گرسنگی احساسی

گرسنگی احساسی

12 نوع متفاوت گرسنگی احساسی که منجر به شکست رژیم‌هایتان می‌شود:

در متن زیر 12 نوع متفاوت گرسنگی که منجر به خوردن از روی احساسات می‌شوند ذکر می‌شود.

همزمان با خواندن فهرست از خود سوال کنید که چه تعداد از این موارد در مورد شما صادق است. اگر بنابر هر یک از دلایل زیر به سراغ غذا می‌روید، باید بدانید که دلیل اصلی مشکل اضافه وزن شما خوردن احساسی است.

نوع 1: غذا پستانک بزرگسالی من.

اگر زمانی که احساساتی مانند خشم، اضطراب، کسالت و تنهایی را تجربه می‌کنید، واقعاً گرسنه می‌شوید، شما به این دلیل از غذا استفاده می‌کنید که درد ناشی از این احساسات را ساکت کنید.

نوع 2: من با پرخوری از خود محافظت می‌کنم.

اگر زمانی که دیگران از شما سوء استفاده می‌کنند، شما را تحقیر می‌کنند و یا می‌رنجانند با احساس گرسنگی واکنش نشان می‌دهید، شما به این دلیل غذا می‌خورید که از مواجه شدن با مسائل اجتناب می‌کنید.

نوع 3: غذا، تنها دوست وفادار من.

اگر زمانی که در روابط نزدیکتان احساس تنش می‌کنید اشتیاق به غذا پیدا می‌کنید، باید بدانید که غذا می‌خورید تا از احساس طرد یا خشم اجتناب کنید.

نوع 4: زمانی که در حال جویدن هستم صدای منتقد درونم را نمی‌شنوم.

اگر شما بیش از اندازه از خود انتقاد می‌کنید، اگر به خود برچسبهایی مانند احمق، تنبل و یا شکست خورده می‌زنید، غذا می‌خورید تا با احساس بیزاری از خود مقابله کنید.

نوع 5: من عشقی در زندگی ندارم ولی غذا را دارم.

اگر احساس گرسنگی‌تان به این دلیل فعال می‌شود که در روابط نزدیکتان برخی نیازهای اساسی مثل اعتماد و امنیت برآورده نمی‌شوند، از غذا استفاده می‌کنید تا این احساس خلا را پر کنید.

نوع 6: غذا قسمت گمشده گذشته‌ام را پر می‌کند.

اگر غذا می‌خورید تا احساس فقدانی را که در کودکی تجربه کرده‌اید پوشش دهید، در واقع غذا می‌خورید تا گذشته را فراموش کنید.

نوع 7: به من نگو چه بخورم.

اگر غذا می‌خورید تا ابراز استقلال کنید زیرا دوست ندارید به شما بگویند چه کار کنید، شما به منظور شورش کردن غذا می‌خورید.

نوع 8: من بسیار مشغول خوردن هستم و فرصت خطر کردن ندارم.

اگر زمانی که با چالش جدیدی مواجه می‌شوید احساس گرسنگی می‌کنید، اگر از غذا خوردن برای اجتناب از ارزیابی شدن استفاده می‌کنید، شما غذا می‌خورید تا از خود در مقابل ترس از شکست محافظت کنید.

نوع 9: عشق؟ من ترجیح می‌دهم عاشق شکلات باشم.

اگر از روابط نزدیک اجتناب می‌کنید، چاق بودن باعث می‌شود کسی به شما تمایل نداشته باشد و یا شما خود را به این طریق از روابط نزدیک پنهان می‌کنید، شما غذا می‌خورید تا از نزدیک شدن دیگران به خود اجتناب کنید.

نوع 10: من از بدنم به عنوان زمین جنگ استفاده می‌کنم.

بسیاری از افرادی که از روی احساسات غذا می‌خورند، اغلب می‌خواهند از کسانی که در گذشته‌های دور آنها را رنجانده‌اند انتقام بگیرند. آنها از بدنشان مانند زمین جنگ استفاده می‌کنند تا رنجش‌های قدیمی‌شان را تسکین دهند اگر شما نیز چنین می‌کنید، غذا می‌خورید تا تلافی کنید یا خشمتان را کنترل کنید.

نوع 11: من بزرگ نمی‌شوم.

اگر غذا می‌خورید تا احساس کنید که از مراقبت شدن رها می‌شوید، مانند کودکان، به این دلیل می‌خورید که خود را از چالش رشد کردن برهانید.

نوع 12: من به طور محرمانه‌ای از لاغر بودن می‌ترسم.

اگر به این دلیل پرخوری می‌کنید که از لاغر بودن می‌ترسید، به طور هشیار یا ناهشیار، می‌خورید تا از ترس از تغییر کردن اجتناب کنید.

گرسنگی احساسی واقعی است. و قسمتی از زندگی هر فردی است. اگر مسائلی که باعث گرسنگی احساسی می‌شوند را تشخیص دهید، شانس برخورداری از رضایت واقعی در زندگی را خواهید داشت.

اما اگر هر زمان که دچار گرسنگی احساسی شدید غذا بخورید، فرصت رضایت خاطر را از دست خواهید داد و گرسنگی احساسی‌تان همراه با اندازه دور کمرتان به رشد خود ادامه خواهد داد.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

 

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش