گرسنگی کاذب

 

گرسنگی کاذب چیست؟

گرسنگی کاذب چیست؟

اگر شما هم مانند بسیاری از مردم هستید، گرسنگی کاذب ممکن است بزرگترین مانع برای تغذیه سالم شما باشد. آیا می دانید گرسنگی کاذب چیست و چگونه می توانید آن را کنترل کنید؟

 در حالت ایده آل، احساس گرسنگی پیامی است به این معنا که شما باید غذا بخورید. باید بدانید گاهی احساس گرسنگی شما ممکن است  گرسنگی کاذب باشد.

گرسنگی واقعی

گرسنگی واقعی به دلیل نیاز واقعی به غذا و به تدریج در طول زمان ایجاد می شود. با گرسنگی واقعی، احساس نیاز به خوردن می کنید، اما نه لزوماً یک غذای خاص. هر غذایی که دوست دارید در دسترس باشد گرسنگی شما را برطرف می کند و بعد از اتمام غذا احساس گناه نخواهید کرد.

9 دلیل گرسنگی کاذب

1-     قند خون پایین

سطح گلوکز در خون کلید سلامت جسمی و روانی است. گرسنگی ناشی از قند خون پایین معمولاً با ولع فوری برای قند یا نشاسته به جای پروتئین یا چربی مشخص می شود. این گرسنگی معمولاً پس از پرهیز از خوردن یا فکر کردن به غذا برای حدود پانزده دقیقه یا بیشتر کاهش می یابد.

2-     تحریک مخاط معده

بسیاری از مردم تحریک مخاط معده را با گرسنگی واقعی اشتباه می گیرند. در این نوع گرسنگی کاذب، ممکن است هر زمان که معده خالی است، هوس غذا داشته باشید. عادات غذایی باعث می شود که معده زمانی که خالی است؛باعث ایجاد ناراحتی شود.

3-     اعتیادها

گرسنگی کاذب زمانی افزایش می یابد که مواد سمی یا مواد آلرژیک متابولیزه یا از بین بروند. مشخصه چنین گرسنگی کاذبی میل به مواد بسیار خاص است. به عنوان مثال، کسانی که به گندم حساسیت دارند تمایل به خوردن غذاهای حاوی گندم دارند و به نظر نمی‌رسد این گرسنگی با خوردن سایر غذاهای نشاسته‌ای مشابه مانند سیب‌زمینی یا برنج برطرف شود.

4-     ناراحتی بدن در استفاده از ذخایر

اگر کمبود کالری وجود داشته باشد، باید از ذخایر بدن برای تامین انرژی استفاده شود. کارشناسان بر این باورند که ورزش در پاکسازی سموم و آموزش بدن به سوزاندن چربی در درجه اول به جای شکر بسیار اهمیت دارد.

5-     میل به تحریک

علل گرسنگی کاذب

وقتی سطح قند خون پایین می‌آید، افسردگی شروع می‌شود و وقتی سطح آن بالا می‌رود، احساس خوشبختی به وجود می‌آید. وقتی برای تحریک غذا می خوریم، مکانیسم های متعادلی را که در غیر این صورت ما را به خوردن غذاهای مناسب در مقادیر کافی سوق می دهد، مختل می کنیم.

6-     نیاز به مواد مغذی ضروری 

خوردن غذاهای  پر کالری باعث کمبود اسیدهای چرب ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی به‌ویژه مواد معدنی می‌شود. در نتیجه نیاز به خوردن مقادیر بیشتری از این گونه غذاها برای به دست آوردن مواد مغذی مورد نیاز و در نتیجه هرگز احساس سیری نیست.

7-    تعبیر اشتباه احساس خستگی با گرسنگی کاذب

برای برخی افراد، نیاز واقعی به استراحت فیزیولوژیکی اغلب به اشتباه به عنوان گرسنگی تجربه می شود.

8-     فکر کردن، دیدن یا بوییدن غذا

 به این فکر کنید که وقتی دوستانی را که در حال غذا خوردن هستند همراهی می کنید چه اتفاقی می افتد؟ممکن است گرسنه نباشید، اما به زودی بوییدن و دیدن غذای آن ها حس گرسنگی کاذب در شما ایجاد می کند. دیدن یک مجله یا تبلیغ تلویزیونی برای غذا نیز می تواند تعادل را از بین ببرد.

9-     عادت به منظم بودن

وقتی وعده‌های غذایی همیشه هر روز و سر ساعت معینی صرف می شوند، اندام‌های گوارشی عادت می‌کنند که فرآیند هضم را شروع کنند، خواه غذا لازم باشد یا نباشد. سپس، اگر غذا صرف نشود نباشد، پریشانی که به عنوان گرسنگی تجربه می شود، ایجاد می شود. 

راه های مقابله

بهترین راه برای مقابله با هوس های نامناسب این است که ابتدا آنها را تجربه کنید. سپس سعی کنید به طور عینی آنها را شناسایی کنید. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که احساس گرسنگی شما از معده تحریک شده است، این دانش هم برای مقابله با آن مشکل و هم در فرونشاندن هوس شما بسیار مفید خواهد بود. ابتدا این آگاهی را در خود پرورش دهید که ایا گرسنگی کاذب است یا خیر؟. سپس، تصمیم بگیرید که با آن مقابله کنید.

غذا خوردن برای رفع نیاز عاطفی

اساساً معنای گرسنگی کاذب این است که شما در پاسخ به نیازی احساسی (مثلاً هنگام بی حوصلگی یا استرس یا برای تفریح) یا در پاسخ به برخی محرک ها (بوی عالی، غذاهای اشتها آور و غیره) غذا می خورید. غذا خوردن در زمانی که علائم واقعی گرسنگی وجود دارد (غرغر کردن معده، احساس خالی بودن در معده، گرفتگی عضلات، مشکل در تمرکز، کاهش سطح انرژی).

گرسنگی کاذب منجر به غذا خوردن می شود، زمانی که بدن ما واقعاً به غذا نیاز ندارد. نکته مهم این است که گرسنگی کاذب معمولاً منجر به خوردن بیشتر غذاهای شیرین، چرب و شور می شود که به سلامت ما آسیب می رساند و خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد .

گرسنگی کاذب چه تفاوتی با گرسنگی واقعی دارد؟

راهی برای تشخیص گرسنگی کاذب وجود دارد. این سوال را از خود بپرسید: چه چیزی می خواهید بخورید؟ اگر پاسخ “هر چیزی” است – گرسنگی واقعی است. اگر نوع خاصی از غذا مانند چیپس یا شکلات را می خواهید ، به احتمال زیاد این گرسنگی کاذب است.

برای جلوگیری از تسلیم شدن در برابر گرسنگی کاذب، چند نکته را رعایت کنید:
  • وضعیت عاطفی خود را شناسایی کنید: آیا غمگین، ناامید یا بی حوصله هستید؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد می خواهید این خلاء عاطفی را با غذا پر کنید.
  • از حذف وعده های غذایی و خوردن مکرر میان وعده خودداری کنید. وقتی سیر هستید، مقاومت در برابر هوس راحت‌تر است. علاوه بر این، غذا خوردن منظم تشخیص سیگنال‌های گرسنگی و سیری را آسان‌تر می‌کند، که پس از آن ما را کمتر طعمه پرخوری به دلیل گرسنگی کاذب می‌کند.
  • از خود در مورد نوع گرسنگی که احساس می کنید بپرسید. اگر از نظر جسمی احساس می کنید که می توانید مدتی بیشتر بدون غذا بمانید و غذاهای لذت بخش خاصی بخواهید، احتمالاً این گرسنگی کاذب است. آن وقت است که بهتر است منتظر بمانیم تا ببینیم آیا این گرسنگی به یک گرسنگی واقعی تبدیل می شود یا خیر.
  • وقتی متوجه شدید که گرسنگی شما کاذب است، سعی کنید با درگیر شدن در فعالیت های دیگر مانند راه رفتن، خواندن و خوابیدن دوباره تمرکز کنید.
  • غذای سالم سرشار از پروتئین و مواد مغذی نیز می تواند نقش داشته باشد. مصرف آنها به سرعت آشکار می شود که گرسنگی واقعی نبوده است. اگر پس از شروع به خوردن این نوع غذاها (به دلیل نیاز عاطفی) همچنان احساس گرسنگی می کنید، خلاء عاطفی را با مواد غذایی سالم و مفید پر می کنید و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهید .
 
 
پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش