شیوه‌های صحیح کاهش وزن در نوجوانان

بسیاری از نوجوانان شیوه‌های ناسالمی را برای کاهش وزن انتخاب می‌کنند در حالی که محققان می‌گویند با انجام راهکارهای بهداشتی و سالم این نوجوانان قادرند وزن بیشتری از دست بدهند. افزایش فعالیت‌های بدنی، کاهش مصرف نوشابه‌های گازدار و کنترل وزن توسط خود نوجوان، راه‌های بسیار موثری برای کنترل و حتی کاهش وزن در نوجوانان چاق است.
به گزارش هلث‌دی‌نیوز، محققان شیوه‌های کنترل وزن و عادات زندگی 130 نوجوان را مورد بررسی قرار دادند. از این میان 62 نفر در کاهش وزن موفق بوده و 68 نفر موفق نبودند. شیوه های کاهش وزن در این افراد به 4 دسته تقسیم شد. • رفتارهای سالم کنترل وزن، شامل کمتر خوردن و دریافت کم کالری، افزایش میزان ورزش، کمتر خوردن غذاهای آماده و چرب، نوشیدن کمتر نوشابه‌های گازدار، نوشیدن بیشتر آب، خوردن بیشتر میوه و سبزی و انجام فعالیت‌های مختلف بدنی بود. • رفتارهای ناسالم کنترل وزن شامل استفاده از مسهل‌ها، تهوع، استفراغ، استفاده از مدرها، سیگار کشیدن و عدم مصرف صبحانه بود. • تغییرات شدید رژیمی شامل استفاده از مکمل‌های مایع غذایی، رژیم غذایی بدون مشورت با پزشک، ناشتا ماندن و افزایش مصرف پروتئین‌ها بود. • رژیم دیگر شامل افزایش دریافت مقدار مشخصی کالری، شمارش میزان کالری، ثبت غذاهای دریافتی و مشورت با یک متخصص تغذیه بود. در مجموع درصد بالاتری از شرکت‌کنندگان که دچار کاهش وزن شده بودند در مقایسه با کسانی که وزن از دست نداده بودند، از 6 یا تعداد موارد بیشتری از رفتارهای سالم در کنترل وزن استفاده کرده بودند. تعداد کمی از نوجوانان که وزن از دست داده بودند گزارش کردند که از شیوه‌های کنترل وزن مشخص شده توسط پزشک استفاده کرده و یا با تغییرات زیاد رژیمی دچار کاهش وزن شده بودند. به گفته محققان کاهش وزن راه‌حل جادویی نمی‌خواهد، تغییر رفتار و شیوه زندگی نظیر مصرف میوه و سبزی و دریافت کمتر چربی و کاهش زندگی نشسته و بی‌تحرک نقش مهمی در کاهش وزن و کنترل آن دارد. نوجوانان توجه کنند: 5 راه رسیدن به وزن ایده‌آل رژیم گرفتن در دوران نوجوانی میان نوجوانان دختر و پسر مخصوصا دختران شایع است. اما رژیم گرفتن تنها راه رسیدن به وزن ایده‌آل یا کاهش وزن نیست. رژیم گرفتن یک شیوه گذرا و دوره‌ای است بنابراین نتیجه موقت هم در کاهش وزن دارد. بسیاری از افرادی که رژیم می‌گیرند مجددا وقتی به عادات غذایی قبلی برگردند، دچار افزایش وزن می‌شوند و وزنی مثل گذشته پیدا می‌کنند. اما بهترین راه کاهش وزن و از دست دادن وزن اضافی چیست؟ کاهش وزن زمانی موفقیت‌آمیز است که افراد عادات روزمره خود را تغییر ‌دهند. برای اینکه به وزن ایده‌آل خود برسید این 5 روش را به خاطر بسپارید:
1- ورزش کنید. انجام فعالیت‌های جسمی منظم موجب سوزانده شدن کالری شده و سبب ساخت توده‌های عضلانی می‌شود. سوخت کالری و ساخته شدن چربی به زیباتر شدن ظاهر شما و ایجاد حس خوب و کاهش وزن کمک می‌کند. پیاده‌روی با اعضای خانواده، دوچرخه سواری تا مدرسه یا محل کار، می‌تواند میزان فعالیت روزمره شما را افزایش دهد. اگر می‌خواهید کالری بیشتری بسوزانید، شوق فعالیت‌های خود را افزایش بدهید و ورزش‌های قدرتی انجام دهید. هر چه توده عضلانی بیشتر باشد، کالری بیشتری هم سوخته می‌شود حتی اگر شما به ورزش کردن پس از مدتی ادامه ندهید.
2- دوستی تان را با تلویزیون کمتر کنید. یکی از دلایل دیگری که افراد در طول روز کمتر ورزش می‌کنند تلویزیون است. خیلی از ما مدت زمان زیادی را در مقابل تلویزیون و کامپیوتر می‌گذرانیم. بنابراین کاهش زمان مشاهده تلویزیون به کمتر از دو ساعت در روز باعث می‌شود شما وقت بیشتری برای پیاده‌روی و ورزش داشته باشید.
3- روزانه 5 وعده میوه و سبزی بخورید میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. همچنین حاوی انواع فیبر بوده که باعث می‌شود شما زودتر احساس سیری کنید. وقتی میوه و سبزی بیشتر می‌خورید کمتر تمایل به خوردن غذاهای پرکالری و چرب و چیپس و غذاهای آماده دارید.
4- به وعده‌های غذایی خود توجه کنید اندازه هر وعده غذایی در 10 سال گذشته برای هر فرد بسیار افزایش یافته است و این دریافت بیش از حد کالری در بروز چاقی نقش مهمی داشته است. عامل مهم دیگر در وزن‌گیری افزایش استفاده از نوشیدنی‌های شیرین و آب‌میوه‌های شیرین است. بنابراین سعی کنید وعده غذایی خود را کوچک انتخاب کنید و به جای نوشیدنی‌های گازدار و شیرین از آب‌میوه‌های تازه و آب استفاده کنید.
5- از صبحانه خوردن فرار نکنید باخوردن صبحانه متابولیسم بدن شروع به فعالیت می‌کند، کالری سوخته شده و برای همه طول روز انرژی در بدن شما تولیدمی‌شود. افرادی که از صبحانه خوردن فرار می‌کنند، غالبا در طول روز گرسنه‌تر هستند و برای رفع گرسنگی به خوردن غذاهای زیادی روی می‌آورند. افرادی که از صبحانه خوردن طفره می‌روند معمولا چاق‌تر از افرادی هستند که صبحانه می‌خورند.

منبع: سلامتیران

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش