ده درصد هزینه خانواده‌ها صرف درمان چاقی می‌شود

چاقی فقط خطرناک نیست بلکه گرانقیمت نیز هست. مطالعات نشان می‌دهد هزینه‌های پزشکی یک فرد چاق به طور میانگین 1400 دلار از یک فرد عادی در سال بیشتر است. مجموع هزینه‌های صرف شده برای مبارزه با چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن نزدیک به 147 میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود که نسبت به یک دهه گذشته تقریباً دوبرابر شده است.

این هزینه‌های بالا نشان از بالا رفتن هزینه‌های درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی وهزینه‌های صرف شده برای تناسب اندام و کاهش وزن است. این بررسی توسط دانشمندان دولت آمریکا و گروه تحقیقاتی بین‌المللی RTI صورت گرفته است.

اریک فینکلستین یکی از اقتصاددانان RTI در این باره گفت: تا زمانی که هزینه‌های مربوط به چاقی به درستی مدیریت نشود، نمی‌توان هزینه‌های روز افزون پزشکی را کنترل کرده و در مسیر درست هدایت کرد.

توماس فریدن مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها گفت: دو سوم آمریکایی‌ها در حال حاضر اضافه وزن دارند و به طور میانگین آنها بیش از 10 کیلو اضافه وزن دارند.

چاقی و دیابت یکی از مهم‌ترین دلایل بروز بیماری‌های قلبی هستند و به دلیل روند رو به رشد تعداد افراد چاق، هر روز افراد بیشتری به دلیل بیماری‌های قلبی و سکته جان خود را از دست می‌دهند.

باید در نظر داشت چاقی به تنهایی یک مشکل فردی یا اجتماعی نیست. این بیماری یک معضل ملی است که سبب می‌شود سالانه هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل کند. برای مقابله با این بیماری باید تلاش بیشتری صورت گیرد و دولت‌ها سعی کنند توجه بیشتری به این بیماری خطرناک و رو به افزایش نشان دهند. افزایش عرضه غذاهای سالم در اغذیه فروشی‌ها و مدارس، کاهش قیمت غذاهای اساسی و مورد نیاز مردم، تشویق مادران به تغذیه کودکانشان با شیر مادر که منجر به پیشگیری از بروز چاقی در دوران کودکی می‌شود و تلاش برای کاهش مصرف غذاهای چرب و کم فایده می‌تواند از راه‌های کاهش میزان چاقی در کشور باشد.

فریدن گفت: امروزه آمریکایی‌ها به طور متوسط در روز نسبت به دو یا سه دهه گذشته 250 کالری بیشتر غذا مصرف می‌کنند. دانشمندان تغذیه اعتقاد دارند مصرف شکلات و مایعات قبل از غذا می‌تواند اشتهای بدن را کاهش داده و به کم خوردن و کاهش وزن کمک کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان هزینه‌های صرف شده برای چاقی در مجموع 1/9 کل هزینه‌های پزشکی را به خود اختصاص می‌دهد و نسبت به سال 1998 میزان چاقی نزدیک به 37 درصد رشد
داشته است.

برای مثال بیماری دیابت سالانه 190 میلیارد دلار هزینه روی دست دولت آمریکا می‌گذارد و یکی از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری دیابت چاقی است. در همین حال درمان بیماران دیابتی که چاق هستند دشوارتر است.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد هزینه‌های درمانی افراد چاق بالاتر است و به همین دلیل بسیاری از آنها که قادر به پرداخت این هزینه‌ها نیستند نسبت به درمان آن بی‌توجهی نشان می‌دهند. همین عامل باعث می‌شود افراد چاق در آینده به بیماری‌های خطرناکی مانند دیابت و یا بیماری‌های قلبی دچار شوند.

به هر حال راه‌های مؤثری برای مبارزه با چاقی و تبعات آن وجود دارد و دولت می‌تواند با صرف هزینه برای کاهش میزان چاقی از صرف هزینه‌های بیشتر در آینده پیشگیری کند.

منبع: خبر آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش