پرخوری را ریشه کن کنیم

بسیاری از ما بدون اینكه از نیاز غذایی بدنمان اطلاع داشته باشیم پای سفره می نشینیم و بشقابمان را در دو سه نوبت پر و خالی می كنیم. حتی در زمانی كه سیر هم باشیم تعارف برای بشقاب دوم را رد نمی‌كنیم. آن وقت می پرسیم كه چرا چاق می شویم. ما به پرخوری عادت كرده ایم و تا دلایل آن را نفهمیم نمی توانیم از شر آن خلاص شویم. پرخوری می تواند نوعی اختلال در نظم غذا خوردن باشد مثل بی اشتهایی یا پراشتهایی كه می تواند به مشكلات جدی مثل دیابت یا بیماری های قلبی منجر شود. این نوع پرخوری كردن ممكن است با حالاتی مثل افسردگی یا احساس گناه همراه باشد و افرادی كه به این مشكل مبتلا می شوند سعی می كنند كه به تنهایی و دور از چشم سایرین غذا بخورند تا دیگران از میزان غذا خوردن آنها مطلع نشوند.

ممكن است دلیل پرخوری شما این باشد كه كار دیگری جز خوردن به نظرتان نمی آید. در مورد آن فكر كنید. همه دوستانتان با دوستان خود سرگرم هستند و تلویزیون هم برنامه جالبی برای تماشا كردن ندارد. خیلی از افراد فقط برای گذراندن وقت چیزی می خورند. خوردن عملی درونی و حسی است و باعث تحریك حواس می شود. به همین دلیل است كه گاه به عنوان یك عمل تفریحی با آن برخورد می شود. البته ممكن است تفریح خوبی باشد اما نباید به عنوان یك سرگرمی تلقی شود. استرس و فشارهای عصبی نیز می تواند موجب زیاد خوردن شود. این مسئله بیشتر در خانم ها دیده می شود تا آقایان. برای مقابله با پرخوری، شما باید به طور جدی انتخاب های غذایی تان را بررسی كنید و ببینید كه چه انتخاب های ناسالمی داشته اید و آنها را كنار بگذارید. برای كنار گذاشتن پرخوری هنگامی كه حوصله تان سر رفته است و مشغول تماشای تلویزیون هستید، سعی كنید كه خود را با سرگرمی دیگری غیر از خوردن مشغول كنید. كتاب بخوانید، جدول حل كنید تا حس و حال خوردن از سرتان بیرون رود.

به جای اینكه مشكلاتتان را با خوردن از بین ببرید نزد دوستان و آشنایان بروید و با آنها سر مسائل مهم زندگی‌تان تصمیم بگیرید یا گفت وگو كنید.

عادات غذایی و مواد غذایی مصرفی تان را بررسی كنید. اگر می بینید كه بشقابتان همیشه از غذا لبریز است، باید حتماً میزان غذایتان را پایین بیاورید. یك برنامه دقیق روزانه یا هفتگی تنظیم كنید. بهترین كار برای مقابله با پرخوری خوردن ۵ وعده كم حجم به جای ۳ وعده حجیم و پركالری است. آرام غذا خوردن نیز به شما كمك می كند تا بفهمید چه موقع سیر شده اید و آن وقت دست از غذا خوردن بكشید.

منبع: روزنامه شرق

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش