تناسب اندام می‌تواند طول عمر را افزایش دهد

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد افرادی که با وجود بالا رفتن سن تناسب اندام خود را حفظ می‌کنند از افرادی که دارای اندام متناسبی نیستند عمر بیشتری دارند.
در تحقیقی که روی نزدیک به چهار هزار و 400 نفر فرد بالغ در کشور آمریکا صورت گرفت مشخص شد افرادی که از لحاظ تناسب اندام بیست درصد نسبت به دیگران ضعیف‌تر بودند دوبرابر بیشتر از بقیه، ظرف 9 سال آینده جان خود را از دست می‌دهند.

البته فاکتورهایی مانند چاقی، فشار خون بالا و دیابت نیز نقش مهمی در طول عمر انسان‌ها دارند و در صورتی که فردی به یکی از این بیماری‌ها دچار شود ممکن است علی‌رغم داشتن تناسب اندام با کاهش طول عمر رو‌به رو شود.

نتایج این بررسی‌ها در مجلات پزشکی و دانش ورزش و نرمش به چاپ رسیده است. دکتر ساندرا ماندیک از دانشگاه اتاگو در نیوزلند در این باره گفت: افرادی که دارای تناسب اندام کافی نیستند معمولاً زندگی بی‌تحرکی دارند و به همین دلیل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی همراه با افزایش سن در این افراد بالا می‌رود. تحقیقات ما نشان می‌دهد دو سوم افرادی که دارای تناسب اندام نیستند معمولاً حداقل مدت تحرک بدنی و ورزش را که روزانه حدود 30 دقیقه است رعایت نمی‌کنند. معمولاً افرادی که دارای اندام متناسبی هستند در زندگی خود به میزان کافی ورزش می‌کنند و با داشتن زندگی پر تحرک از ابتلا به چاقی و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کنند. در این تحقیق نزدیک به چهار هزار و 348 نفر شرکت داشتند. ما این افراد را از لحاظ تناسب اندام به پنچ گروه تقسیم کردیم و وضعیت آنها را بین سال‌های 1986 تا 2006 بررسی کردیم.

طی مدت تحقیق یک‌چهارم افرادی که در گروهی با پایین‌ترین سطح تناسب اندام قرار داشتند جان خود را از دست دادند این درحالی است که میزان مرگ و میر در گروه‌های دیگر به مراتب کمتر بود. به طوری که فقط شش‌درصد افراد گروه با بالاترین تناسب اندام در این مدت جان خود را از دست دادند. ماندیک در این باره گفت: این مطالعات اهمیت تحرک‌بدنی و ورزش را در زندگی و طول عمر انسان‌ها نشان می‌دهد و برای داشتن زندگی سالم لازم است حداقل تحرک پیشنهاد شده توسط پزشکان را در زندگی خود بگنجانیم. معمولاً افرادی که به تناسب اندام خود توجه کافی ندارند در دراز مدت دچار چاقی می‌شوند که این عامل به همراه خود بیماری‌های دیگری مانند فشار خون و کلسترول بالا به همراه خواهد داشت.

منبع: خبر آنلاین

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش