چاق نباشیم، برای نجات کره زمین

محاسبات نشان می‌دهد سهم عمده‌ای از گرم شدن زمین، مربوط به چاق‌هاست.

فرنوش صفوی‌فر: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد چاق شدن روزافزون مردم جهان، نقش مهمی در افزایش دمای کره زمین در سال‌های اخیر داشته است. به گزارش بی‌بی‌سی،‌ این مطالعه را محققان دانشکده بهداشت و بیماری‌های گرمسیری لندن انجام داده‌اند و تاکید کرده‌اند اگر میزان شیوع چاقی و اضافه‌وزن در بریتانیا، به اندازه سال‌های دهه 70 میلادی بود، شاهد چنین افزایشی در دمای کره زمین نبودیم.

بر اساس محاسبات این دانشمندان، افزایش شیوع چاقی و اضافه‌وزن در طی این سال‌ها، به معنای افزایش 19 درصدی در مصرف انرژی غذایی به شمار می‌رود. بنا بر آمارها، در سال 1973، میزان شیوع چاقی در انگلستان، 7/3 درصد کل جمعیت عمومی بود، در حالی که این میزان در حال حاضر، به 40 درصد رسیده است.

به گفته این محققان، اگر اثر افزایش میزان حمل و نقل عمومی ناشی از افزایش مصرف غذا را نیز محاسبه کنیم، متوجه نقش مهم چاق‌ها در افزایش دمای جهانی خواهیم شد. حمل و نقل مربوط به این مقدار غذا، باعث تولید بیش از 60 میلیون تن گازهای گلخانه‌ای در سال شده است. این محققان برآورد می‌کنند که اگر شاهد چنین افزایش بی‌سابقه‌ای در تعداد افراد چاق در جهان نبودیم، فاجعه زیست‌محیطی گرم شدن کره زمین نیز رخ نمی‌داد. این محققان می‌گویند باید به این آمار، میزان جابه‌جایی‌های بی‌مورد افراد با نسبت وزن به قد طبیعی را، با خودرو، به جای پیاده‌روی و تحرک، و تاثیر آن را در افزایش میزان مصرف سوخت‌های فسیلی، اضافه کرد. امری که بیش از هر چیز، نماد زندگی مدرن امروزی و یکی از مهم‌ترین دلایل چاقی روزافزون مردم جهان به شمار می‌رود.

نتایج این بررسی‌ها در آخرین شماره نشریه بین‌المللی «اپیدمیولوژی» به چاپ رسیده است. محققان همچنین در این بررسی‌ها نشان دادند که نه تنها درصد افراد چاق در طی دهه‌های گذشته رو به افزایش داشته است، بلکه متوسط نسبت وزن به قد مردم نیز، هرچند در محدوده طبیعی باشند، اندکی افزایش یافته است. بررسی‌های این محققان نشان داده است که تنها در فاصله سال‌های 1994 تا 2004، میانگین نسبت وزن به قد، بر اساس شاخص نمایه توده بدنی (BMI)، در بین مردان از 26 به 27/3 افزایش یافته و در بین زنان از 25/8 به 26/9 رسیده است. ممکن است در ظاهر این اعاد تغییر جزئی را نشان بدهند، اما این تغییر در واقع نشان‌دهنده اتفاقی است که آرام‌آرام در شرف وقوع است و می‌تواند هم تهدیدی علیه سلامت عمومی مردم به شمار آید و هم نشان‌دهنده خطری که چاقی، می‌تواند بالقوه برای محیط زیست ما محسوب شود.

پیش از این و در فوریه 2008 میلادی، صاحب‌نظران بهداشت عمومی، در نشست سالانه انجمن پیشرفت‌های علمی آمریکا خطر چاقی و هزینه‌هایی که به جوامع تحمیل می‌کند را با خطری گرم شدن زمین مقایسه کرده بودند و هشدار داده بودند که خطر چاقی وسیع‌تر و نگران‌کننده‌تر است. به گفته این صاحب‌نظران، جهان باید به یک عزم و تلاش جدی برای مقابله با شیوع فاجعه‌آمیز چاقی در سراسر جهان برسد؛ تلاشی با همکاری همه دولت‌ها و ملت‌ها، همانند آنچه در موضوع مقابله با تغییرات آب‌وهوایی مورد انتظار است.

منبع: خبرآنلاین

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش