کاهش وزن احتمال بروز آرتروز زانو را تا پنجاه درصد کاهش می‌دهد

به دلیل اینکه چاقی و افزایش وزن یکی از مهمترین عوامل بروز آرتروز زانو است، لذا با کاهش وزن می توان احتمال ابتلا به این بیماری را تا 50 درصد کاهش داد.

هادی شجاعی،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: آرتروز زانو از شایعترین بیماری های مفصلی است که در افراد بالای 65 بیشتر دیده می شود.
وی گفت: در آرتروز زانو، ستون مفصلی صاف و صیقلی زانو، دچار تخریب و ناصافی شده و به این دلیل فرد باید درد زیادی را تحمل کند.

شجاعی با بیان اینکه در مراحل اولیه این بیماری می توان با استفاده از اصلاح شیوه زندگی، کاهش وزن و انجام ندادن حرکات سخت ورزشی احتمال ایجاد دردهای شدید را کاهش داد، تصریح کرد: کاهش وزن به میزان پنج کیلوگرم می تواند احتمال بروز آرتروز زانو را تا 50 درصد بویژه در افراد میانسال کاهش دهد.

وی یادآور شد: چاقی از مهمترین عوامل خطر ابتلا به آرتروز در زانو است و کاهش وزن می تواند با جلوگیری از سائیدگی مفاصل و سطوح استخوانی، احتمال آرتروز را کاهش قابل توجهی دهد.

شجاعی تأکید کرد: مطالعات نشان می دهد که ضربه های شدید و استفاده مکرر از مفصل نیز احتمال بروز آرتروز زانو را افزایش می دهد،در ضمن افزایش سن نیز از عوامل خطر اصلی این بیماری محسوب می شود، بطوریکه در سنین بعد از 65 سال احتمال بروز آرتروز زانو، بیش از 68 درصد افزایش می یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش