نیوریورکی‌ها به دنبال وضع مالیات بر نوشابه‌های گازدار

نیویورک به دنبال وضع به اصطلاح “مالیات چربی” بر صنعت نوشابه‌های گازدار است، زیرا نوشابه‌های شیرین مسئول افزایش چاقی در سراسر آمریکا هستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ریچارد دینس، مسئول بهداشت ایالتی در نیویورک، با اعلام این موضوع، از “فرصتی طلایی” برای وضع این مالیات سخن گفت.
او گفت:‌ “قیمت‌های پایین این نوشابه‌های شیرین‌شده با قند، دسترسی گسترده به آنها، و بازاریابی گسترده برای این فراورده‌ها،‌ مانعی اساسی در مقابل سلامت و خطر واضح و حاضر برای آینده کودکان ماست.”
او چاقی را “بزرگترین چالش بهداشت عمومی در این دهه و چند دهه بعدی خواند.”
مقامات عمومی در نیویورک و سایر ایالت‌های آمریکا که فراخوان مشابهی را اعلام می‌کنند، انتظار دارند این مالیات هم بر رژیم غذایی افراد اثر بگذارد و صندوق مالیات‌ها را که بر اثر رکود اقتصادی خالی مانده است، پر کند.
مایکل بلومبرگ،‌ شهردار نیویورک هم که به خاطر پیکارش با سیگار در این شهر شهرت دارد، نیز از این مالیات حمایت کرد و گفت: “مالیات بر نوشابه‌های گازدار زندگی‌ها را نجات می‌دهد و از افزایش هزینه‌های بهداشتی جلوگیری می‌کند.”
حدود 20 درصد کودکان آمریکایی میان 6 تا 19 سال دچار چاقی هستند، که زمینه‌ساز دیابت، بیماری قلبی و سایر مشکلات بهداشتی است.
کارشناسان علاوه بر ورزش ناکافی عادت خوردن فست فودها را با نوشابه‌های گازدار بسیار شیرین را به خصوص در میان فقرا را زمینه‌ساز این همه‌گیری چاقی می‌دانند.

منبع: همشهری آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش