دام فست‌فودها برای دانش‌آموزان

دانش‌آموزانی که سر راه از جلوی رستوران‌های فست‌فود می‌گذرند، بیش از دیگران چاق هستند

در اخبار این روزها از اپیدمی چاقی بچه‌ها و علل و عوامل بروز آن، به خصوص در جوامع غربی، زیاد می‌شنویم، اما تا به حال فکر کرده بودید که این چاقی، ممکن است نه به دلیل سبک زندگی غلط بچه‌ها، که حاصل توطئه‌ای رستوران‌های زنجیره‌ای فروش فست‌فود باشد؟

این فرضیه‌ای است که برخی محققان به آن معتقدند و می‌گویند این رستوران‌های معروف، شعبه‌های جدید خود را در نزدیکی مدارس راهنمایی و دبیرستان راه می‌اندازند، جایی که بتوانند دانش‌آموزان را بهتر و راحت‌تر وسوسه کنند. به تازگی مطالعه‌ای در این زمینه انجام شده و نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که در سر راه مدرسه‌شان باید از یک چنین رستوران‌هایی بگذرند، بیش از سایر دانش‌آموزان چاق هستند و عادات غذایی غلط دارند.

به گزارش رویترز، در این مطالعه، چاپ‌شده در نشریه بهداشت عمومی آمریکا، مشخص شده این بچه‌ها تمایل بیشتری به فست‌فودهای ناسالم، غذاهای سرخ‌کرده و پرچربی نشان می‌دهند و زیاد مشتاق خوردن میوه و سبزی نیستند. مجریان این مطالعه در دانشگاه آزوسا پاسیفیک کالیفرنیا می‌گویند این نتایج، می‌تواند تاییدکننده فرضیه پیشین آنها در مورد نحوه مکان‌یابی این رستوران‌ها باشد؛ گرچه هنوز نمی‌تواند آن را به طور کامل اثبات کند.

وکلای این رستوران‌ها در پاسخ به این اتهامات می‌گویند که مصرف فست‌فودها به تنهایی نمی‌تواند عامل چاقی کودکان و نوجوانان باشد و بهتر است به نقش سایر عوامل مانند تماشای بیش از حد تلویزیون و کم بودن میزان تحرک آنها هم توجه کرد.

سه برابر چاق‌تر از سه دهه پیش

آنچه که به این مناقشات و بحث‌ها دامن می‌زند،‌ افزایش روزافزون میزان شیوع چاقی در بین دانش‌آموزان آمریکایی است که گفته می‌شود از سال 1980 تاکنون 3 برابر شده است. بر اساس آماری که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های این کشور ارائه کرده است، هم‌اکنون 32 درصد از کودکان آمریکایی اضافه‌وزن دارند و 16 درصدشان هم چاق هستند.

پیش از این برخی مطالعات نشان داده بودند که فاصله بیشتر مدرسه بچه‌ها از خانه، می‌تواند احتمال پیاده‌روی آنها را بیشتر کند و در نتیجه وزن متعادل را برای آنها به همراه داشته باشد. همچنین برخی دیگر از مطالعات، به نقش پارک‌ها و اماکن ورزشی در مسیر خانه تا مدرسه اشاره کرده بودند، به این ترتیب که وجود فضای سبز، هرچند کوچک، و نیز باشگاه‌های ساده ورزشی، در طول این مسیر ممکن است دانش‌آموزان را به تحرک و فعالیت بدنی بیشتر تشویق کند. این نتایج، ایده‌های جدیدی برای رایج کردن ورزش و تحرک در بین دانش‌آموزان به کارشناسان بهداشتی داده است.

معضل چاقی کودکان در آمریکا آن قدر جدی شده که محققان این کشور به دنبال هر راهی برای کشاندن بچه‌ها به تفریحات با فعالیت بیشتر هستند؛ مثلا سعی کرده‌اند انواع بازی های رایانه‌ای بسازند که یا در حین انجام آنها نیاز به تحرک بیشتر هست و یا این که در طی آن آموزش رفتارهای سالم تغذیه‌ای به بچه‌ها داده می‌شود.

اصلاح نوع خوراکی‌هایی که در بوفه مدارس عرضه می‌شود نیز، روش دیگری است که اتحادیه اروپا قصد دارد از امسال آن را به اجرا بگذارد. کارشناسان بهداشتی اروپا در نظر دارند شیوه‌ای سالم و کارآمد برای ارائه میوه‌های سالم و محبوب برای بچه‌ها در مدارس، ابداع کنند و آن را اجرایی کنند.

به نظر می‌رسد در این کشورها از روش‌های متعدد و متنوعی، به غیر از نصیحت‌های معمول و رایج و تکراری برای اصلاح سبک زندگی بچه‌ها، استفاده می‌شود!

منبع: خبر آنلاین

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش