از غذا لذت ببرید، لاغر هم بشوید

امروزه بسیای از افراد در آرزوی داشتن اندامی مناسب، سالهاست که درگیر دست و پنجه نرم کردن با انواع و اقسام رژیم‌ها هستند.عده‌ای هم چند وقت یک بار رژیم خاصی را رعایت می‌کنند، پس از مدتی خسته می‌شوند و گاه حتی به وزنی بیش از قبل می‌رسند و خسته و ناامید، به دنبال رژیم دیگری می‌روند. البته این نوع وزن کم کردن علاوه بر اینکه از نظر روحی مطلوب واقع نمی‌شود و فرد را به خواسته و هدف خود نمی‌رساند؛ موجب به خطر افتادن سلامت هم خواهد شد. بنابراین قبل از هر نوع تصمیم برای پیروی از رژیمی خاص، بهتر است خوب آن را بررسی کرده و ببینیم سلامت ما را تهدید می‌کند یا نه؟ در واقع مهم‌ترین و قابل اطمینان‌ترین رژیم غذایی برای برخورداری از اندامی متناسب و در کنار آن حفظ سلامتی، کم خوردن، ورزش کردن و داشتن فعالیت‌های بیشتر است.

«کم خوردن» برای بیشتر افراد بسیار سخت است، اما آیا بدن ما واقعاً به این همه کالری احتیاج دارد؟
تا کی می‌خواهید در فکر یک رژیم غذایی که وزن ایده‌آلی به شما ارزانی می‌کند، باقی بمانید به این امید که بالاخره روزی خواهید توانست از فکر کم کردن وزنتان خلاص شوید؟ واقعیت این است که غذاهای پرکالری و اشتها برانگیز شما را در مقابل امتیازات ناعادلانه قرار می‌دهد؛ بدین ترتیب که گاهی نمی‌توانید در برابر میل و رغبت خود برای خوردن مقاومت کنید و به نظرتان ناعادلانه می‌رسد که چرا نمی‌توانید از هر نوع ماده غذایی که می‌خواهید بخورید!، اما باید سعی کنید این نوع تفکر را کنار بگذارید زیرا شما را از نظر روحی ناتوان و خسته کرده و نمی‌گذارد انگیزه‌ای برای ادامه راه داشته باشید.
دقت کنید که در فهرست موادغذایی منع شده برای رژیم شما مواردی گنجانده شده و در آخر هم به شما اطمینان خاطر داده‌اند که قطعاً به وزن ایده‌آل‌تان خواهید رسید. اما فراموش نکنید که از رژیم‌های غذایی پیروی کنید که لذت خوردن را از شما سلب نکنند، بهترین رژیم غذایی آن نوعی است که علاوه بر برحذر داشتن شما از دریافت کالری بیش از حد، کمکتان کند تا همچنان از غذاخوردن لذت ببرید.
بدین ترتیب که برای شما مشخص شود چه نوع موادغذایی بیشترین خاصیت را دارد و برحذر داشتن شما درباره استفاده از بعضی دیگر از موادغذایی پرکالری به چه علت خواهد بود؟
به عنوان مثال در مرحله بلوغ (به ویژه برای دختران) بدن به آهن بیشتری احتیاج دارد، بنابراین باید مصرف آن را افزایش داد. بهتر است از گوشت کم‌چربی و غذاهای دریایی مانند میگو، ماهی و صدف‌های خوراکی استفاده شود.

ویتامین ث به جذب بیشتر آهن کمک می‌کند. می‌توانید برای برخورداری از ویتامین ث از توت‌فرنگی، پرتقال و گوجه‌فرنگی استفاده کنید. هنگامی که از رژیم غذایی مناسب و درستی استفاده کنید، علاوه بر ذخیره نیروی جوانی می‌توانید از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کنید، بنابراین استفاده از میوه‌های تازه و سبزیجات توصیه می‌شود.با این کار میزان گردش آنتی اکسیدان در بدن برای مقابله با بیماری‌ها بالا می‌رود.به تدریج و با افزایش سن و برای جلوگیری از خستگی و چین و چروک پوست، مصرف ویتامین‌های گروه ب، ریبوفلاوین و نیاسین را افزایش دهید.بیشترین میزان این مواد در شیر، ماست، غلات و پروتئین موجود در گوشت سفید است.غذاهای دریایی و گوشت‌های کم‌چرب هم برای سلامت پوست و مو بسیار ضروری است.ورزش مستمر و مصرف کم چربی و فیبر زیاد و رژیم غذایی غنی از میوه‌های تازه، سبزیجات و غلات، ماهی و گوشت کم چرب وضع جسمانی شما را در مسیر صحیح نگه می‌دارد و به حفظ سلامت شما در مراحل مختلف زندگی کمک می‌کند.در دوره میانسالی و به تدریج با افزایش سن، باید با پائین‌نگه‌داشتن کلسترول خون، مراقب سلامت قلب‌تان باشید. مطمئناً رژیم غذایی مناسب، چربی‌های اشباع شده و کلسترول خون را پائین می‌آورد.

شما در هر دوره‌ای از زندگی اگر قصد دارید از رژیم غذایی خاصی برای کنترل و کاهش وزن خود اقدام کنید، بکوشید روزانه همه مواد غذایی لازم و مفید برای بدنتان را با توجه به کالری کم و ارزش غذایی بالا، دریافت و به این موارد توجه کنید:
▪ ‌رژیم غذایی خود را روزانه، مشخص و کنترل کنید و با یادداشت هر روز آن به شکل دقیق تعیین کنید هر روز از چه مواد غذایی و به چه میزان باید استفاده کنید.
▪ مواد غذایی را انتخاب کنید که میزان کالری آن متناسب با رژیم غذایی شما باشد.
▪ مواد غذایی که به عنوان جانشین انتخاب می کنید باید شامل بیشترین میزان مواد غذایی موردنیاز برای شما باشد، ضمن این که چربی و قند آن هم نباید در حدی باشد که به رژیم غذایی شما آسیب برساند.
▪ در پایان هر هفته هدف خود را بررسی و نوع رژیم غذایی خود را مرور و آن را برای خود تکرار کنید تا از صحت روش کاربردی خود اطمینان حاصل کنید.
▪ خسته نشوید و رژیم خود را تا آخر ادامه دهید تا بتوانید نتیجه دلخواه را از آن بگیرید.
▪ واقع‌بین باشید و عجله نکنید و در نظر بگیرید که امکان نداردخیلی زود به وزن ایده آل خود برسید. بهتر است آهسته و در مدت زمان طولانی تر نتیجه بگیرید، زیرا در این صورت احتمال برگشت وزن شما به حالت قبل کمتر خواهد بود.
▪ روزانه بین ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید. نوشیدن مایعات بویژه آب به سلامت هرچه بیشتر شما کمک می کند و رژیم غذایی شما را بهتر کنترل خواهد کرد.
▪ زیاد سخت نگیرید و سعی نکنید تمام روز را به این که رژیم دارید، فکر کنید.
▪ تمرین کنید از هر چیزی که می خواهید بخورید، به مقدار کم استفاده کنید و در واقع «کم‌خوردن » را همیشه به خاطر بسپارید.

منبع: روزنامه ایران

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش