کودکان چاق در خطر ابتلا به آسم

تحقیقات جدید در کشور هلند نشان داد کودکان بین سنین 6 و 7 سال که دچار اضافه وزن هستند در سنین آینده در خطر بروز علائم آسم مانند تنگی نفس و تنگی مجاری تنفسی هستند.

اگرچه بررسی‌های بیشتر نشان داد اگر این کودکان چاق با انجام حرکات ورزشی و مشاوره‌های تغذیه‌ای به وزن نرمال برسند خطر ابتلا به آسم در آنها بسیار کاهش پیدا می‌کند.

دکتر سالمون اسکالتن از مرکز ملی سلامت و محیط در گفت‌وگو با رویترز گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهد اضافه وزن تأثیر بسیار مهمی در بروز علائم آسم در میان کودکان دارد. مطالعات ما نشان می‌دهد کنترل وزن کودکان عامل بسیار مهمی در کاهش بروز علائم حساسیت‌های تنفسی در کودکان می‌شود. این محققان طی بررسی‌‌های خود از والدین 3756 کودک درخواست کردند وزن کودکان خود و همچنین مشکلات تنفسی آنها را تحت نظر گرفته و نتایج را به این مرکز تحقیقاتی ارائه دهند. همچنین پزشکان سعی کردند با استفاده از مواد آلرژی‌زای گوناگون میزان حساسیت مجاری تنفسی این کودکان را مورد بررسی قرار دهند.

در این بررسی‌ها مشخص شد کودکانی که در طول دوران زندگی خود همواره اضافه وزن داشتند و این اضافه وزن آنها تا بین سنین 7 و 8 سال همچنان ادامه دارد به احتمال 68 درصد بیشتر از دیگر کودکان به مشکلات تنفسی دچار می‌شوند و همچنین به احتمال 66 درصد بیشتر دچار تنگی مجاری تنفسی می‌شوند. اما کودکانی که بین سنین 6 و 7 سال وزن خود را کاهش داده و به میزان طبیعی رساندند به مشکلات تنفسی دچار نشدند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر کودکان در سنین زیر 7 سال به اضافه وزن دچار بوده و وزن خود را کاهش ندهند ممکن است در آینده به بیماری‌های تنفسی با ماندگاری طولانی در بدن دچار شوند. نتایج این بررسی در نشریات مرتبط با آلرژی و ایمنی‌شناسی پزشکی به چاپ رسیده است.

منبع: خبر آنلاین

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش