تبلیغات لاغری سلامت دختران را به مخاطره انداخته است

تبلیغات گسترده درباره لاغری و تیترهای وسوسه انگیز مقالات در برخی از مجلات تغذیه ای از جمله اینكه «بدنی كه دوست دارید داشته باشید» یا «وزن رویایی خود را به دست بیاورید»، كه با وعده های دلچسب، دختران نوجوان را اغوا می كنند، برای سلامت دختران خطرناك است.

تحقیقات جدید نشان می دهد این قبیل مقالات درباره رژیم غذایی و كاهش وزن كه اغلب مورد توجه و علاقه دختران جوان و نوجوان است، می توانند در آینده تاثیرات خطرناكی بر روی سلامت دختران داشته باشند.

بر اساس مطالعات انجام شده در بین دختران نوجوانی كه اغلب این قبیل مقالات را درباره رژیم غذایی مطالعه می كنند نسبت به دخترانی كه هرگز این مجلات را مطالعه نمی كنند، احتمال بسیار بیشتری وجود دارد كه ظرف پنج سال به انجام اقدامات افراطی برای كاهش وزن از جمله ایجاد حالت تهوع دست بزنند. مطالعات نشان می دهد در بین دختران دبیرستانی كه این مقالات را می خوانند احتمال تلاش برای كاهش وزن از راه نخوردن غذا و یا حتی مصرف سیگار دو برابر بیشتر از سایر دختران است.

به علاوه در بین این دختران احتمال دست زدن به اقداماتی از جمله مصرف داروهای تهوع آور و نیز مسهل سه برابر بیشتر از دخترانی است كه این متون را نمی خوانند.

نتایج این بررسی ها نشان داد: تنها ۱۴ درصد از پسران در مقابل ۴۴ درصد از دختران این گونه مقالات را به طور مداوم مطالعه می كردند. به علاوه در رفتارهای تغذیه ای پسرانی كه این مقالات را می خواندند تاثیراتی مشابه با دختران مشاهده نشد.

روزنامه جوان

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش