هفت نکته مهم برای انتخاب غذای سالم‌تر در خارج از منزل

در صورت مصرف غذاهای سرخ شده، حتما از سبزی‌ها نیز در کنار آنها استفاده کنید. به جای مواد سرخ شده از نوع تنوری یا گریل شده آنها استفاده کنید.آب، دوغ كم نمك بدون گاز و نوشیدنی‌های کم‌شیرین و کم‌کالری سالم‌ترین نوشیدنی‌ها هستند

7 نکته مهم برای انتخاب غذای سالم‌تر در خارج از منزلدکتر پریسا ترابی، کارشناس مسوول اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: «یكی از معضلات شهرنشینی، مصرف غذاهای آماده غیرخانگی در فست‌فودفروشی‌ها و رستوران‌ها است كه به علل مختلف ممكن است سلامت انسان را با مخاطره مواجه سازد.» رییس سابق اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت ادامه داد با رعایت 7 نکته مهم به شرح زیر می‌توان غذای سالم‌تری انتخاب كرد:

1- روش پخت غذا: 

غذاهای سرخ شده مانند سیب‌زمینی سرخ‌کرده، همبرگر، مرغ سوخاری و… دارای مقدار زیادی روغن هستند و مصرف مکرر آنها سبب افزایش دریافت کالری و مستعد شدن برای اضافه وزن و چاقی می‌شود. بنابر این توصیه می‌شود مقدار و دفعات مصرف این نوع غذاها را کاهش دهید. در صورت مصرف غذاهای سرخ شده، حتما از سبزی‌ها نیز در کنار آنها استفاده کنید. به جای مواد سرخ شده از نوع تنوری یا گریل شده آنها استفاده کنید. سیب زمینی تنوری نیز جانشین مناسبی برای سیب زمینی سرخ کرده است.

2- نوع نوشیدنی: 

نوشابه‌های گازدار کولا علاوه بر ایجاد سیری کاذب و اختلال در هضم غذا، حاوی قند فراوان هستند. مصرف یک وعده نوشابه، مقدار زیادی کالری بدون تامین مواد مغذی ضروری، به بدن وارد می‌كند. آب، دوغ كم نمك بدون گاز و نوشیدنی‌های کم‌شیرین و کم‌کالری سالم‌ترین نوشیدنی‌ها هستند.

3- طعم‌دهنده‌های غذا: 

روی سالاد یا داخل ساندویچ‌ها و پیتزا از سس (مایونز، کچاپ و…) استفاده نکنید. اگر به طور معمول در غذاهای آماده سس به سالاد یا ساندویچ‌ها اضافه می‌شود از فروشنده یا تهیه‌کننده غذا بخواهید بدون اضافه کردن سس آن را آماده نماید. از سرکه یا آبلیمو و روغن زیتون برای طعم‌دار کردن سالاد استفاده کنید.

4- حجم غذا:

 یک وعده غذای فست‌فود به طور متوسط معادل هزار کیلوکالری یا بیشتر انرژی تولید می‌کند، یعنی حدود نیمی از کالری مورد نیاز روزانه! برای کاهش حجم غذای خود در رستوران‌های خارج از منزل یا فست‌فودفروشی‌ها می‌توانید از تهیه‌کننده یا فروشنده غذا بخواهید غذا را با اندازه کوچک تری تهیه کند یا محتویات داخل ساندویچ را کم کند. راه دیگر برای كم كردن حجم غذای مصرفی، شریک کردن دوست یا همراه خود در غذا است. همچنین می‌توانید بخشی از غذای خود را برای وعده بعد نگه دارید و با خود به منزل ببرید.

5- میزان نمک غذا:

 فست‌فودها ذاتا دارای نمک زیادی هستند که مصرف‌کننده را مستعد افزایش فشارخون می‌نماید. میزان نمک اضافه شده در سایر غذاهای تهیه شده در رستوران‌ها نیز خارج از کنترل ما است. بنابراین از اضافه کردن نمک به این غذاها پرهیز کنید.

6. وجود سبزی در کنار غذا یا داخل ساندویچ: 

معمولا برای استفاده بیشتر از مبلغی که برای خرید غذا پرداخت شده است، تمایل به بیشتر خوردن نیز وجود دارد. پس بهتر است از فروشنده بخواهید به جای محتویات ساندویچ مقدار سالاد سالم یا سبزی‌های بخارپز یا آبپز بیشتری برایتان بگذارد.

7- سرعت غذا خوردن: 

غذا را باید با تأنی جوید و از سریع خوردن غذا پرهیز کرد. قبل از اینکه کاملا احساس سیری و پری کنید دست از غذا خوردن بکشید و به دستگاه گوارش فرصت بدهید تا هضم و جذب مواد بهتر صورت بگیرد. در این صورت پس از صرف غذا احساس بهتری خواهید داشت.

منبع: سلامتیران

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش