لاغری و زیبایی

نتیجه گیری در مورد تعریف “زشتی” اندام خیلی راحت بدست می آید: زن چاق، کاملا بی ریخت است و جذابیت جنسی ندارد. حتی زنی که هیکل متوسط و معمولی دارد، نسبتا چاق محسوب می شود…
در رقابت شدیدی که از چند دهه پیش میان سلامت زنان و زیبایی آنان آغاز شده، اولین پیروزی رسمی به نفع سلامت زنان در ماه جاری ثبت شد. گردانندگان یک نمایش جهانی مد که سالانه در شهر مادرید در اسپانیا برگزار می شود، اعلام کردند که از پذیرفتن مانکن های بسیار لاغر در نمایش معذورند زیرا که برخی از مانکن ها بقدری لاغر هستند که به جای نشان دادن زیبایی اندام، نمایانگر ظاهری بیمار بشمار می روند. حدود سی در صد مانکن هایی که سال پیش در این نمایش شرکت داشته اند، امسال از شرکت در آن محروم شده اند چرا که نسبت وزن و قد آنها پایین تر از میزان لازم برای سلامت آنان است.
گرچه بسیاری از طراحان لباس و مانکن ها به این تصمیم گیری که موفقیتی برای مدافعین سلامتی زنان بشمار می رود اعتراض کرده اند. اما گردانندگان این نمایش تاکید کرده اند که مانکن هایی را که ظاهر بسیار لاغر و بیمارگونه دارند به نمایش راه نخواهند داد چرا که سلامت زنان از زیبایی مهمتر است و تاکید این نمایش بر روی کیفیت طرح ها ولباس های ارائه شده خواهد بود، و نه تبلیغ لاغری بیمارگونه برای زنان. به گفته مدیر گرداننده نمایش سالانه مد در مادرید، “شاید این تصمیم گیری باعث تعجب بسیاری شود، اما برای سلامت اهمیت دارد.” و به این ترتیب این تصمیم گیری به عنوان اولین گام رسمی بر تاکید اهمیت سلامت زنان و مخالفت با تبلیغ لاغری بیمارگونه به عنوان “زیبایی زنانه” ثبت شد.
این خبر توسط سی ان ان و به نقل از خبرگزاری معتبر رویتر گزارش شده است و نشان می دهد که برای اولین بار، برخی دست اندرکاران صنعت مد در زمینه تبلیغ زیبایی مسئولیت پذیرفته و اقدام به مبارزه با تبلیغ تصویرهای نادرست از زیبایی برای زنان کرده اند. کلیشه های تعریف شده از “زن زیبا” از طریق صنعت مد، مجله ها، فیلم های هالیوود، آگهی ها و بطور کلی رسانه های ارتباط جمعی بطور مرتب ارائه می شود. بر طبق این تعریف، اندام “زیبا”ی زنانه بیش از حد طبیعی لاغر است، یعنی از رژیم غذایی سالم برخوردار نیست. و زن خوش اندام هیچوقت یک شکم سیر غذا نمی خورد! این تصویر لاغری اندام بقدری در رسانه های گوناگون تکرار شده است که یکی از موازین “خوش اندامی” برای زن، لاغری بیش از حد طبیعی شده است.
بنابراین تعریف “زیبایی” اندام که مرتب از طریق همه رسانه ها تکرار می گردد، نتیجه گیری در مورد تعریف “زشتی” اندام خیلی راحت بدست می آید: زن چاق، کاملا بی ریخت است و جذابیت جنسی ندارد. حتی زنی که هیکل متوسط و معمولی دارد، نسبتا چاق محسوب می شود.

چاقی یا لاغری: مساله فمینیستی

زنان و دختران جوان در تلاش برای رسیدن به نورم “زیبایی اندام” رژیم غذایی می گیرند و گاه در این راه چنان به افراط پیش می روند که دچار بیماری های کم غذایی از جمله از دست دادن اشتهای طبیعی ( (Anorexia و تحریک مرتب معده برای استفراغ غذا (Bulimia) می شوند. در امریکا از هر پنج دختر دانشجو، یک نفر به بیماری کم غذایی دچار است و حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماریها جان می سپارند. این مساله بقدری رایج و نگران کننده است که در برخی از دانشگاه های امریکا، مواد غذایی رژیمی مثل سالاد در غذاخوری دانشگاه بطرز ماهرانه ای با مواد نشاسته ای آغشته می شود که دانشجویانی که تنها از سالاد تغذیه می کنند که لاغر بمانند، دچار بیماری کم غذایی نشوند.
کتاب “چاقی یک مساله فمینیستی است” (Fat is a Feminist Issue) نوشته سوزی ارباک (Susie Orbach) که متخصص روان درمانی است در سال ۱۹۷۸ چاپ شد. پیام این کتاب این بود که به جای پرخوری و سپس رژیم گرفتن، فرد باید فقط برای رفع گرسنگی غذا بخورد، و در واقع نیازی به رژیم غذایی نیست. گذشته از متخصصین بهداشت و تغذیه که کتاب ها و مقالات فراوانی درباره شیوه تغذیه سالم و پرهیز از رژیم های افراطی نوشته اند، فمینیست ها نیز در زمینه آشکار کردن مساله رژیم لاغری به عنوان یک مساله ضد زن، تلاش فراوانی کرده و دراین زمینه مطالب فراوانی نوشته اند.
پژوهشگران و فعالان فمینیست تلاش دارند این حقیقت را که معیار لاغری برای زیبایی اندام زنان کاملا مصنوعی بوده و با واقعیت زندگی طبیعی همخوان نیست، به میان مردم برده و با معیارهای ساختگی و غیرطبیعی زیبایی مبارزه کنند. آنها بطور نمونه به عروسک باربی (Barbie) اشاره می کنند که با قد بیش از ۲ متر، تنها ۴۶ کیلوگرم وزن دارد، در حالیکه متوسط قد و وزن زن امریکایی به ترتیب ۱۶۳ سانتیمتر و ۶۶ کیلوگرم است. اگر عروسک باربی در همان ابعاد جان می یافت، نمی توانست وزن خود را حمل کند، نمی توانست قاعدگی ماهانه داشته باشد، والبته بهیچوجه امکان باروری و بارداری نداشت.

● کنترل زن با ارائه کلیشه “زیبایی”

با این وجود هنوز باربی مظهر زیبایی زن حتی برای خود زنان است. بسیاری از زنان بدنبال رژیم غذایی بوده و برای “زیبا”سازی خود بر اساس نورم های تعریف شده توسط رسانه ها می کوشند. بطور نمونه، در امریکا همیشه ۲۰ درصد از زنان در رژیم غذایی بسرمی برند. اینکه چرا زنان بدین شدت به رژیم غذایی روی می آورند و لاغری به عنوان نورم زیبایی بصورتی چنین فراگیر در سراسر جهان پذیرفته شده، کاملا روشن نیست. اما آنچه روشن است رسانه ها نقش بسیار اساسی در این زمینه ایفا می کنند. شیوه کار رسانه ها در این زمینه چنان است که تحمیل این تعریف زیانبار از زیبایی بصورت زورگویی جنسیتی به زن دیده نمی شود، بلکه زن احساس می کند کاملا کنترل بدن خویش را در اختیار دارد و با میل خود و با لذت برای لاغری می کوشد. حتی برخی زنان آن را نوعی آزادی زن در تعریف شکل ظاهر خود دانسته و ایرادی در آن نمی بینند. اما این مساله در واقع ربطی به کنترل زن برروی بدن خویش ندارد، بلکه مربوط به چیزی است که به عنوان تعریف “زیبایی” به زن تحمیل می شود، تعریفی که با واقعیت زندگی تطبیق ندارد، کاملا ساختگی است، و دربسیاری موارد زیانبار بوده و نه تنها به کاهش اعتماد به نفس بلکه به انفعال فردی و اجتماعی آنان نیز می انجامد.
اگر تا نیمه سده بیستم، کنترل بر روی زن از طریق تعریف محدود نقش و جایگاه زن در خانواده و اجتماع و حتی تعریف شیوه مناسب رفتار برای زن در زندگی حتی در رابطه جنسی انجام می گرفت، امروزه این تعریف ها جای خود را به تعریف “زیبایی زنانه” و “جذابیت جنسی” برای شکل و قیافه و بدن زن داده است. جالب اینکه این کنترل از طریق خود زن بشیوه قانع کردن او در پذیرفتن معیار زیبایی صورت می گیرد. زن “زیبا” یعنی زنی که بلند قد و لاغر باشد، و پوستی روشن و بدون چروک داشته باشد. با همین تعریف از زیبایی است که همه صنعت های زیبایی سازی، از تولید لوازم آرایش گرفته تا لباس زیر و از موسسه های کمک به رژیم لاغری گرفته تا جراحی زیبایی، زنان را مورد استفاده قرار می دهند. اما اقتصاد تنها وجه قضیه نیست، بلکه زن از خودپذیری و دوست داشتن موجودیت خود محروم می شود و همیشه احساس ناخوشایند نارضایی از ظاهر خویش را چون باری سنگین بدوش می کشد. باری که مانع از تحرک اجتماعی وی و استفاده از توانایی های واقعی وی در جامعه می گردد.

● کلیشه جنسیتی برای تعریف “زیبایی”

در این مدل ساختگی ارائه شده از “زیبایی”، اندام زنانه توسط مانکن هایی تعریف می شود که وزن آنها ۲۰درصد کمتر از وزن معمولی متناسب با قد آنهاست. این مانکن ها حدود ۲۰ تا ۲۵ سال سن دارند، صورت هیچیک از آنها چروک ندارد، و قد هیچکدام آنها کوتاه نیست. و با این تصویر، زنی که باردار شود و بچه به دنیا آورد و طبیعت آثار مادری را بر شکم و پستان هایش بگذارد، جایی ندارد. همچنین زنی که پا به سن می گذارد و صورتش چروک برمی دارد، یا مویش سفید می شود، از تعریف “زیبایی” بشدت فاصله می گیرد. این درحالیست که “جذابیت” مرد هنوز به همان شیوه سنتی در “قدرت” او خلاصه شده و این قدرت تا حد معینی با بالارفتن سن افزایش می یابد!
کلیشه زیبایی تنها در القای مفهوم ساختگی زیبایی نیست که بکار می رود، بلکه در جهت گیری برداشت عموم از شخصیت زن نیز تاثیر دارد. “زیبایی” در کنار “خوبی” و “قابل اعتماد بودن” و یک سری ویژگی های مثبت دیگر تعریف می شود، چنانچه شخصیت های خوب فیلم های سینمایی همیشه از زیبایی خاصی برخوردارند. در عوض، “زشتی” و “بدی” نیز درکنار هم تعریف می شود. هر چقدر شخصیت های باهوش و دارای نقش مثبت در فیلم ها “خوش اندام” و “خوش سیما” هستند، افراد بدجنس یا بی عرضه یا احمق یا غیرقابل اعتماد در هالیوود با چهره ای زشت، یا هیکلی چاق، یا قد کوتاه، یا موی سفید ظاهر می شوند.
نکته جالب اینکه در میان اکثر زنان، لاغر شدن – صرف نظر از وزن طبیعی آنان نوعی دستاورد محسوب می شود. زنی که وزن کم می کند، ازسوی زنان همقطارش مورد تشویق و تحسین قرار می گیرد و امریکایی ها حتی برای آن ضرب المثل ساخته اند که “هر چقدر لاغر یا پولدار شوی، باز هم کم است”*. از همین رو همه حسرت و آرزوی لاغر شدن را دارند. اگر چه برای بسیاری افراد کاهش وزن برای حفظ سلامتی صورت می گیرد، اما وزن متناسب هرکسی متناسب با قد و استخوان بندی و ساخت ژنتیک وی تعریف می شود و زیاده روی در کاهش وزن بشدت برای سلامت جسمانی ضرر دارد.

● “زیبایی”: یک امر طبقاتی

در اکثر فرهنگ ها، زیبایی طبیعی با ویژگیهای قشر مرفه جامعه تعریف شده و می شود. در گذشته ای نه چندان دور، معیار زیبایی برای زن “سفید و کمی چاق” بود، چرا که کمی چاق بودن نشانه غذای کافی داشتن و در نتیجه، سلامت جسمانی و توانایی باروری بود. همچنین “سفید” بودن که حاصل دور بودن از آفتاب بود، به معنای از کار بیرون معاف بودن و درخانه استراحت کردن، یعنی نشانه بی نیازی از کار و دارایی و ثروت بود. به همین دلیل در بسیاری از فرهنگ ها، “سفید” بودن مورد حسرت همگان بوده و به عنوان نشانه رفاه مورد ستایش قرار می گرفته و “زیبا” شناخته شده است.
در حال حاضر در جوامع غربی، به عکس، “سفید” بودن به معنی دوربودن از طبیعت وآفتاب و ورزش نکردن است. از همین رو، ورزش کردن و لذت بردن از طبیعت و درنتیجه باصطلاح “برنزه” شدن مد شده است (بگذریم که تبعیض علیه رنگ تیره طبیعی پوست در بسیاری موارد همچنان پابرجاست.) همچنین چاقی نشانه پرخوری و بدغذایی است. افرادی که از غذاهای پرچربی و سرخ شده استفاده می کنند، و امکان تهیه غذای سالم مرکب از میزان متناسب مواد غذایی گوناگون را ندارند، یا به علت مشغله زیاد وقتی برای ورزش کردن پیدا نمی کنند، یا اینکه امکان پرداختن هزینه سالن ورزشی را ندارند، معمولا چاق می شوند. اینگونه افراد معمولا از قشرهای پایین هستند که بیشتر از غذاهای آماده و فوری fast food تغذیه می کنند، آگاهی و دقت لازم برای حفظ سلامت جسمانی را ندارند، و یا از امکانات ورزشی محروم هستند. در حالیکه افراد در قشرهای متوسط و بالا که از آگاهی برخوردار بوده و امکان پرداخت هزینه لازم برای غذای مناسب و امکانات ورزشی را دارند، برای حفظ سلامت خود از چاقی می پرهیزند.
اما امروزه متاسفانه لاغری بیمارگونه تبدیل به معیار زیبایی اندام زنانه شده است که هیچ ربطی به سلامت ندارد. یعنی اکثریت قریب به اتفاق زنان اگر غذای سالم بخورند و بطور مرتب ورزش کنند و کاملا مواظب سلامت جسمانی خود باشند، باز هم چنان اندام باصطلاح مانکنی نخواهند داشت. اما حتی بر اساس همین معیارهای ساختگی نیز، زیبایی یک امر طبقاتی است. زنان طبقه متوسط و بالا در تلاش برای کسب زیبایی، از شیوه های گوناگون استفاده می کنند که از رژیم غذایی و استفاده از لوازم آرایش گرفته تا جراحی بینی و کشیدن پوست صورت و بزرگ کردن سینه و کوچک کردن شکم و … را در بر می گیرد. اما زنان طبقات پایین تر که توان تامین مخارج “زیبایی” را ندارند، همچنان “نازیبا” باقی می مانند! به بیان دیگر، با پیشرفت تکنولوژی، داشتن “زیبایی” به یک امر طبقاتی تبدیل می شود. بعضی ها می توانند “زیبایی” صورت و اندام خود را تامین کنند، ولی اکثریت زنان جهان هرگز توان بدست آوردن “زیبایی” را نخواهند داشت.

● افزایش نارضایتی از خود

کلیشه های ارائه شده از جذابیت جنسی چنان تاثیرگذار است که بر اساس پژوهش های انجام شده در کشور امریکا، بسیاری از زنان از ظاهر خود ناراضی هستند، و این امر باعث کاهش اعتماد به نفس در آنان و افزایش نارضایی از خویش می گردد. طبیعی است که لاغری بیش از حد بسادگی به دست نمی آید و به تلاش و صرف وقت زیادی نیاز دارد. آیا زنی که به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارد، وافزون بر آن، بخش عمده ای از فکر و تلاش وی صرف زیباسازی هیکل و صورت خودش می شود، می تواند از جایگاه اجتماعی مناسب برخوردار باشد و نقش اجتماعی خود را با شایستگی ایفا کند؟
ارائه تصویر کلیشه ای ناهمخوان با طبیعت از زیبایی زن نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس زنان می گردد و موقعیت اجتماعی زنان را متزلزل می سازد، بلکه برروی نقش زن در خانواده نیز بی تاثیر نیست وگاه تمایل به باردار شدن و زایمان و شیردادن به کودک را نیز در زنان کاهش می دهد. این تصویر نادرست از “زیبایی”، احساس ناخوشایندی دائمی از ظاهر خود را به زنان القا می کند، و زنی که دائم دچار احساس نارضایتی از خویش است، چگونه می تواند توانایی های خود را به دیگران ثابت کند و نقش برابر با مرد را در جامعه ایفا نماید.

● قدرت، معیار زیبایی مردانه

مردان هنوز از پیروی از کلیشه زیبایی برای جذاب ساختن ظاهر خود دور هستند. اگرچه تبلیغ های کاشتن مو برای مردان طاس افزایش چشمگیری داشته و استفاده از رنگ مو در میان مردان – برای حفظ ظاهر جوان – رواج یافته، اما توجه شدید به زیبایی اندام در میان مردان آنچنان که در میان زنان شایع است، وجود ندارد. بطور نمونه تنها ده درصد از بیماران کم غذایی را مردان تشکیل می دهند. این امر به طور عمده از آن روست که مردان به منابع قدرت فراوانی جز “زیبایی” دسترسی دارند، در حالیکه منبع عمده قدرت برای بسیاری از زنان هنوز “زیبایی” است.
گذشته از آن، سکس و فعالیت جنسی بطور مداوم توسط هالیوود و صنعت سکس و پورنوگرافی تبلیغ می شود. پیام این تبلیغات برای مردان، “لذت بردن” از جنس متقابل است، در حالیکه برای زنان دارابودن “جذابیت سکسی” در رابطه جنسی اساسی جلوه داده می شود. به بیان دیگر، تبلیغ سکس برای هر دو جنس بر روی زیبایی ظاهری زن تاکید دارد.
پژوهش های انجام شده در امریکا نشان داده است که زنانی که از استقلال مالی برخوردار هستند، تمایل چندانی به رژیم های لاغری نشان نمی دهند. وضعیت اقتصادی، میزان استقلال اقتصادی و کنترل فرد برروی زندگی خویش بطور عمده در میزان اعتماد به نفس، و در زمینه مراقبت از خویش، در سلامت روانی و جسمانی زنان تاثیر گذار است.

● تلاش ها ادامه می یابد

امروزه فمینیست ها بطور عمده برای تعریف گونه گونی زیبایی و ستایش اشکال و وجوه گوناگون زیبایی با توجه به ویژگی های نژادی متفاوت و تفاوت های فردی تلاش می کنند. چرا که نارضایتی زن از ظاهرخویش، یکی از شیوه های پنهان زن ستیزی است. زنان باید بیاموزند که خود را دوست داشته باشند. در این زمینه، پزشکان و روان شناسان و متخصصین بهداشت و تغذیه نیز در کنار فمینیست ها گام برمی دارند و بر اهمیت سلامتی و حفظ اعتماد به نفس برای حفظ سلامتی تاکید کرده و خوش اندامی را در بدن سالم تعریف می کنند.
خوشبختانه بسیاری از این تلاش ها تاحدودی ثمربخش بوده است. بطور نمونه در امریکا چندین دهه است که زنان سیاه پوست نیز به عنوان ملکه زیبایی در مسابقات سراسری برگزیده می شوند. هنرپیشه های زن چاقی هستند که بسیار معروف شده اند و بدون شرم درباره هیکل خود صحبت می کنند. برخی از آنان مانند کوئین لطیفه Queen Latifah با وجود هیکل چاق، نقش های جذاب و سکسی ایفا می کنند. نیز بتدریج تعریف زیبایی با واقعیت مادری همخوانی می یابد و مادرشدن و بچه دارشدن در میان ستاره های هالیوود حتی مد شده است و عکس بسیاری از آنها در دوران حاملگی یا درکنار فرزندانشان برروی مجله ها چاپ می شود. اندام زن حامله نیز زیبا محسوب می شود و از چند سال پیش که تصویر شکم حامله دمی مور Demi Moore، هنرپیشه معروف هالیوود بطور برهنه برروی جلد مجله چاپ شد، نشان دادن شکم حامله نه تنها زشت نیست، بلکه زیبا شمرده می شود.
اما این همه مانع از ستایش کم وزنی و لاغری در فرهنگ عامه نشده است و حتی مادران سعی در لاغر شدن و دورانداختن نشانه های مادری از روی شکم و سینه خود از طریق جراحی دارند. از همین رو، نیاز به تلاش های جدی تر برای مبارزه با تبلیغ “لاغری” به عنوان معیار “زیبایی” احساس می شود و متخصصین و مسئولین بهداشت عمومی نیز باید بطور جدی تر در تبلیغ سلامتی و آفرینش سنجش های جدیدی برای زیبایی بکوشند. اقدام اخیر گردانندگان نمایش مد در مادرید اسپانیا در همین زمینه است. آنها برنامه ریزی کرده اند که همه مانکن ها پیش از پذیرفته شدن برای شرکت در نمایش مد، باید مورد آزمایش پزشکی قرار گرفته و گواهی تایید سلامت دریافت کنند. با توجه به فراگیری کلیشه های “زیبایی” در جهان، به نظر می رسد که نیاز به اینگونه گام های جدی و رسمی ضروری است.
کارمن گونزالس، مسئول یکی از سازمان های غیردولتی مبارزه با بیماری های کم غذایی در اسپانیا که سالهاست برای وضع چنین مقرراتی در نمایش مد تلاش کرده است، می گوید که “اگر طراحان لباس و مانکن ها این مقررات را رعایت نکنند، ما باید تلاش کنیم که همانند مساله سیگار کشیدن و منع آن در اماکن عمومی، قانون جدی در این زمینه وضع شود.”

منبع: زنان

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش