لاغر بمانید تا مبتلا به سرطان نشوید

یک پژوهش گسترده بین المللی به این نتیجه رسیده است حتی افرادی که اضافه وزن ندارند، برای کاهش خطر ابتلا به سرطان باید خود را لاغرتر کنند.

به گزارش شبكه BBC ، صندوق جهانی تحقیقات سرطان جامع ترین تحقیق تاریخ را در مورد بیماری سرطان و شیوه های زندگی انجام داده و توصیه هایی را منتشر کرده است.

از جمله این توصیه ها عدم افزایش وزن در سنین بزرگسالی، پرهیز از نوشیدن نوشابه های قنددار، نوشیدنی های الکلی و گوشت فرآوری شده است. درضمن همه باید تلاش کنند تا حد ممکن خود را لاغر نگه دارند، بدون اینکه دچار کمبود وزن غیرطبیعی شوند.

گفته می شود افرادی که شاخص وزن بدن (BMI) آنها بین ۱۸.۵ و ۲۵ باشد، از نظر وزنی سلامت هستند. این شاخص عددی است که از نسبت قد به وزن فرد به دست می آید. در گزارش منتشر شده تحقیق تازه ای وجود ندارد، بلکه گروه محققان هفت هزار تحقیقی که در طول پنج سال صورت گرفته بوده اند را بررسی کرده اند.

به گفته آنها، مجموع این بررسی ها، جامع ترین تحقیق درباره خطرات شیوه های خاص زندگی را تشکیل می دهد.

این پژوهشگران معتقدند که میزان چربی بدن، از عوامل اصلی بروز بیماری سرطان است و اهمیت این عامل از آنچه قبلا تصور می شده، بسیار بیشتر است.

به گفته پروفسور مارتین وایزمن، ابتلا به سرطان تصادفی نیست، بلکه موضوع میزان خطر ابتلا به این بیماری است و شما می توانید این خطر را کمتر کنید. مهم این است که مردم خودشان شیوه زندگی شان را کنترل کنند.

البته به نظر می رسد که دو سوم موارد سرطان به شیوه زندگی مربوط نباشد که در این صورت کار چندانی از دست افراد ساخته نیست.

ولی می توان از بیش از سه میلیون از ده میلیون مورد سرطان که هر سال در سرتاسر جهان مشاهده می شوند با عمل کردن به توصیه های اعلام شده پیشگیری کرد.

سرطان راست روده و سینه از شایع ترین سرطان ها هستند. در این گزارش آمده است که دلایل متقاعد کننده ای وجود دارد که میزان چربی بدن نقش اصلی را در بروز این نوع تومورها دارد.

محققان به ویژه توصیه می کنند که مردم از گوشت های فرآوری شده مانند كالباس و سوسیس پرهیز کنند و مصرف گوشت قرمز را تا نیم کیلو در هفته کاهش دهند.

به گفته این محققان، این گزارش نخستین سندی است که در آن از تغذیه نوزاد با شیر مادر به عنوان وسیله ای برای محافظت از سرطان نام برده شده و توصیه شده که این کار سبب جلوگیری از سرطان سینه در مادر و پیشگیری از ابتلا به چاقی مفرط در کودک می شود، هر چند این موارد هنوزبه اثبات نرسیده اند.

روزنامه جام جم

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش