کاهش وزن به سلامت قلب کمک می‌کند

تحقیقات محققان انگلیسی نشان می‌دهد کاهش وزن می‌تواند ساختار قلب را دوباره جوان کند.

نکته جالب توجه این است که این موضوع با چگونگی کاهش وزن تفاوتی نمی‌کند و در هر صورت با کاهش وزن می‌توان کمک مؤثری به سلامت قلب کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد زمانی که افراد چاق وزن خود را کاهش دهند عضلات قلب آن‌ها نیز لاغرتر می‌شوند و کارآیی آن‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند زمانی که افراد با کمک جراحی یا با رژیم‌های غذایی وزن خود را کاهش می‌دهند میزان عملکرد بد و ناهنجاری در قلب آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

محققان دانشگاه آکسفورد برای بررسی این موضوع با استفاده از MRI اطلاعاتی را در مورد 37 بیمار چاق که در حال کاهش وزن بودند و 20 انسان با وزن متعادل جمع‌آوری کردند. آن‌ها در طی این بررسی متوجه شدند دیواره بطن راست و چپ قلب و قسمت‌هایی از قلب که وظیفه پمپاژ خون را به عهده دارند در افراد چاق بسیار ضخیم است. هم‌چنین آن‌ها متوجه شدند قلب افراد چاق توانایی کمتری برای نگهداری خون در بین ضربان‌ها دارد و هم‌چنین کمتر می‌تواند در بین ضربان‌ها به استراحت بپردازد.

یک سال بعد زمانی که این بیماران چاق وزن خود را کاهش دادند دانشمندان متوجه شدند توانایی قلب برای نگهداری خون بیشتر افزایش و میزان ضخامت ماهیچه‌های قلب به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

به همین دلیل دانشمندان پی بردند با کاهش وزن می‌توان از بروز بسیاری از مرگ‌ومیرها بر اثر بیماری‌های قلبی جلوگیری کرد و جان بسیاری را از خطر مرگ نجات داد.

دکتر کریستین رن استاد دانشگاه نیویورک در این باره گفت: دقیقاً به همین دلیل است که بسیاری از افراد چاق دچار حملات قلبی و مرگ ناگهانی می‌شوند.

بسیاری از افراد چاق تصور می‌کنند خطر چندانی آن‌ها را تهدید نمی‌کند و کاملاً سالم هستند اما زمانی که قلب این افراد مورد معاینه قرار می‌گیرد متوجه می‌شویم عملکرد دریچه‌های قلب بسیار ضعیف و غیر طبیعی است. کاهش وزن می‌تواند به این افراد کمک کند اما دانشمندان معتقدند در بسیاری از موارد کاهش وزن مشکل اصلی این بیماران نیست بلکه مسئله اصلی حفظ این وزن است. بسیاری از چاق‌ها زمانی که به وزن عادی می‌رسند دیگر پایبندی چندانی به رژیم غذایی خود نشان نمی‌دهند و دوباره دچار اضافه وزن می‌شوند.

عمل‌ جراحی قلب بسیار پرهزینه و گران‌قیمت است و یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از این اعمال جراحی کاهش وزن است.

منبع: خبر آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش