کارشکنی در برنامه کاهش وزن

چگونه می‌توانم کارشکنی را در برنامه کاهش وزنم متوقف کنم؟

راهنمائی برای تشخیص الگوهای رفتاری که باعث لغرش شما می‌شود

یک سوال بسیار متداول که ازمراجعینمان می‌شنویم این است که چگونه می‌توانم کارشکنی‌هایم را متوقف کنم. این افراد احساس ناکامی زیادی در پیگیری برنامه کاهش وزنشان می‌کنند و ناامید هستند که مبادا وضعیتشان هرگز تغییر نکند.

بنابراین اگر احساس می‌کنید می‌خواهید به دلایلی از کارشکنی خود جلوگیری کنید، راههایی وجود دارد که می‌توانید از هم اکنون از آنها استفاده کنید و به مسیر بازگردید. خوب است که قلمی بردارید و نکاتی را که می‌خوانید یادداشت کنید.

گام اول:

اولین کاری که باید انجام دهید، یافتن دلایل کارشکنی‌تان است. اگر دلیل مشخص نداشته باشید آنگاه پیدا کردن راه حل مناسب مشکل خواهد بود.

به منظور آگاه شدن از الگوی کارشکنی شخصی‌تان، از شما سوال بسیار مهم و شاید کمی غیر عادی می‌پرسم.

اگر چند دقیقه بنشینید و این سوال را مزمزه کنید، درک خواهید کرد که بسیار موثر است و می‌تواند در حوزه‌های مختلفی از زندگی کمک کننده باشد.

از کارشکنی در برنامه کاهش وزنتان چه سودی می‌برید؟

این جمله را یکبار دیگر بخوانید. این در واقع معادله منطقی بسیار مهمی است. چه باور اعتقادی باعث می‌شود به کارشکنی ادامه دهید؟ وقتی خود را شکست می‌دهید، در آن اتفاق چه نفعی وجود دارد که اجازه می‌دهید دوباره تکرار شود؟

به شما اطمینان می‌دهم که این مطلب به آن پیچیدگی که به نظر می‌رسد نیست و جداً پیشنهاد می‌کنم که چند لحظه وقت بگذارید و به آن بیاندیشید. اگر آن دلایل را پیدا کنید، علت کارشکنی خود را درک خواهید کرد و قادر خواهید شد گامهایی در جهت اصلاح آن بردارید.

گام دوم:

اکنون اجازه دهید کمی جلوتر برویم. در پایین الگوهای رفتاری ذکر خواهد شد که باعث رخ دادن کارشکنی شخصی می‌شود.

1- شما بر اشتباه‌ها تمرکز می‌کنید.

بین افراد بسیار متداول است که به جای تمرکز بر جوانب مثبت بر جوانب منفی تاکید می‌کنند: به عنوان مثال ممکن است شما خود را به این دلیل سرزنش کنید که شب گذشته که همراه دوستانتان بودید بیش از اندازه نوشیدنی و دسر خوردید، اما این حقیقت را نادیده می گیرید که 5 روز بسیار عالی داشتید که طبق برنامه پیش رفتید.

ممکن است تمرکزتان بر این نکته باشد که این هفته ترازو اندک تغییری نکرده است و توجه نکنید که در طول ماه گذشته 3 کیلو وزن کم کرده اید. شما به جای نخستین آنچه بدست آورده‌اید بر آن جوانبی که خوب پیش نمی‌رود تاکید می کنید.

شاید طبیعت شما به گونه‌ای است که دیدگاه بدبینانه‌ای نسبت به زندگی دارید. شاید از اینکه یک شبه نتایجی را که می‌خواستید بدست نیاورده‌اید احساس ناکامی و بی قراری می‌کنید.

صرف نظر از این مطلب، مساله ای که وجود دارد این است که زمانی که بر جوانب منفی تمرکز می‌کنید، احساس ناکامی خواهید کرد و برنامه‌تان را رها می‌کنید. به نقطه ای می‌رسید که به خود می‌گویید چه تفاوتی می‌کند؟ و از تلاش دست برمی دارید. راه حل چیست؟ ابتدا باید دیدی طولانی مدت از فرایند کاهش وزن کسب کنید. صبر و استقامت کلیدهای آن هستند. به کاهش وزن به صورت سفری طولانی نگاه می‌کنید که بعضی روزهای سفر زیبا و روشن هستند و بعضی روزها تیره و ابری. این زندگی است!

این دیدگاه طولانی مدت را تجسم کنید و صبر داشته باشید! از این منظر نگاه کنید که چه اهمیتی دارد رسیدن به هدفم 6 ماه طول بکشد یا 1 سال، در نهایت تفاوت در چیست؟

سفری آرام‌تر و طولانی که شما را به شادی و وزن ایده‌آلتان برساند هزاران بار بهتر از بارها و بارها شروع و توقف است.

نکته دیگر اینکه به خاطر پیروزی‌های کوچک به خود افتخار کنید. داشتن یک روز عالی، نخوردن دسر، نیم کیلو کاهش وزن در هفته. این نکته‌ای بسیار اساسی است زیرا به خود این امکان را می‌دهید که به ذهنیتی مثبت و سالم دست یابید. افتخار کردن به موفقیت‌های کوچک روحیه بدبین شما را به خوش‌بینی تبدیل می‌کند.

بسیاری از افراد عات کرده‌اند نسبت به خود احساس ناامیدی و ناکامی داشته باشند و چارچوب ذهنی مثبتی ندارند. کسب دیدی مثبت و خوشبینانه مانند گشودن پنجره‌ها و اجازه ورود دادن به هوای گرم و پرنور بعد از چند روز سرد و دل مرده زمستانی است. این کار شما را دلگرم و روحیه تان را تلطیف می‌کند و شما را در مسیر بهتری قرار می‌دهد. وقتی تصمیم بگیرید بر نکات مثبت تمرکز کنید، روحیه‌تان نیز از آن تبعیت خواهد کرد.

2- شما به اندازه کافی منضبط نیستید.

بسیاری از افراد واقعا می‌خواهند که لاغر شوند ولی بارها و بارها دچار وسوسه می‌شوند. ممکن است شما نیز یکی دو هفته خوب پیش بروید، اما ناگهان با خود بگویید که کمی زیاده‌روی اشکالی ندارد چون خوب پیش رفته‌ام و شایسته آن هستم، آنگاه در راه برگشت به خانه چیپس می‌خرید، سپس روز بعد کمی شیرینی، شکلات، روز بعد پیتزا و این امر ادامه پیدا می‌کند.

یا چنان که قبلا اشاره کردم، شاید ترازو با سرعتی که شما می‌خواهید تغییر نکند و شور و شوق شما کم شود و یا ممکن است یک ماه خوب عمل کنید اما ناگهان هفته پر استرسی در محل کار داشته باشید و کاملا از مسیر خارج شوید. روی هم رفته شاید هنوز نظم لازم برای غلبه بر عادات غیر موثر قدیمی و ایجاد عادات جدید به وجود نیامده باشد و بیش از آنکه متوجه شوید انگیزه و تمرکزی را که هفته‌های اول داشتید از دست می‌دهید و به نقطه شروع می‌رسید.

چگونه منضبط‌تر شویم؟

راه حل چیست؟ لازم است بپذیرید که راه ایجاد انضباط فقط منضبط بودن است. می‌دانم که این جمله بسیار بدیهی و ساده به نظر می‌رسد، اما می‌خواهم درک کنید که هیچ فرمول جادویی وجود ندارد تا ناگهان منظم شوید (گاهی یک اخطار می‌تواند محرک خوبی باشد مثلاً دکترمان می‌گوید مستعد دیابت هستید و باید وزن کم کنید) هیچ گزینه دیگری جز دست به کار شدن وجود ندارد.

همانطور که قبلاً ذکر شد دیدی طولانی مدت داشته باشید. ایجاد انضباط مانند عضله‌سازی است. وقتی پس از مدتی بی‌تحرکی شروع به این کار می‌کنید، کمی احساس درد خواهید داشت، اما دردی خوب و مفید است. این بدان معنا است که شما مجددا در حال حرکت هستید. هرچه پایدارتر باشید عضلاتتان قوی‌تر می‌شوند. این امر در مورد ایجاد عادات خوب نیز صدق می‌کند. کارهایتان ممکن است در ابتدا ناشیانه و غیر طبیعی باشند اما اگر ثابت قدم باشید، طبیعت دومتان می‌شوند. بنابراین با تمرکز بر روی عادات ساده و مثبتی شروع کنید که می‌دانید می‌توانید به طور مداوم انجامشان دهید. شام‌های سالم، ریزه‌خواری نکردن بعد از شام و یا 5 دقیقه پیاده‌روی روزانه.

3- شما اعتقاد ندارید که شایسته تغییر هستید.

ممکن است به این دلیل کارشکنی در موفقیت‌هایتان را ادامه می‌دهید که در سطوحی عمیق‌تر هنوز باور نکرده‌اید که شایسته برخورداری از اندمی مطلوب و شادی هستید. عجیب به نظر می‌رسد ولی ممکن است که داشتن اضافه وزن شما را درون حوزه امن وجودتان قرار می‌دهد. هر چقدر هم که ناشاد باشید، می‌دانید از امور آشنا و قابل پیش‌بینی زندگی چه انتظاری داشته باشید.

اولین و مهمترین چیزی که می‌خواهم درک کنید این است که اینها فوایدی هستند که از دیگران فرا گرفته‌اید و یا خود خلقشان کرده‌اید نه چیزی بیشتر. مجبور نیستید بیش از این آنها را با خود حمل کنید. یقیناً تغییر این عقاید مستلزم درون‌نگری عمیق و تلاشی جدی است، اما بدانید که هر نوع اعتقاد منفی که درباره خود، بدن و یا احساس ارزشمندتان به عنوان یک انسان دارید قابل تغییر است.

چگونه تغییر ایجاد کنید؟

راه حل چیست؟ وقتی با این عقاید قدیمی مواجه می‌شوید، شروع کنید ببینید از کجا نشات می‌گیرند. چه کسی شما را تشویق کرد در مورد خود چنین فکر و احساسی داشته باشید؟ خانواده‌تان؟ شاید شما خود آنها را خلق کرده‌اید. صرف نظر از این عوامل، گام اول شناسایی این عقاید محدود کننده قدیمی و جایگزین کردن آنها با عقاید جدیدی است که کمک می‌کند به جای مسدود کردن راه به جایی که می‌خواهید برسید.

حقیقت این است که شما شایسته سلامتی، شادمانی، روابط مثبت و اندامی متناسب هستید. لازم است که به این حقیقت اقرار کنید و عمیقا به خویشتن خود اعتماد داشته باشید و به راهتان ادامه دهید.

4- شاید از لاغر شدن می‌ترسید.

آخرین مطلبی که تمایل دارم در رابطه با آن بحث کنم بر اساس نکته شماره 3 بنا شده است، اما من می‌خواهم به طور جداگانه در موردش توضیح دهم. شاید شما به این دلیل کارشکنی می‌کنید که در اعماق وجودتان به طور هشیار یا نا هشیار از لاغر بودن می‌ترسید. همانطور که ذکر شد، کاهش وزن می‌تواند شما را از محدوده امنتان خارج کند و این امر ممکن است شما را بترساند. این موضوع می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد:

– شاید می‌ترسید چون همسرتان وزن کم نکرده است نسبت به شما حسادت کند و یا از دست شما عصبانی شود.

– شاید می‌ترسید دوستانتان شما را کمتر دوست داشته باشند زیرا عاداتتان تغییر کرده است. شاید آنها نیز مشکل اضافه وزن دارند و به شما حسادت می کنند و شاید آنها لاغر هستند و ترجیح می‌دهند شما چاق باشید تا پسرها به آنها توجه بیشتری کنند.

– شاید اعضای خانواده‌‌‌تان چاق هستند و شما نیز همیشه اضافه وزن داشته‌اید و اصلا نمی‌توانید تصور کنید زندگی به گونه‌ای دیگر باشد.

راه حل چیست؟

مبارز باشید. منظور این است که باید آنچه را در زندگی می‌خواهید مطالبه کنید. طبیعی است که از تغییر بهراسید. این طبیعت انسانی است. اما همین جا است که مفهوم مبارز معنا پیدا می‌کند.
یک مبارز برای آنچه می‌خواهد و آنچه شایسته آن است می‌جنگد.

تصمیم بگیرید که دوست دارید چه چیزی زندگی‌تان را تعریف کند: ترسها یا آرزوهایتان؟ شما شایسته سلامتی و شادابی هستید اما باید آن را طلب کنید. به رفتار دیگران توجه نکنید، اجازه دهید آنها کار خود را انجام دهند و شما بر کار خود تمرکز کنید.

بهترین حالت وجودی خود را با قدرتتان طالب باشید و به دنبال شادی و سلامت بروید. یک کاری را برای انجام دادن انتخاب کنید. شما می‌توانید هر چیزی را با تمرکز بهبود بخشید.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش