رژیم‌های لاغری در ایران

روش های لاغری در ایران در میان مردم بویژه زنان بسیار مرسوم است . در این گزارش می خواهیم انواع روش های لاغری در ایران و مناسب ترین روش را معرفی كنیم .

داروهای ضد اشتها:

این نوع داروها باعث كاهش تمایل به غذا خوردن و كاهش موقتی وزن در افراد می شود. اما بعد از قطع دارو، اشتها به حالت اول برگشته و وزن نیز دوباره افزایش می یابد. از طرفی در این روش فرد دچار سوءتغذیه و عوارضی مانند ریزش مو، ضعف و افسردگی می شود. این روش درمان مناسبی نیست زیرا مشكل چاقی با دارو و كم خوردن حل نمی شود

پودرهای مكمل غذایی:

این پودرها حاوی انواع مواد مغذی و فیبر است كه می تواند جایگزین مواد مغذی موردنیاز بدن شود. این روش هم درمان مناسبی برای چاقی نیست زیرا اولا فرد چاق نمی تواند همیشه از این پودرها استفاده كند. و نیز هزینه سنگینی در پی خواهد داشت و بعد از مدتی فرد مجبور به ترك آن می شود و عادات غذایی گذشته را ادامه می دهد.

داروهای جدید كه باعث می شود چربی از طریق دستگاه گوارش جذب نشود. این روش هم روش مناسبی برای درمان نیست . زیرا اولا بیشتر مواد غذایی مصرفی در ایران مواد قندی و نشاسته یی است و این دارو تاثیری در عدم جذب آن ندارد. بنابراین تنها با كاهش جذب چربی نمی توان با چاقی مبارزه كرد. همچنین هزینه این داروها نیز سنگین است و این موضوع باعث می شود كه مدت مصرف آن خیلی كوتاه باشد.

كاهش وزن از طریق محلول های لاغری ، ژل ، كرم ، صابون و… این شیوه هم تنها منجر به تعریق در مناطقی از بدن شده و در عمل تغییری در مقدار چربی موجود در بدن افراد چاق انجام نمی دهد و بعد از مدت كوتاهی وزن به حالت اول برمی گردد.

سونا:

سونا یكی از روش های شایع برای كاهش وزن در ایران است . گرمای زیاد موجود در سونا باعث افزایش دمای بدن و تعریق شده ، در نتیجه در مدتی كه فرد داخل سونا قرار دارد، مقدار زیادی آب از راه تعریق از دست می دهد. بنابراین وزن زیادی را در این مدت از دست می دهد. اما این كاهش وزن از كاهش چربی نیست بلكه به شكل كاذب بوده و بعد از مدتی كوتاه با نوشیدن آب ، وزن به حالت اول برمی گردد. برای اثبات این ادعا كافی است مقداری چربی حیوانی تهیه كرده و پس از وزن كردن ، داخل سونا قرار دهید. بعد از چند ساعت آن را از سونا خارج كرده و دوباره وزن كنید. خواهید دید كه هیچ تغییری در حجم و وزن چربی ایجاد نشده است .

شكم بندهای لاغری و پوششی پلاستیكی:

این روش هم با افزایش حرارت به صورت موضعی باعث افزایش تعریق شده ، بنابراین آب بین سلولی و آب چربی شكم و اطراف آن از دست می رود. اما چربی شكم دست نخورده سر جای خودش باقی است و بعد از مدت كوتاهی با مصرف آب دوباره وزن به حال اول برمی گردد.

تشك های برقی (ترمودرمی ):

این روش هم درست مثل روش قبلی فقط باعث كاهش آب بدن و كاهش كاذب وزن می شود.

دستگاه الكتریكی (فارادیك ) یا كمربندهای ماهواره یی : این روش جدیدتر از انواع دیگر است . این دستگاه دارای پدهایی مانند دستگاه نوارقلب است كه به غیر از نقاط حساس جنسی به نقاط دیگر وصل شده و عضلات آن ناحیه را وادار به انقباض و فعالیت می كند و فرد را وادار می كند كه عضلات خود را منقبض و منبسط كند. این روش روی كسانی كه تنبل هستند و حوصله تحرك و فعالیت ندارند یا افرادی كه تحرك فیزیكی آنان توسط پزشك منع شده خوب است . این روش هم درمان مناسبی برای كاهش وزن نیست زیرا لازمه تاؤیرگذاری آن استفاده دایمی است كه خسته كننده است .

طب سوزنی:

این روش از روش های قدیمی است و با قراردادن سوزن هایی در نقاط مختلف بدن باعث كاهش اشتها می شود. این روش موجب سوءتغذیه شده همچنین با برداشتن سوزن ها اشتهای فرد باز می شود.

ماساژ (ویبراتور یا جی فایو):

از طریق دست یا تسمه های لرزاننده ، منطقه موردنظر بدن را ماساژ داده و می تواند در رفع سلولیت موثر باشد. اما روش مطمئنی برای از بین بردن چربی نیست .

آب درمانی:

آب درمانی هم یكی از روش های قدیمی است و فقط از آب و مایعات استفاده می شود. در این روش نیز فرد به دلیل عدم خوردن غذا، مبتلا به اختلالات گوارشی شده و حس خوردن در او بشدت بالا می رود و نتیجه آن بازگشتن به وزن قبلی است .

كاهش وزن از طریق ورزش:

ورزش یكی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده آل است . كاهش وزن فقط از طریق ورزش مشكل و دشوار است . مثلا برای از دست دادن یك كیلوگرم چربی بدن ، باید ۳۰ ساعت پیاده روی كرد كه از نظر زمان و امكانات لازم شاید برای ما مقدور نباشد.

كاهش وزن از طریق رژیم غذایی:

معمولا افراد برای كاهش وزن از این طریق به شیوه هایی رو می آورند كه نه تنها تاثیر مثبتی در كاهش وزن آنها نمی گذارد، بلكه آنها را دچار سوءتغذیه نیز می كند، مانند رژیمهای تك خوری .

حذف یك وعده غذایی و با كاهش مصرف در وعده های غذایی از جمله این روشهاست . با حذف وعده غذایی فرد دچار كاهش قند خون و كاهش كارایی روزانه و حتی ابتلا به پرخاشگری می شود و در وعده های بعدی هم با پرخوری آن را جبران می كند. ضمن آنكه در روش كاهش میزان مصرف در وعده های غذایی ، فرد به اندازه كافی مواد مغذی مورد نیاز مصرف نمی كند و دچار سوءتغذیه می شود.

بهترین شیوه در این میان ، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است كه در آن تمام مواد مغذی موردنیاز بدن در رژیم غذایی تامین می شود. این برنامه غذایی توسط كارشناسان ، متخصصان و پزشكان پایه ریزی می شود.

كاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش:

این روش بهترین و اصولی ترین روش برای كاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است . در این روش از یك رژیم غذیی برنامه ریزی شده همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده روی) استفاده می شود. در این روش از مواد مغذی موردنیاز استفاده می شود و خطر سوءتغذیه وجود ندارد و از طرفی با ورزش مناسب روند كاهش وزن تسریع می گردد.

این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می آورد و عوارضی مانند ریزش مو، چروكیدگی پوست و… را در پی نخواهد داشت . باید متوجه باشید در طی رژیم برنامه ریزی شده متخصصان تغذیه ، عادت غذایی گذشته را ترك گویید و به عادت غذایی جدید انس بگیرید، كه این بهترین اصل در درمان چاقی است . اخیرا پزشكان كشورهای اروپایی با فرستادن بالن به داخل معده فردی كه ۱۸۰ كیلوگرم وزن داشت را مورد جراحی قرار داده و مقداری از روده و حجم معده این فرد را كم كردند تا جذب موادغذایی در این فرد كم شود. این تصمیمات متخصصان بر این اساس است كه ادامه زندگی فرد با وضعیت فعلی را قرین با مخاطراتی می بینند.

ویدا پیر علیزاده

منبع: آفتاب

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش