گرسنه ماندن باعث افزایش وزن می‌شود

به گفته یك كارشناس تغذیه گرسنه ماندن بدون برنامه برخلاف تصور غلط عمومی نه تنها موجب لاغری نمی گردد، بلكه باعث افزایش وزن نیز می شود.

“اشرف حاج حسین بابایی”كه مدیر گروه تحقیقات یك شركت تولید مواد غذایی است، روز شنبه در نشستی با عنوان”عادت های غلط غذایی” كه درحاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان قزوین در دانشگاه بین المللی امام(ره) برگزار شد، افزود كاهش وزن باید از طریق یك برنامه مناسب و منظم ورزشی و غذایی صورت گیرد.

وی اظهار كرد: برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می شود ذخیره سازی چربی در بدن افزایش یابد و بدن به دلیل فقدان دریافت مواد غذایی دچار آشفتگی شده و با دریافت اولین مواد غذایی آن را به چربی تبدیل كند.

به عقیده این كارشناس بهترین روش كاهش وزن تمرینات مرتب ورزشی و رژیم غذایی مناسب است و محروم كردن بدن از مواد غذایی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی روش درستی نیست.
بابایی سریع غذا خوردن را یكی از عادات غلط رایج در میان مردم ذكر كرد كه موجب افزایش وزن می شود.

وی اضافه كرد:از زمان شروع غذا تقریبا ۲۰دقیقه طول می كشد كه علایم سیری به مغزبرسد، بنابراین با خوردن غذا ظرف پنج دقیقه این فرصت از مغز سلب شود و باعث پرخوری و پركردن معده بیش از مقدار مورد نیاز می شود.

مدیر گروه تحقیقات شركت تولیدی فرزاد گفت آب نخوردن به اندازه كافی از دیگر عادتهای غلط تغذیه ای است كه موجب افزایش وزن می شود زیرا آب یك ماده ضروری برای فعالیتهای بدن از جمله سوزاندن كالری محسوب می شود.

وی گفت مواد معدنی با مصرف این مواد به اندازه كافی جذب بدن می شوند و اضافه كرد افرادی كه به اندازه كافی سبزیجات و میوه مصرف نمی كنند حافظه ضعیف تری دارند.

این كارشناس با بیان این مطلب كه خوردن تنقلات در زمان نامناسب باعث ایجاد عادت غذایی ناسالم می شود، افزود: مصرف میان وعده در صورت فقدان تداخل با مصرف وعده های غذای اصلی هیچ ضرری برای بدن ندارد.

وی مناسب ترین زمان استفاده از میان وعده ها را ساعت ۱۰و ۱۷ذكر كرد و گفت: میان وعده ها نظیر تنقلات باعث تامین انرژی، مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز روزانه بدن می شود.

بابایی نخوردن صبحانه را یك اشتباه بزرگ دانست و گفت : صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازماندن فكر و ذهن می شود بلكه موجب انتخاب و مصرف وعده های غذایی دیگر در طول روز خواهد شد.

وی مواد لبنی كم چرب، تخم مرغ، نان سبوس دار، مصرف كربوهیدراتها مانند سیب زمینی كه موجب مقاومت بیشتر ماهیچه ها می شود را از جمله مواد غذایی مفید برای صرف صبحانه عنوان كرد.

خبرگزارى ايرنا

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش