لباس‌های لاغری

آیا برایتان پیش آمده كه با هزاران سختی و دشواری وزن تان را كم كرده باشید و از شر وزن اضافی رها شده باشید ولی هنگامی كه تمام لباس های تنگ دوباره اندازه شما شدند ناگهان تمام شادی موفقیت تان پس از كاهش وزن، فقط در طول چند هفته به یاس تبدیل شود چرا كه شما نتوانسته اید وزن تان را پایین نگه دارید و مانند <یویو> دوباره وزن گرفته باشید. متخصصان اعتقاد دارند حفظ وزن شاید به اندازه كاهش آن دشوار باشد و شگردهای خاص خود را دارد.
محققان <كلینیك مایو> كه از بزرگ ترین كلینیك های بهداشتی و درمانی آمریكا است ۲۰ توصیه زیر را پیشنهاد كرده اند تا با رعایت آن بتوان وزن را برای همیشه پایین نگه داشت:

۱) هر روز ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش كنید:

در صورتی كه شما سرتان حسابی شلوغ است و زمان كافی ندارید كه ۳۰ یا ۶۰ دقیقه پشت سر هم ورزش كنید، به جای آن این زمان را به سه بخش تقسیم كنید و در طول روز، ۳ تا ۱۰ دقیقه و یا ۳ تا ۲۰ دقیقه در ساعات مختلف روز ورزش و نرمش كنید.

۲) سه وعده غذای سالم در طول روز میل كنید:

برای اینكه وزن تان را همچنان پایین نگه دارید حتما در برنامه غذایی روزانه تان سه وعده غذایی را بگنجانید. فراموش نكنید شما هرگز نباید هیچ یك از وعده های غذایی به ویژه صبحانه را حذف كنید. چون اگر شما یك وعده غذایی را حذف كنید، در ساعاتی از روز احساس گرسنگی خواهید كرد و این موجب خواهد شد كه به میان وعده های پركالری، ناخنك بزنید و دوباره چاق شوید.

۳) روی خوردن میوه ها و سبزی ها متمركز شوید:

یكی از بهترین غذاها برای صبحانه، موز و یا برشتوك است. شما حتی می توانید برش های توت فرنگی را با ماست مخلوط كنید و یا از پنیر كم چرب استفاده كنید. شما می توانید درون ساندویچ خود انواع گوناگون سبزی ها را قرار دهید. گوجه فرنگی، كاهو، پیاز، فلفل و خیار گزینه های مناسبی برای تهیه یك ساندویچ سالم هستند.

۴) خودتان را مرتب وزن كنید:

وزن كردن مرتب خودتان هر دو هفته یا چهار هفته یك بار می تواند به شما گوشزد كند كه آیا تلاش هایتان برای كاهش وزن جواب می دهد یا نه؟ و یا شما توانسته اید در دورانی كه وزن تان را كم كرده اید، آن را همچنان ثابت نگه دارید؟

۵) غذاهای حاضری را در منزل نگهداری نكنید:

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید كه در هنگامی كه در یك فروشگاه یا سوپرماركت بزرگ هستید نمی توانید جلوی خودتان را بگیرید و انواع شكلات، چیپس، پفك و تنقلات را خریداری كرده و با خودتان به منزل می برید چرا كه اگر شما عاشق این خوراكی های چرب و شیرین و پركالری باشید، هنگامی كه در شرایط ناراحتی و یا افسردگی و كسالت قرار می گیرد، بی اختیار به سراغ شان می روید. متخصصان اعتقاد دارند در دسترس بودن غذاهای گوناگون، یكی از قوی ترین شاخص هایی است كه تعیین می كند یك فرد تا چند كیلوگرم می تواند چاق شود.

۶) با اعضای خانواده تان یك برنامه فعالیت بدنی بریزید:

شما می توانید از اعضای خانواده تان بخواهید كه با شما در یك برنامه فعالیت بدنی شركت كنند. مثلا با هم به كوهنوردی و یا پیاده روی بروید و یا در حیاط منزلتان، گل كوچیك بازی كنید.

۷) غذاهای سالم را به جای غذاهای ناسالم بگذارید:

قبل از اینكه حسابی گرسنه شوید و به سراغ خوراكی های شیرین و یا پرچربی كه معمولا مورد علاقه بسیاری از شماست بروید، یك غذای سالم را نوش جان كنید تا سیر شوید و بی دلیل وسوسه نشوید.

۸) ظرف های غذایتان را كوچك كنید:

خودتان را عادت بدهید به جای اینكه در دیس های بزرگ، غذا را بر سر میز و یا سفره بگذارید، مقدار مشخصی غذا در ظرف كوچكی برای خودتان بریزید و میز و سفره را ترك كنید. در این صورت شما عادت می كنید با همان مقدار غذا احساس سیری بكنید، در غیر این صورت دوباره بشقاب تان را از غذا پر خواهید كرد.

۹) مجال حركت را به خودتان بدهید (فرصتی برای حركت برای خودتان پیش بیاورید:)

به جای اینكه ماشین تان را به كارواش ببرید، خودتان آن را بشویید. به جای اینكه سوار ماشین شوید و خودتان را به سرعت به فروشگاه برسانید، مسیر منزل تا فروشگاه را پیاده روی و یا دوچرخه سواری كنید. در بازی كردن در پارك با كودكان تان همراه شوید.

۱۰) جلوی تلویزیون غذا نخورید:

هنگامی كه مشغول تماشای تلویزیون هستید فراموش می كنید، به مقدار غذایی كه میل می كنید توجه كنید. تماشای تلویزیون هنگام غذا خوردن موجب می شود هم غذاهای ناسالمی را میل كنید و هم مقدار زیادی غذا بخورید.

۱۱) نگاه كنید كه چه می خورید:

اگر شما یك سینی مخصوص غذا تهیه كنید و سپس به صورتی پویا به دنبال فراهم كردن غذاهای سالم روزانه تان باشید، دقت خواهید كرد كه چه می خورید و بر آنها نظارت خواهید داشت.

۱۲) فعالیت های بدنی خود را در طول هفته مشخص كنید:

اگر شما فعالیت های بدنی مشخصی در طول روزهای كاری هفته داشته باشید، به مرور میزان كالری كه هنگام انجام آن فعالیت از دست می دهید، كاهش می یابد. بنابراین به جای انجام این برنامه ورزشی معین، دو روز از هفته را شنا كنید، دو روز هفته را به پیاده روی بروید و دو روز دیگر را به ورزش های ایروبیك بپردازید.

۱۳) استرس را در طول روز از خودتان دور كنید:

استرس موجب می شود كه شما در طول روز غذای بیشتری میل كنید. ورزش كردن، تنفس عمیق و روش های ریلكسیشن عضلات، روش هایی هستند كه شما می توانید به وسیله انجام آنها در شرایط پراسترس، استرس را از خودتان دور كنید.

۱۴) به جای رستوران در منزل غذا میل كنید:

مردم معمولا در رستوران نسبت به منزل شان بیشتر غذا میل می كنند بنابراین حتما تعداد دفعاتی را كه در هر هفته به رستوران می روید، كنترل كنید. اگر تصمیم دارید در رستوران غذا میل كنید، اول تصمیم بگیرید كه می خواهید چه غذایی و چه قدر میل كنید سپس بقیه آن را در یك جعبه قرار داده و برای وعده های دیگر به منزل بیاورید.

۱۵) میان وعده های سالم را دم دست تان قرار دهید:

بهترین میان وعده ها، میوه ها، سبزی ها و لبنیات كم چرب هستند. شما می توانید مقدار كمی آجیل را روی میز كارتان قرار دهید و گاهی به آن ناخنك بزنید.

۱۶) روزتان را با خوردن یك صبحانه پرفیبر آغاز كنید:

برشتوك تهیه شده از سبوس، جوی دو سر و یا گندم، گزینه های مناسبی برای یك صبحانه غنی از فیبر هستند. شما می توانید آنها را همراه شیر كم چرب نوش جان كنید.

۱۷) وقت ناهار در محل كارتان، ۱۰ دقیقه پیاده روی كنید:

شما می توانید در وقت نهاراداره خود ۱۰ دقیقه پیاده روی كنید و یا حتی ۱۰ دقیقه صبح زودتر بیدار شوید و كمی پیاده روی كنید.

۱۸) یك فهرست خرید تهیه كنید:

برای اینكه هنگامی كه به خرید می روید دست تان به سمت خوراكی های پركالری نرود می توانید پیش از رفتن به خرید، فهرستی از خوراكی های سالم و مجاز تهیه و همان ها را خریداری كنید.

۱۹) وقتی هوس می كنید، حواس تان را پرت كنید:

ممكن است گاهی وسوسه شوید كه رژیم غذایی سالم تان را زیر پا بگذارید، در این شرایط حواستان را پرت كنید. می توانید با یك دوست تلفنی صحبت كنید یا موسیقی گوش دهید و منزل تان را تمیز كنید. در این شرایط اشتیاق تان به خوردن خیلی سریع فروكش خواهد كرد.

۲۰) به خودتان جایزه بدهید:

كم كردن وزن و حفظ آن پروژه ای دشوار و بزرگ است كه شما به تنهایی موفق به انجام آن شده اید. این پیروزی خود را جشن بگیرید و به خودتان یك جایزه، به جز خوراكی ها بدهید. مثلا یك لباس جدید برای خودتان بخرید و یا همراه دوستان تان به گردش بروید.
شهرزاد منتظری

منبع: روزنامه سلامت

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش