اكثر داروهای چاقی یا لاغری جنبه تجاری و تبلیغات دارند

دكتر ستار غانمی فرد مشاور تغذیه و رژیم درمانی با بیان مطلب فوق اظهاركرد: اینگونه داروها اغلب از طریق تبلیغات افراد را به خود جلب می كند كه هیچ تاثیری در مصرف كنندگان ندارد.

وی تغذیه مناسب را رعایت الگوهای تغذیه ای مناسب در رژیم غذایی دانست و افزود: رعایت هرم غذایی و وجود گروههای مختلف غذایی در تغذیه هر شخص متناسب با جنس، سن، استخوان بندی و قد می تواند تغذیه مناسب را فراهم كند.

دكتر غانمی فرد تصریح كرد: بر خلاف دیدگاه اكثر افراد كه لاغری را مطلوب عنوان می كنند در بیشتر موارد زمینه ایجاد مشكلات در افراد را فراهم می كند زیرا لاغری نشانگر عدم تامین نیازهای تغذیه ای افراد است كه می تواند در آینده مشكلاتی همچون پوكی استخوان، انواع كم خونی ها و در كودكان اختلال در رشد و یادگیری را ایجاد كند.

وی اظهار كرد: افراد لاغر معمولاً افراد حساس و زودرنج هستند كه زود عصبی و خسته می شوند.

این مشاور تغذیه در ادامه به بیماریهای شایع چاقی اشاره كرد و یادآور شد: بیماریهایی همچون آرتروز، دیابت، فشار خون، سكته های قلبی، مغزی و واریس ریشه در چاقی دارند كه در اینگونه موارد افراد اغلب پس از بیماری به پزشك مراجعه می كنند در صورتی كه پیشگیری همیشه بهترین راه است كه متاسفانه هنوز در ایران جایگاه خود را پیدا نكره است.

وی خاطرنشان كرد: تغذیه باید در قالب اصول و چهارچوب خاصی باشد به طوری كه در مورد افراد چاق با نخوردن غذا نه تنها مشكل شان برطرف نمی شود بلكه هزاران مشكل از جمله مشكلات گوارشی و كم خونی و غیره ایجاد می شود و درخصوص افراد لاغر اشتها به تنهایی كافی نیست بلكه باید برنامه غذایی خاصی رعایت شود.

دكتر غانمی فرد تغذیه را مادر پزشكی عنوان كرد و افزود: تغذیه نامناسب مهمترین عامل ایجاد بیماریها به شمار می رود به طوری كه كسی كه تغذیه مناسب داشته باشد از بسیاری بیماریها فاصله گرفته است.

وی تصریح كرد: اغلب مردم در كشور مشكل تغذیه ای دارند كه بسیاری از آن مطلع نیستند زیرا نه تنها چاقی و لاغری بلكه كم خونی افراد در معرض پوكی استخوان نیز به عنوان تغذیه نامناسب محسوب می شود.

این مشاور تغذیه آموزش برای تغذیه مناسب را به نفع مردم و دولت دانست و تصریح كرد: با تغذیه مناسب انواع بیماریها كاهش یافته و در نتیجه انجام اعمال جراحی و مصرف بسیاری از داورها كاهش می یابد.

وی در پایان مهمترین علل تغذیه نامناسب را بی اطلاعی مردم از روش تغذیه مناسب و مشكلات مالی عنوان كرد.

خبرگزارى ايسنا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش