ارتباط اضافه‌وزن و دردهای مزمن

به نظر می‌رسد کسانی که اضافه وزن دارند،‌ بیشتر از سایر افراد به دردهای مزمن مبتلا می‌شوند. اما این همه داستان نیست، تاریخچه خانوادگی و اختلالات خلقی مانند افسردگی هم در این ارتباط دخیل هستند

بهنوش خرم‌روز: چاقی و اضافه وزن،‌ جدا از بحث‌های مربوط به زیبایی و تناسب اندام و مانند آن، بحثی است که اغلب در مباحث پزشکی،‌ با بیماری‌ها و مشکلات همراه است. برای نمونه، مطالعات پیشین نشان داده‌اند که افرادی که اضافه وزن دارند، با احتمال بیشتری از دردهای مزمن رنج می‌برند، مخصوصا وقتی که فشار اضافه وزن روی مفاصل باشد. بیشترین دردهای مزمنی که اغلب با چاقی و اضافه وزن همراه می‌شوند، دردهای مفاصل و درد در ناحیه کمر است.

اما بر اساس گزارشی که هلث‌دی منتشر کرده، بین دردهای مزمن و اضافه وزن،‌ارتباط‌هایی بیشتر از آن چه تا به حال تصور می‌شد وجود دارد. به گفته محققین دانشگاه کالیفرنیا، مطالعه 3،471 از دوقلوهایی که در مرکز مطالعات دوقلوهای دانشگاه واشنگتن،‌ پرونده دارند و بررسی مولفه‌های روان‌شناختی و تاریخچه خانوادگی آن‌ها نشان داده است که عوامل دیگری در ارتباط دردهای مزمن و اقی دخیل هستند. محققین این عوامل موثر را بیش از همه،‌تاریخچه خانوادگی و افسردگی دانسته‌اند.

منبع: خبر آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش