اشتباهات رژیمی

در دنیای اینترنت پرسرعت، ماشین های خودپرداز، اتومبیل های تندرو و غذاهای حاضری، وقت گذاشتن برای حفظ عادت های سالم و مناسب غذایی دشوار به نظرمی رسد.برخی از این عادت های نادرست كه منجر به چاقی می شوند و ما از آنها غافلیم به شرح زیر هستند:

۱- نخوردن صبحانه
نخوردن صبحانه یك اشتباه بزرگ محسوب می شود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشدن فكر و ذهن می گردد، بلكه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.همچنین خوردن صبحانه ممكن است به شما در مصرف كمتر كالری در ادامه روز كمك نماید.
راه حل : صبحانه را كامل صرف نمایید. از مواد لبنی كم چرب، تخم مرغ و نان های سبوس دار استفاده كنید.

۲- غذا خوردن پیش از خواب
اگر می خواهید رویاهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذا خوردن دوری كنید. با اینكه نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خوردن غذا پیش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب یك تا سه ساعت پیش ازوقت خواب منجر به كاهش كیفیت ومدت خواب و موجب كسالت، خستگی و كوفتگی در روز بعد خواهد شد.
راه حل : سعی كنید حداقل ۴ ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا كرده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی كردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید.

۳- پرخوری
زیاده روی در این نوع مواد غذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت.
راه حل: وعده های غذایی خود را به جای ۳ وعده پرحجم، به ۵ یا ۶ وعده كم حجم تر تقسیم كنید. تعدد وعده های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری كالری می شود چرا كه متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد.

۴- گرسنه ماندن
برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد.
راه حل : اگر هدفتان از گرسنگی كشیدن كاهش وزن است بایددر برنامه رژیمی خود تجدیدنظر نمایید. به جای گرسنگی یك برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین كرده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات، سبزیجات، حبوبات، گوشت های كم چرب و ماهی استفاده كنید. سعی كنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یك برنامه منظم ورزش نمایید.

۵- انجام كاری دیگر به همراه غذا خوردن
نه تنها پرداختن به كاری دیگر همزمان با غذا خوردن موجب ریخت و پاش آن در اطراف شما می شود، بلكه منجر به پرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز خواهد شد.
راه حل : سعی كنید در هر لحظه فقط روی یك چیز تمركز نمایید. چرخ زدن در آشپزخانه هنگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست.

۶- سریع خوردن
زندگی به سرعت می گذرد. ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید است. دفعه بعد سعی كنید غذای خود را آهسته تر بخورید چون سریع غذا خوردن كمكی به شما نكرده و برعكس باعث افزایش وزن می گردد. از زمان شروع غذا تقریباً ۲۰ دقیقه طول می كشد كه علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف ۵ یا ۶ دقیقه غذای خود را تمام كنید، مغز فرصتی پیدا نمی كند كه به بدنتان بگوید كه سیر شده اید و این باعث زیاده خوری و پر كردن معده بیش ازمقدار مورد نیاز خواهد شد.
راه حل: آهسته غذا بخورید، ریلكس باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید. به این صورت مغز شما متوجه می شود كه در حال غذا خوردن هستید بنابراین می تواند به بدنتان بگوید كه سیر شده اید.

۷-آب نخوردن به اندازه كافی
ننوشیدن مقدار كافی آب در طول روز متابولیسم و سوخت وساز بدن را كند كرده و ممكن است باعث اضافه وزن نیز بشود. آب ماده ای ضروری برای فعالیت های متابولیك بدن، از جمله سوزاندن كالری محسوب می شود.
راه حل: تا زمانی كه در كویر لوت زندگی نمی كنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بنوشید. ۸ تا ۱۰ لیوان و اگر ورزش می كنید حتی بیشتر از این مقدار. خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است. نوشابه ها معمولاً زودتر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می برند و دارای كالری های بی ارزش بوده و باعث می شوند بعد از ۳۰ دقیقه مجدداً احساس گرسنگی نمایید.

۸- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار كافی
بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز بدن در انواع میوه و سبزی وجود دارند كه امتناع از خوردن آنها باعث كمبودها و مشكلاتی در بدن خواهد شد.
راه حل: تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن، مصرف میوه و سبزیجات تازه وخالص است. بنابراین باید سعی شود این مواد را جزء لاینفك رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار كافی از آنها استفاده نمایید.

۹- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی
خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادت های غذایی ناسالم می شود.
راه حل : با شكم سیر از خانه خارج شوید. گرسنگی ممكن است منجر به خریدن و خوردن تنقلات شود. شكلات، پفك و چیپس هیچ كدام نمی توانند جای یك صبحانه، ناهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.

منبع: روزنامه شرق

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش