زمانی که فرزندتان اهدافی که برایش تعیین شده است را اجرا می‌کند مانند خوردن میوه به جای شکلات و شیرینی در میان وعده خود به تغییر او توجه کنید و هدیه‌ای برایش در نظر بگیرید. زمانی هم که کل خانواده در اجرای هدف خانوادگی موفق می‌شوند با نظرسنجی از همه اعضای خانواده با روش‌های سالم آنرا جشن بگیرید. مثلا با رفتن به یک پیک نیک، سینما و یا استخر.

– مثبت فکر کنید

به جای تمرکز کردن بر ظاهر و یا میزان اضافه وزن فرزندتان و عددی که ترازو نشان می‌دهد به تغییرات عادتی سالمی که کسب کرده توجه کنید. یادتان باشد درمان چاقی کودکان سریع حاصل نمی‌شود بلکه زمان می‌برد و نیازمند تلاش و تعهد است تا عادات رفتاری غلط اصلاح شده و عادات سالم رفتاری جایگزینشان شود.

– انعطاف پذیر باشید

زمان می‌برد تا عادات سالم و جدید جز برنامه زندگی‌ شود. هریک از اعضای خانواده را به ماندن در مسیر برنامه تشویق کنید اما اگر اهدافی که تعیین کرده‌اید برای آنها مفید و موثر نیست اصلاحاتی در اهدافتان داشته باشید. بهتر است به جای پافشاری بر انجام دادن اهدافی که مفید و کارساز نیستند، آنها را اصلاح کرده وهدف‌های جدیدی تعیین کنید.

– محیطی سالم برای کاهش وزن ایجاد کنید

همانطور که در تلاش برای ایجاد عادات و رفتارهای سالم هستید محیط اطرافتان را برای حمایت از تلاش‌هایتان همسو سازید. مثلاً:

• غذاهای سالم تهیه کنید

آشپزخانه‌تان را از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و دیگر غذاهای سالم پر کنید. مصرف فست فودها، خوراکی‌های ناسالم و نوشیدنی‌های شیرین را به بیرون از خانه اختصاص دهید.

• غذاهای خانگی بخورید

تعداد وعده‌هایی که همراه خانواده غذاهای رستورانی و فست فودی می‌خورید را کاهش دهید و به جای آن دور هم بنشینید و از خوردن غذاهای خانگی لذت ببرید. منوی غذایی هفتگی با در نظر گرفتن علایق غذایی اعضای خانواده و وارد کردن غذاهای جدید و سالم طراحی کنید. حجم غذای مصرفی خانواده را کنترل کنید و اجازه پرس دوم فقط به ظرف سالاد، میوه‌ و سبزیجات بدهید. فرزندانتان را تشویق کنید تا شما را در خرید کردن و تهیه غذا همراهی کنند.

• ورزش منظم را جزیی از برنامه همیشگی اعضای خانواده قرار دهید

بر انجام فعالیت بدنی بیشتر به جای کمتر خوردن تاکید کنید. گردش‌های خانوادگی که بر پایه فعالیت بدنی هستند شامل پیاده روی تا کتابخانه یا دوچرخه سواری خانوادگی ترتیب دهید. به فرزندانتان وظایفی که دارای فعالیت بدنی هستند محول کنید مانند شستن ماشین و مرتب کردن اتاق خودشان.
فرزندانتان را تشویق کنید تا در مدرسه و یا محله عضو تیم‌های ورزشی مورد علاقه خود شوند.

• میزان ساعات تماشای تلویزیون خانواده را کم کنید

قوانین مشخصی برای هر یک از اعضای خانواده در میزان ساعت مجاز به استفاده از تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌های ویدیویی مثلا یک تا دو ساعت در روز بگذارید. البته این موضوع شامل مامان و بابا هم می‌شود. تلویزیون و کامپیوتر را بیرون از اتاق خواب بگذارید و اجازه ندهید هیچ از اعضای خانواده جلوی تلویزیون یا کامپیوتر غذا بخورد.

• خودتان الگویی شایسته برای فرزندانتان باشید

بهترین راه برای اینکه فرزندتان عادات رفتاری‌اش را تغییر دهید و فعال‌تر شود این است که خودتان هم متعهد به اصلاح عاداتتان شوید. عملکردتان به فرزندتان آمورش می‌دهد که چه چیز، چه موقع و چقدر بخورد. همچنین فرزندتان زمانی مشتاق به ورزش کردن می‌شود که بفهمد ورزش در زندگی والدینش اولویت دارد.

برای این که الگوی خوبی باشید:

• غذاهای مغذی بخورید.

• هله هوله و غذاهای ناسالم را جز سبد خرید خانواده خود قرار ندهید.پ

• میزان حجم مصرفی خود را کنترل کنید.

• گهگاه نه همیشه اجازه خوردن غذاهای پرکالری را در مراسم و مهمانی‌ها به خود بدهید.پ

• موقع غذاخوردن تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید.

• ورزش را وارد برنامه روزانه خود کنید.

• به جای تمرکز بر عددی که ترازو نشان می‌دهد به اهمیت داشتن سبک زندگی سالم توجه کنید.

شاید ایجاد تغییراتی در سبک زندگی سخت باشد به خصوص زمانی که مسئولیت‌های زیادی در زندگی روزانه بر دوشتتان است، اما تلاش کردن خانوادگی و حمایتی که اعضا از یکدیگر می‌کنند احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد و در نهایت عادات سالم را در خانواده‌ نهادینه می‌کند. پس در هدفتان استوار بمانید تا بتوانید خانواده سالمی پرورش دهید و چاقی فرزندانتان را درمان کنید.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش