حفظ وزن

حفظ وزن

چگونه وزن خود را برای همیشه ثابت نگه دارید

شما وزن خود را کاهش داده‌اید. ماهها تلاش کرده و آنرا حفظ نموده‌اید. از فواید آن لذت می‌برید. انرژی بیشتری دارید، کلسترول و چربی شما پایین است. فشار خون شما نیز متعادل است و به خود می‌بالید. اما در آن سوی ذهن شما یک ترس عذاب‌آور وجود دارد: آیا ممکن است همه وزن‌های از دست رفته، مجدداً باز گردند؟

حفظ وزن بسیار شبیه به کاهش وزن است و اصول هر دو یکسان است:

خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم

حفظ وزن همانند کاهش وزن مستلزم یک تعهد طولانی‌مدت است. به راستی حفظ موفقیت‌آمیز وزن نیازمند تغییرات مهم و پایدار در شیوه زندگی است.

اهداف و انگیزه خود را ارزیابی کنید:

روش کاهش وزن چگونه است؟ هم از لحاظ تعهد و هم برنامه، در مسیر موفق حفظ وزن، ابتدا انگیزه خود را مد نظر قرار دهید. چه چیزی شما را به کاهش وزن ترغیب می‌کند؟

اگر به جای یک رویداد کوتاه مدت، تعهد و پایبندی شما رسیدن به سلامت و تندرستی دراز‌مدت باشد، باید گفت شما همیشه در یک رقابت رو به جلو حرکت می‌کنید.

به طور کلی توجه بیشتر به سلامت به جای توجه صرف به ظاهر و قیافه، روشی بهتر برای رسیدن به موفقیت درازمدت است. به ویژه اگر به دنبال روشهایی باشید که همراه با کاهش وزن، احساس بهتری نیز به شما بدهد. همچنین تکیه بر فرآیند تغییر شیوه زندگی در مقایسه با نتیجه نهایی بسیار حائز اهمیت است. کاهش فقط 5% تا 10% وزن بدن می‌تواند به پاداش‌های سلامت‌بخش از جمله: پایین آمدن فشار خون، کلسترول، قند خون و کاهش خطر مشکلات مفصلی مثل آرتروز و پوکی استخوان بیانجامد.

با کم کردن وزن بیشتر می‌توانید سطح انرژی و عزت نفس خود را افزایش داده و دردها و ناراحتی‌های روزانه را از بین از برید.

راهکارهای موفق حفظ وزن:

زمانی که وزن خود را کاهش دادید، نباید دست از تلاش بردارید. حفظ وزن مستلزم انجام ورزش روزانه، برنامه غذایی سالم، تعهد و پایبندی طولانی‌مدت و هوشیاری دائم است.

برنامه ورزشی خود را ادامه دهید:

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای حفظ وزن خود انجام دهید، ادامه دادن برنامه ورزشی پر نشاط است. مطالعات نشان داده است که 30 تا 60 دقیقه فعالیت جسمی نسبتاً فشرده در روز می‌تواند کاهش وزن شما را حفظ کند.

فعالیتهای جسمی نسبتاً فشرده شامل پیاده‌روی و شنا می‌باشد.

از خوردن وعده‌ها و میان وعده‌های غذایی سالم لذت ببرید:

روی غذاهای کم‌کالری و مغذی مثل: میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار تمرکز بیشتری داشته باشید. از چربی‌های اشباع کمتر استفاده نموده و شیرینی‌جات و الکل را محدود نمایید. به یاد داشته باشید که هیچ یک از غذاها به تنهایی حاوی همه مواد مغذی مورد نیاز شما نیستند. بنابراین در طول روز از مواد غذایی متنوع استفاده کنید.

بدیهی است که می‌توان برخی از مواد غذایی چرب و پرکالری را بعضی اوقات به میزان کم خورد و از آن لذت برد. اما نکته مهم این است که غذاهایی را انتخاب نمایید که به حفظ وزن شما کمک کرده و برای سلامت شما مفید باشد.

غذاهایی را که باعث پرخوری شما می‌شود را شناخته و از خوردن آنها اجتناب کنید:

موقعیت‌ها و شرایطی که باعث تحریک پرخوری و خوردن خارج از کنترل شما می‌گردد را شناسایی کنید.

بهترین روش تشخیص اینگونه مواد غذایی و محرک های روانی پرخوری، خواندن مقالات مختلف در این زمینه است. به تدریج خواهید فهمید که این روش مفید است. آنچه می‌خورید، به چه میزان می‌خورید، چه موقع می‌خورید، چه احساسی دارید و چقدر گرسنه هستید را روی کاغذ بنویسید. پس از آن، باید به الگوهای موجود توجه کنید. زمانی که الگوها و محرک‌ها را بشناسید، می‌توانید برنامه‌ریزی کنید، به جلو گام بردارید و راههای مقابله با این شرایط و موقعیت‌ها را بیابید. این روش به شما کمک می‌کند که رفتارهای غذایی و خوراکی خود را شناخته و آنها را تحت کنترل درآورید.

مرتباً خود را وزن کنید:

افرادی که حداقل یکبار در هفته خود را وزن می‌کنند در فرآیند حفظ وزن موفق‌تر هستند. کنترل و اندازه‌گیری وزن، میزان تأثیر تلاش‌های شما را مشخص ساخته و به شما کمک می‌کند قبل از اینکه چاق‌تر شوید، اضافه‌وزن‌های اندک را کشف کنید.

پیگیر و ثابت‌قدم باشید:

پایبندی به برنامه وزن سالم در طی هفته، آخر هفته و در طی روزهای تعطیل، احتمال موفقیت درازمدت شما را افزایش می‌دهد.

یک شبکه حمایتی به وجود آورید:

داشتن حامی و پشتیبان، خواه یک دوست، اعضاء خانواده یا گروههای حرفه‌ای پشتیبان نهایتاً اختلاف بین موفقیت و شکست را نشان می‌دهد.

بهترین برنامه :

اگر واقعاً قصد کاهش وزن و حفظ آن را دارید، بهترین روش تغییر شیوه زندگی و پیروی از یک برنامه رژیم غذایی لذت‌بخش و در عین حال سالم و کم‌کالری است.

این روش منجر به کاهش وزن پایدار می‌شود.

خبر خوب این که حفظ وزن در طول یک دوره زمانی راحت‌تر است. پس از 2 تا 5 سال روند کاهش و حفظ وزن مشهودتر است. برنامه‌ریزی و تلاش‌های خود در جهت دستیابی و حفظ وزن سالم را ادامه دهید اما فراموش نکنید که پاداش و تشویق نیز بسیار مهم است.

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش