داروی لاغری سوپراسلیم و اسلیم دیت مورد تایید وزارت بهداشت نیست

داروی لاغری «سوپراسلیم» و «اسلیم دیت» كه به طور غیرقانونی در بازار وجود دارد، مورد تایید وزارت بهداشت نیست و می تواند عوارض زا باشد.

دكتر مهران ولایی، مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی ایران با بیان این مطلب اظهار كرد: داروی لاغری كه به صورت مجاز چند سالی وارد بازار ایران شده، دارویی به نام «اسلیم لس» و «لیپواسلیم» است كه در سه نوع و طعم متفاوت در داروخانه ها توزیع می شود.

وی با بیان اینكه این دارو برای كم كردن وزن استفاده می شود، اظهار كرد: این دارو نوعی فیبر است كه معده را پر می كند و موجب سیری كاذب فرد و پایین آمدن چربی خون می شود.
مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشكی ایران تصریح كرد: متأسفانه داروی دیگری با نام «سوپراسلیم» و «اسلیم دیت» به طور قاچاق وارد كشور شده و تاكنون هیچ تائیدیه ای از وزارت بهداشت دریافت نكرده است. این داروها از كشورهای چین و تایوان وارد می شوند و به صورت غیرقانونی در بازار وجود دارد. ضمنا در مورد این داروها از طریق ماهواره و اینترنت تبلیغات شده است.

● داروی لاغری «سوپراسلیم» موجب افسردگی و ضعف شدید می شود

دكتر كیوان الچیان، متخصص بیماری های داخلی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران هم با بیان اینكه داروی لاغری «سوپراسلیم» كه در حال حاضر در بازار با قیمت های متفاوت توزیع می شود، موجب ضعف شدید و افسردگی می شود، اظهار كرد: اخیراً دارویی به نام «سوپراسلیم» از چین به طور غیرقانونی وارد امارات و از دبی وارد ایران می شود كه دقیقا مشخص نیست حاوی چه ماده دارویی است و تركیبات آن روی برچسب نوشته نشده است.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت این دارو را تائید نكرده است، گفت: افرادی كه این دارو را مصرف كرده اند دچار تهوع، بی اشتهایی، ضعف شدید و در برخی موارد افسردگی و سردرد شده اند. توصیه می شود مردم قبل از استفاده از هر نوع قرص و دارویی به آرم وزارت بهداشت توجه و با پزشك هماهنگ كنند.
این متخصص داخلی تصریح كرد: بیشترین حجمی كه برای لاغری در مراحل اولیه از دست می رود آب بدن است و در مراحل بعدی ممكن است چربی از دست برود.

خبرگزارى ايسنا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش