مادران چاق و فرزندانی با بیماری قلبی

بررسی‌ها نشان می‌دهد مادرانی که قبل از بارداری دارای اضافه وزن هستند با احتمال بیشتری نسبت به مادران دیگر نوزادانی با بیماری‌های قلبی به دنیا می‌آورند.

در تحقیقی که توسط زمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های قلبی به انجام رسیدمشخص شد مادرانی که در زمان بارداری دارای اضافه وزن هستند با احتمال 18درصد بیشتر از دیگر مادران فرزندانی با نواقص و مشکلات قلبی به دنیا می‌آورند.

دانشمندان برای بررسی این موضوع تحقیقی را روی 6هزار و 440 نوزاد با بیماری‌های قلبی مادرزادی و 5 هزار و 673 نوزاد بدون مشکل قلبی به انجام رساندند. نتایج این تحقیقات در نهایت در نشریات آمریکایی مربوط به زایمان و بیماری‌های زنان به چاپ رسید.

دانشمندان در طی این تحقیقات متوجه شدند از میان 25نوع بیماری قلبی در نوزادان، 10 نوع به دلیل چاقی مادران است. دکتر ادوین ترواتان مدیر مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی در مورد نواقص مادرزادی نوزادان گفت: این تحقیقات نشان داد نواقص و نارسایی‌های قلبی مادرزادی شایع‌ترین نوع بیماری‌های قلبی را در میان نوزادان تازه متولد شده به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر نزدیک به دوسوم آمریکایی‌ها چاق یا خیلی چاق هستند که این موضوع نگرانی‌های زیادی را در میان کارشناسان و پزشکان به وجود آورده است.

برای بررسی چاقی دانشمندان از عدد خاصی به نام شاخص جرمی بدن یا BMI استفاده می‌کنند. برای به دست آوردن این عدد شما کافی است وزن خود به کیلو گرم را تقسیم بر مجذور قد خود به متر کنید. در صورتی که عدد حاصل بیش از 30 باشد شما دارای اضافه وزن هستید.

در صورتی که یک فرد چاق باشد در حقیقت ممکن است با خطرات عمده‌ای از فشارخون بالا گرفته تا دیابت و بیماری‌های قلبی و سکته و بسیاری بیماری‌های دیگر روبه‌رو باشد. این تحقیقات نشان داد چاقی نه تنها می‌تواند خطرات بسیاری برای فرد چاق به همراه داشته باشد بلکه این خطرات از مادر به فرزند نیز انتقال می‌یابد.

به همین دلیل زنان باید برای رسیدن به وزن طبیعی تلاش بیشتری کنند. به عبارت دیگر در صورتی که یک زن در دوران بارداری دارای وزن طبیعی نباشد و به سلامت خود توجه کافی نداشته باشد ممکن است سلامت خطر نوزاد خود را نیز در معرض تهدید قرار دهد.

در تحقیقی که در ماه جولای سال جاری منتشر شد اعلام شد: تا سال 2030 چاقی نزدیک به یک‌ششم کل هزینه‌هایی را که صرف سلامت می‌شود به خود اختصاص خواهد داد.

منبع: خبر آنلاین

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش