لاغری شکم

۲۰ غذای ارگانیک و چربی‌سوز برای کاهش وزن

راز کاهش وزن، خوردن و نوشیدن در حد برطرف کردن گرسنگی و انتخاب غذاهایی است که برای هضم، کالری بیشتری را نسبت به مقدار کالری دریافتی شما می‌سوزانند.

در اینجا فهرستی از مواد غذایی چربی‌سوز را به شما معرفی می‌کنیم که به شما در انتخاب صحیح‌تر غذا برای سوزاندن چربی بیشتر نسبت به مقدار غذایی که خورده‌اید، کمک می‌کنند.

لازم نیست که برای کاهش وزن، گیاهخوار باشید. کافیست که مصرف میوه، سبزیجات، غلات کامل، دانه‌ها، حبوبات و مغزها را افزایش بدهید.

این گروه‌های غذایی به شما کمک می‌کنند تا چربی ذخیره اضافی را بسوزانید. اما توجه داشته باشید که یک غذای خاص، به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

شما باید در برنامه غذایی روزانه خود، تغییراتی ایجاد کرده و آنها را به طور منظم، دنبال کنید تا به نتایج چشمگیری در کاهش وزن برسید. در حالی که در تلاش برای کاهش وزن و کاهش توده بدن خود هستید، مراقب چربی و کالری دریافتی خود باشید.

مواد مغذی ضروری و ویتامین‌ها را از طریق غذا، دریافت کنید زیرا وجود این مواد، برای سلول‌های زنده بدن ما، حیاتی و ضروری است. بهترین راه برای شروع کاهش وزن، جایگزینی غذاهای سالم به جای رژیم غذایی معمولی است.

این روزها، اطلاعات زیادی در زمینه بهترین روش کاهش وزن، دست به دست می‌چرخد، به گونه‌ای که تشخیص این که کدام راه سالم‌تر است یا نتیجه بهتری می‌دهد، کار مشکلی است. شاید بهتر باشد که نکات مفید برای کاهش وزن را در یک بروشور کوچک نوشته با خودتان به سوپرمارکت ببرید یا به دوستان خود بدهید تا بدین ترتیب، اطلاعات صحیح در بین مردم پخش شده و به خوردن میوه و سبزی طبیعی بیشتر ترغیب شوند.

در اینجا، فهرستی از مواد غذایی چربی‌سوز را که برای هضم، کالری بیشتری نسبت به کالری که در خود آنها نهفته است، می‌سوزانند، به شما معرفی می‌کنیم:

1) زردآلو
متابولیسم را افزایش می‌دهد

این میوه، کالری و چربی کمی دارد و متابولیسم را افزایش داده و وزن را در محدوده طبیعی نگه می‌دارد. زردآلو، حاوی ویتامین A، ویتامین C، کربوهیدرات، مواد معدنی، فیبر غذایی، آهن و کلسیم می‌باشد. همچنین، به حفظ سلامتی بدن کمک می‌کند.

2) سیب
میوه کم‌چرب و کم‌کالری

این میوه برای کاهش وزن بسیار سودمند است. به طور کلی، سیب یک ماده غذایی کم‌چرب و کم‌کالری بوده و حاوی مواد معدنی، ویتامین‌ها، فیبر و کمی سدیم است. همه این مواد به طرق مختلفی به کاهش وزن، کمک می‌کنند.
شما می‌توانید مقدار زیادی از انواع سیب را مصرف کنید بدون اینکه انرژی زیادی وارد بدن خود کرده باشید. فیبر موجود در سیب، معده را به سرعت پر  می‌کند و مقدار غذایی را که خورده‌اید، محدود می‌نماید. یک فایده دیگر خوردن سیب این است که حاوی مقادیر زیاد آب است و در نتیجه، منبع بسیار خوبی برای سم‌زدایی بدن، محسوب می‌شود.

3) گریپ‌فروت
یک ماده غذایی فوق‌العاده برای کسانی که رژیم می‌گیرند

با خوردن نصف گریپ‌فروت، همراه با هر وعده غذایی، ماهانه در حدود 1.6 کیلوگرم از وزن شما کم خواهد شد و کسانی که سه بار در روز، آب گریپ‌فروت می‌نوشند، در طول یک ماه 1.4 کیلوگرم وزن کم می‌کنند. این میوه، متابولیسم را افزایش داده و مواد مغذی بیشتری را در اختیار بدن قرار می‌دهد.
اما فواید گریپ‌فروت به کاهش وزن ختم نمی‌شوند. این میوه با علائم سرماخوردگی، بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان نیز مبارزه می‌کند.

4) چغندر
یک ماده غذایی سرشار از فیبر که با چربی مبارزه می‌کند

چغندر، دلفریب‌ترین سبزی برای رژیم کاهش وزن است. این ماده غذایی، به شما کمک می‌کند تا آب اضافی از بدن شما خارج شده و در بدن تجمع پیدا نکند. همچنین، با چربی مبارزه می‌کند.
چغندر سرشار از فیبر می‌باشد. نیمی از این فیبر، محلول و نیم دیگر، نامحلول است و نقش بسیارمهمی در از بین بردن چربی دارند. همچنین، از فرد در برابر حملات قلبی و برخی از سرطان‌ها مثل سرطان روده بزرگ و نیز نواقص مادرزادی، محافظت می‌کند.

5) کلم
ماده غذایی که به سرعت به کاهش وزن منجر می‌شود

خوردن سوپ کلم به کاهش وزن سریع، کمک می‌کند. اگر هفت روز از سوپ کلم استفاده کنید، وزن شما کاهش پیدا می‌کند. این سبزی، کالری بسیار کمی دارد و حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی است.

6) هویج
سرشار از بتاکاروتن است و جایگزین سالمی برای چربی محسوب می‌شود

خوردن مقادیر زیاد هویج به کاهش وزن منجر می‌شود.
بتاکاروتن موجود در هویج، مانند یک جایگزین برای چربی عمل می‌نماید یعنی سس‌ها، سوپ‌ها، نان‌ها و کسرول‌ها را غلیظ‌تر می‌کند. بنابراین، دیگر هیچ نیازی به افزودن چربی یا خامه به این غذاها نیست.
هویج، حاوی فیبر می‌باشد که نیمی از آن، از نوع محلول است و به کاهش کلسترول خون، کمک می‌کند.

7) گل‌کلم
غذای کم‌چرب و کم‌کالری

این سبزی، به طور طبیعی، کم‌کالری و کم‌چرب است. بنابراین، از بابت خوردن آن نگران نباشید.

8) خیار
یک خوراکی مُدِر فوق‌العاده

این محصول مدر، مایعات را از بدن، خارج می‌کند. وقتی که از مقدار مناسب خیار استفاده شود، متابولیسم را بالا می‌برد، مایعات بدون استفاده را دفع و باعث تحریک از بین رفتن سلول‌های چربی می‌شود.
این ماده غذایی مدر، یک خصوصیت جالب توجه دارد و آن این که ذخایر بزرگ چربی را به قطعات کوچک‌تر می‌شکند تا به راحتی از بدن، دفع شوند. در طی این فرایند، بیشتر سلول‌های چربی از بدن، برداشته شده و همزمان، بدن شما، آب اضافی خود را نیز از دست می‌دهد.

9) کاهو
غذایی سرشار از آهن و منیزیم

مواد معدنی موجود در کاهو به طور مستقیم وارد سیستم ایمنی بدن شده و از شما در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. بدن از این مواد معدنی و ترکیبات موجود در کاهو برای تقویت خود و انتقال آنها به بافت‌ها و سلول‌ها استفاده می‌کند. همچنین، متابولیسم بدن را افزایش داده و سلول‌های چربی را از بین می‌برد.

10) پیاز
یک افزودنی ارزشمند در رژیم غذایی

مانند سیر، پیاز نیز حاوی روغن‌ها و مواد معدنی است که به شکستن چربی‌ها و افزایش متابولیسم شما کمک می‌کند. پیاز، قدرت بیشتری نسبت به سیر دارد، لذا یک افزودنی بسیار مفید در رژیم غذایی شما محسوب می‌شود.

11) کدو تنبل
سبزی سرشار از فیبر

این سبزی، یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش وزن است. کدو تنبل، حاوی مقدار زیادی فیبر بوده و فقط 40 کالری دارد.

12) تربچه
مخاط غشاء بدن را تمیز می‌کند

تربچه مقدار زیادی منیزیم و آهن دارد. این مواد معدنی به ذوب شدن چربی در درون سلول‌ها کمک می‌کنند.

13)  ساردین
این ماده غذایی به شما احساس سیری داده و متابولیسم را بالا می‌برد

ساردین برای هر کسی که بخواهد وزن کم کند، یک نعمت به شمار می‌آید.
ساردین سرشار از پروتئین است که قند خون را ثابت نگه داشته و باعث احساس سیری و افزایش متابولیسم شما می‌شود.
همچنین، منبع بسیار خوب اسیدهای چرب امگا3 می‌باشد. امگا3 دستگاه قلبی–عروقی را تقویت کرده و خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد.

14) اسفناج
ماده غذایی مملو از فیبر

اسفناج در مقایسه با سایر سبزیجات برگ‌دار، دو برابر فیبر دارد. همچنین، منبع خوب آهن و سرشار از انواع مواد مغذی و ویتامین‌ها می‌باشد. در تهیه سالاد از اسفناج  استفاده کنید. این انتخاب، سالم‌تر بوده و به کاهش وزن شما نیز کمک می‌کند.

15) کدو سبز
یک ماده غذایی کم‌کالری

کدوی سبز در هر 100 گرم، 15 کالری دارد. این سبزی چندکاره و کالری‌سوز را می‌توانید به صورت بخارپز، پخته یا سرخ‌شده یا به هر روش دیگری که خودتان دوست دارید، میل نمایید. پس، کدوی سبز را وارد برنامه غذایی خود کنید تا به شکل مؤثری به کاهش وزن شما کمک کند.

16) مارچوبه
یک ماده غذایی طبیعی کاهنده وزن

مارچوبه یک ماده غذایی طبیعی برای کاهش وزن و یک خوراکی ایده‌آل برای خانم‌های جوان در طی سیکل قاعدگی آنها است. اسید فولیک موجود در مارچوبه، به جلوگیری از نواقص مادرزادی لوله عصبی، کمک می‌کند .
این ماده غذایی، حتی در مقادیر زیاد هم کالری کمی دارد. خوردن مقدار زیاد مارچوبه، گرسنگی را بدون اینکه به افزایش وزن شما منجر شود، فروکش می‌نماید.
مارچوبه، منبع خوب ویتامین E نیز می‌باشد. این ماده غذایی، حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام گلوتاتیون است که از بروز سرطان ممانعت می‌کند. مارچوبه برای درمان آرتریت و روماتیسم نیز مفید می‌باشد.

17) کرفس
یک ماده غذایی مملو از کلسیم

هر زمان که از کرفس استفاده می‌کنید، کلسیم موجود در آن به طور مستقیم وارد عمل شده و غدد داخلی را فعال می‌کند. هورمون‌های مترشحه از این غدد، چربی ذخیره شده در بدن را می‌شکنند.
مقادیر زیاد آهن و منیزیم موجود در کرفس، به پاکسازی بدن، کمک می‌کنند.

18) فلفل چیلی
متابولیسم را بالا می‌برد

فلفل چیلی فواید زیادی دارد، از کاهش درد آرتریت گرفته تا کاهش کلسترول در بدن. این ماده غذایی، متابولیسم را افزایش داده و به کاهش وزن کمک می‌کند.

19) سیر
به کاهش چربی‌های ناسالم و کلسترول، کمک می‌کند

سیر نیز حاوی مواد مُدِر طبیعی است که از آن، یک ماده غذایی چربی‌سوز می‌سازند. روغن‌‌های موجود در سیر، بدن را پاکسازی می‌کنند.
در طی این فرایند، حرکات دودی روده‌ها نیز بیشتر شده و به دفع چربی اضافی بدن کمک می‌نمایند. بنابراین، سیر بخورید و به بدنی لاغر دست پیدا کنید. سیر، اثرات ضد باکتری نیز بر روی بدن شما دارد.

20) چای سبز
یک راه حل فوق‌العاده برای لاغری

چای سبز، فواید بسیاری برای سلامتی دارد. این ماده غذایی، حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان بوده و به بهبود سلامت قلب، تقویت هضم غذا، تنظیم دمای بدن و قند خون، کمک  می‌کند.
متابولیسم شما با نوشیدن چای سبز، افزایش پیدا می‌کند. همچنین، چای سبز، اکسید شدن چربی را نیز بالا می‌برد و لذا به شما در کاهش وزن، کمک می‌کند.
توجه داشته باشید که برای کاهش وزن باید کالری بیشتری نسبت به کالری دریافتی خود، بسوزانید. این امر زمانی محقق می‌شود که شما از مواد غذایی چربی‌سوز استفاده کرده و فعالیت بدنی داشته باشید.

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش